Go to content
Vyhlídka u Staré Hrady na jaře v CHKO Český ráj, opar

Inspirace

Obdivujte skály! Ty ve středních Čechách znáte?

9. 10. 2023

Popusťte uzdu své fantazii a nechte se unášet krásou kamenů a skalních měst. Řeklo by se obyčejný kámen, ovšem skrytá energie kamenů rozličných tvarů je všemocná! Kam se za nimi vydat?

Kokořínské pokličky
i
Kokořínské pokličky
Autor: Ondřej Soukup

Kokořínsko: skalní útvary a věže rozličných tvarů

Příroda byla v tomto ohledu ke středním Čechám obzvlášť štědrá zejména na Kokořínsku, které obdařila rozličnými skalními útvary včetně těch, nad kterými zůstává rozum stát. Projděte si značenou Cinibulkovu stezku, která vede ze Mšena a dovede vás i do skalního Bludiště. Tvořeno je skalními soutěskami a pískovcovými komíny. Chvílemi budete mít pocit, jako byste byli opravdu ztraceni.

Jen co by kamenem dohodil od skalního bludiště natrefíte na Kokořínské pokličky nebo na Jestřebické pokličky nad Vojtěšským dolem. Pískovcové skály opravdu připomínají pokličky anebo také houby s plochým kloboukem. Proč tomu tak je? Pomyslné klobouky hub či právě pokličky jsou tvořeny odolnějším pískovcem protkaným železem, zatímco spodní nohy jsou z měkčího pískovce tvořeného jílovitými tmely, které se z něj vyplavují. Působením vody a větru proto za dlouhá léta spodní část zvětrala o poznání víc.

U Mnichova Hradiště vás dostane rozsedlina Studený průchod, u Sedlce-Prčice zase Čertovo břemeno opředené pověstmi. A útvar jménem Zkamenělý slouha na Klepci u Přišimas znáte?

Skalní obydlí
i
Skalní obydlí
Autor: Filip Jakubský

Skalní obydlí aneb jak se žilo v jeskyni?

Jedním z mnoha skalních obydlí na Kokořínsku, ve kterém žili ti nejchudší z obce, je skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka. V sezóně vám jeho prohlídku zprostředkuje Regionální muzeum Mělník.

Obydlí sloužila také k dočasnému bydlení po požáru nebo jako úkryty ve válečných dobách. Do jednoho takového se uchýlil i Antonín Rozbořil, po němž coby po zakladateli je pojmenovaná jeskyně Rozbořenka.

Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje. Vnitřní okruh tímto skalním hradem je sice dlouhodobě uzavřen, průchod areálem po červené turistické značce a prohlídka podmanivého okolí s přirozenými skalními vyhlídkami je ovšem nadále možná. Nenechte si ji ujít.

V Českém ráji v lese nedaleko skalního hradu Valečov nesmíte vynechat prohlídku valečovských světniček – komplex 28 bytů vytesaných do pískovcových skal. Sloužily jako obydlí hradní čeledi a možná také jako opevněné tábořiště a zimoviště v husitských dobách.

Obydlí to zrovna není, ale tyhle jeskyně při svých objevitelských cestách nevynechejte: Koněpruské jeskyně v Českém krasu. Jsou staré desítky milionů let a mají unikátní výzdobu.

Čertovy hlavy
i
Čertovy hlavy, podzim, Mělnicko Kokořínsko
Autor: Jan Valečka

Tady se přírodě trochu pomohlo

Někde si přírodě s rozličnými tvary skal, připomínající například všemožné bytosti nebo zvířata, trochu pomohlo a zapracoval člověk. Krásu skal i lidskou šikovnost tak můžete obdivovat například v borovém lese nedaleko Liběchova u obce Želízy, kde vás přímo na takzvaném Okruhu Václava Levého překvapí Čertovy hlavy. V okolí navštivte také jeskyni Klácelku a prohlédněte si u ní rozměrné reliéfy Jana Žižky, Prokopa Holého, Zdeňka Zásmuckého a trpaslíků kovajících zbraně pro blanické rytíře. Jeskyně dále ukrývá symboly lidských vlastností ve zvířecích podobách podle bajek Františka Matouše Klácela, kterému jeskyně vděčí za své jméno. Budete-li pokračovat dále po modré, narazíte na Hada vytesaného ve skále a přeťatého sekerou a také na ženu s harfou – Harfenici. Nevynechejte ani pískovcovou sfingu.

Nedaleko u Harasova stojí skály s další netypickou a člověkem vytvořenou výzdobou – čínskými reliéfy, zhotovenými před začátkem druhé světové války.

Překvapí a možná i trochu postraší vás Knovízský drak ­– skalní rytina u Slaného a lesního jezírka u obce Knovíz. V roce 2022 ji ve svém volném čase vytvořil pan David Cimrman.

Příkrá turistická cesta vás dovede k místu nad Slapskou přehradou, kde je skála nad strmým údolím potoka Mastníku doslova popsána českými a německými náboženskými texty.

Hrachovský dolmen, menhir
i
Hrachovský dolmen, menhir
Autor: Dan Řežábek

Hledáte tajemno?

Menhiry v sobě spojují tajemno, kamennou krásu i silné energetické vyzařování. Kam si pro tuto mimořádnou energii – a nejen pro ni – zajít?

Vůbec nejvyšším českým menhirem je Kamenný pastýř u vesnice Klobouky. Do výšky 3,5 metru se osaměle tyčí na poli v rovinaté krajině. Na pečlivě vybraných místech byly vztyčeny také menhiry poblíž Kutné Hory. Takzvaný Hrachovský dolmen stojí v lese mezi obcemi Hrachov, Hojšín a Drážkov. Už samotná cesta k tomuto menhiru je dobrodružstvím, nevede k němu totiž žádná značka. Menhir Mořinka stojí nad stejnojmennou obcí a naskýtá se od něj nádherný rozhled.

Úvalské menhiry vás taky budou bavit. Stojící kameny připomínající Stonehenge jsou ideální pro hru na schovávanou, na skákání, lezení nebo prostě na příjemný odpočinek.

Via ferrata, Slánská hora
i
Via ferrata, Slánská hora
Autor: Jana Řezníčková

Vyhlídky, viklany a ferrata jako bonus

Zdolejte skály s jasným cílem: pokochat se dalekým rozhledem. Trocha námahy za to rozhodně stojí. Bezkonkurenční výhledy se nabízejí třeba z naučné stezky Drbákov – Albertovy skály, která vám nabídne pohledy na skály, stromy i Slapskou přehradu takřka z ptačí perspektivy.

Jedinečné jsou vyhlídky z turistické stezky Svatojánské proudy ve skalách nad řekou Vltavou i z přírodní rezervace Tetínské skály poblíž Berouna. Dalekým kruhový výhledem vás okouzlí Vraní skála u Zdic.

Jedny z nejpověstnějších viklanů ve středních Čechách najdete na Příbramsku. Poblíž Petrovic, kde se rozprostírá Kraj kamenů, uvidíte Husovu kazatelnu – obrovský balvan, na kterém údajně stál a kázal Mistr Jan Hus, když se tu zastavil cestou na Kozí Hrádek. Žulový rozložitý viklan Vindiš uvidíte u Krásné Hory nad Vltavou. Podle pověsti ho tu upustil čert a podupal ho svými kopyty.

Zdolejte skálu skoro jako horolezci. Jedinou zajištěnou via ferratu ve středních Čechách si užijete na Slánské hoře ve Slaném.


Podobné články