Půjdem spolu do… Betléma? Udělejte si předvánoční výlet za tradičními betlémy, obdivujte jejich půvab i umění výroby a nechte se obklopit příjemnou vánoční atmosférou. Letos si navíc připomínáme výročí 800 let od chvíle, kdy sv. František z Assisi roku 1223 zinscenoval vůbec první živý betlém.
Krásná tradice vystavování betlémů vznikla už ve středověku. Bylo to přesně před 800 lety v roce 1223, kdy svatý František z Assisi v lese u italského městečka Greccio zinscenoval to, co popisuje Lukáš ve svém evangeliu: narození Spasitele v jeskyni. Užijte si betlémy ve velkém (nejen) v předvánoční době i ve středních Čechách. Přinášíme tipy, kam se za jejich tradicí vydat.
Největší loutkový betlém u nás – kde ho vidět?
Největší loutkový betlém u nás se ukrývá pod střechou Muzea betlémů v Karlštejně. Rozkládá se na ploše neuvěřitelných 80 m2. Vedle tří králů malému Jezulátku přináší dary také 10 nejvýznamnějších českých panovníků v čele s Karlem IV. Tím ale zdejší sbírka betlémů nekončí, v muzeu najdete betlémy ze dřeva, z vosku, cukru nebo chleba. Vánoce nevánoce, tady je otevřeno celoročně.
Vánoční atmosféra na vás dýchne i na hradu Karlštejn. Navozuje jí tu adventní výzdoba císařského paláce, kterou uvidíte v rámci běžných prohlídek základního okruhu Císařská rezidence Karla IV. Přijet se na ni podívat můžete ve dnech 15.–17. prosince.
Silná betlémářská tradice na Příbramsku
Vytvořit ručně vyřezávaný betlém je prací na celý život, která si zaslouží obdiv – obzvlášť v čase předvánočním. K největším betlémářským oblastem v Čechách patří Příbramsko, jehož charakter určoval po staletí nejen těžký průmysl, ale také náboženství, jehož centrem byla Svatá Hora. I proto se v příbramských betlémech objevují postavičky havířů vyřezávané především ze dřeva, kterého bylo v okolí dolů dostatek.
Vánoční řemeslo tu dodnes žije díky betlémáři Jánu Chvalníkovi, jehož díla můžete obdivovat v Muzeu Bohutínska na bývalém dole Řimbaba. Typické příbramské betlémy uvidíte také v Hornickém muzeu Příbram. Určitě je poznáte na první pohled – jsou totiž zdobeny rozdrceným galenitem z rudných šachet a dalšími minerály, které příbramští havíři nacházeli pod zemí.
Na Příbramsku poprvé zazněla také Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby. Mistr žil a tvořil v Rožmitále pod Třemšínem, kde také „Rybovka“ nejspíš poprvé zazněla roku 1796 v kostele Povýšenmí sv. Kříže v části zvané Starý Rožmitál. Dodnes tam můžete obdivovat i původní varhany z 18. století, na které mistr hrával.
Výstavy betlémů, na kterých oči přecházejí
Kde budete žasnout nad betlémy různých velikostí, vyrobených z nejrůznějších tradičních i méně obvyklých materiálů? Inspirujte se.
Výstavy betlémů v Regionálním muzeu Mělník se již staly tradicí. Letos tu k uctění výročí inscenace svatého Františka z Assisi připravili výstavu Betlémy letí už 8 století. Nabízí seznámení s vývojem betlémářské tradice v průběhu dějin a připomíná staré tradice. Zvláštní pozornost věnuje právě událostem v italském Grecciu v prosinci 1223. K pozoruhodnostem výstavy patří například drobounký betlém zhotovený z kosti, scéna Narození usazená do dutiny polodrahokamu nebo betlém v podobě závěsného dioramatu s vestavěnou zvonkohrou.
Velmi rozsáhlá výstava Betlémy ze sbírek Středočeského muzea v Roztokách u Prahy probíhá na roztockém zámku. Návštěvníky zasvěcuje do historie tvorby betlémů. Představuje několik desítek betlémů včetně stavěcích, skříňkových, kompaktních, mechanických i rozkládacích. Uvidíte také betlémové archy. Vše je doplněno o drobné interaktivní prvky, které zaujmou zejména dětské návštěvníky.
Velká výstava betlémů s názvem Betlémy vyprávějí je k vidění také na zámku v Hořovicích. Nenechte si ujít jejich komentované prohlídky.
Tradičně i netradičně
Tradiční výstava betlémů Hornického muzea Příbram se tentokrát uskuteční nejen v Galerii Františka Drtikola v Příbrami, kde se letos vystavuje například Bartošův betlém z konce 19. století a dva o něco mladší betlémy z dílny profesionálního příbramského řezbáře Antonína Smetáka. Další příbramské betlémy si prohlédnete také netradičně na dole Vojtěch na Březových Horách. Po několika letech tu opět uvidíte velký historický Masnerův betlém.
Výstava zároveň oslavuje výročí 200 let od ozdobení prvního vánočního stromečku v příbramské domácnosti. Tuto událost na výstavě připomínají historické ozdoby a ukázky starých hraček, které mohly příbramské děti v průběhu dvou staletí pod stromečkem najít.
Nejen příbramské betlémy se každoročně vystavují v poutním areálu Svatá Hora nad Příbramí. Vydejte s za nimi do Mníšecké kaple a také do kaple sv. Ignáce. Letos výstavu obohacují dvě další expozice: Život Ježíše Krista a výstava netradičních betlémů.
Všechny zmíněné expozice jsou součástí projektu Betlémy od sklepa na půdu, který se koná jen jeden jediný den – 24. prosince od 13 do 16 hodin.
21.12.2023 - 01.01.2024
24.12.2023
Na krásnou tradici betlémů, která vznikla ve středověku, se navazuje v mnoha středočeských městech. Ať už se za nimi vypravíte kamkoliv, slavnostní předvánoční atmosféru si nenechte ničím rušit a vychutnejte si ji se vším všudy.
Tip pro vás
Jaké betlémy si nenechat ujít na Kutnohorsku a Kolínsku? Na Kolínském Bartolomějském návrší si prohlédnete betlém s dřevěnými sochami v životní velikosti z dílny řezbáře Jiřího Halouzky, na Karlově náměstí zase keramický betlém od Pavla Rajdla. Od stejného autora je i Velký skříňový Radovesnický betlém v podobě otevíratelného triptychu, největší keramický betlém v České republice. Najdete ho v obci Radovesnice II.
V kolínském domě U zlatého hroznu je vystaven betlém z figur z Polska a v interiérech chrámu sv. Bartoloměje zase betlém z let 1869–1870. Autorem většiny figur je lidový řezbář ze Zruče nad Sázavou.
V Kutné Hoře můžete při návštěvě chrámu sv. Barbory obdivovat minimalistický dřevěný betlém. Další, nádherně kolorovaný betlém, uvidíte v samém srdci města v kostele sv. Jakuba. Přispějete-li andílkovi do kasičky, za štědrost vám poděkuje pokýváním hlavičky. V královské Kouřimi najdete betlém v kostele sv. Štěpána a skříňový betlém v Muzeu lidových staveb. V Čáslavi si nenechte ujít výstavu betlémů v Městském muzeu a knihovně.