Go to content
Podzimní výlet

Inspirace

Podzimní turistika aneb Barevná krása přírody

2. 10. 2023

Také milujete podzimní výlety? Příroda hraje všemi barvami, sluneční paprsky stále příjemně hřejí a ve vzduchu jako by visel klid a pohoda – k toulání a poznávání je to ideální kombinace.

Třebíz
i
Třebíz
Autor: Filip Jakubský

Do Třebíze: tři naučné stezky a čtyři zvoničky

Vydejte se z Tuřan na výlet, který zvládnete i s terénním kočárkem nebo třeba na kole. Převýšení je zanedbatelné a vy se tak budete moci soustředit jen na krásné podzimní výhledy. Dlouhá je něco přes 11 km. S 5 km navíc počítejte, pokud se do Tuřan vydáte po žluté ze Slaného.

Na první historickou zvoničku z roku 1712 natrefíte už na hřbitově v Tuřanech. První naučná stezka Tuřany a okolí startuje také už v Tuřanech na návsi. Vydejte se po ní v protisměru nejdřív do Bysně a poté do Libovice. Napojíte se na žlutou turistickou značku, která vás dovede ke kapličce sv. Jana Nepomuckého. Příjemnou procházkou lesem po zelené značce dojdete do Kutrovic, kde narazíte na informační tabule další naučné stezky: Od svatého Ducha do sídla pána z Pětipes.

Tip pro vás: určitě si udělejte malou zacházku do Neprobylic k další unikátní dřevěné zvoničce s trojicí zvonů. Na stěnách uvidíte náhrobky bývalých majitelů obce, pánů Pětipeských.

Značená trasa se vine údolím Bakovského potoka až do Kvílic, kde na hřbitově najdete další zvoničku. Do Třebíze vás pak dovede poslední naučná stezka Putování okolím Třebíze. Infotabule poučují mimo jiné o místním rodákovi, spisovateli Václavu Benešovi Třebízském, a také o lidové architektuře. A že je na co koukat! Uvidíte malou třebízskou zvoničku a navštívíte Národopisné muzeum Slánska, otevřené až do konce října. V malebné Třebízi objevíte původní lidová stavení se zachovalými interiéry, které vám přiblíží život na vesnici v 19. století.

Z Třebíze zpět do Slaného jezdí autobusová linka 389.

Z Třebíze se můžete vydat do nedaleké vesničky Klobuky, kde při silnici směrem na Telce stojí známý menhir Zkamenělý pastýř. Pověst praví, že každý rok postoupí o kousek směrem k obci. Až tam dojde, nastane soudný den.

Lipanská mohyla
i
Lipanská mohyla
Autor: Dan Řežábek

Naučná stezka Lipanská mohyla – po stopách slavné prohry

Udělejte si podzimní výlet a cestujte zpátky v čase. Dostanete se na místa, kde se odehrávala slavná bitva u Lipan, ve které roku 1434 došlo k porážce a rozprášení husitských vojsk. Bratrovražednou bitvu tehdy vedl vojevůdce Prokop Holý. Lipanská mohyla Karla Koutka se tyčí na severním svahu Lipské hory.

Trasa začíná v obci Vitice a zvládnete ji pěšky, s kočárkem i na kole. Cestou minete kostel sv. Šimona a Judy se zvonicí. Informační panely vás seznámí s pověstí o Čertově brázdě, s historií okolních obcí i místní přírodou. Dovedou vás až na vrchol hory s mohylou.

Dřímá ve vás duše dobrodruha? Prodlužte si výlet a pokračujte po červené turistické značce do Království přes Boučov až do Kouřimi – romantického městečka s krásným skanzenem lidové architektury. Pak se vydejte do Klášterní Skalice, kde objevíte zbytky cisterciáckého opatství. Dojdete až do Třebovle ­– tam bylo objeveno archeologické naleziště s nálezy z keltské doby a stojí tam zámek Sázavský dvůr. Dále pokračujte přes Lipany, kde je Prokop Holý podle pověsti na zámecké zahradě. Až dojdete do Vitic, budete mít v nohách 20 km a v hlavě poučení o našich dějinách.

Vyhlídka Drbákov – Albertovy skály
i
Vyhlídka Drbákov – Albertovy skály
Autor: Filip Jakubský

Drbákov – Albertovy skály: podzimní barevná romantika

Užijte si stromy i Slapskou přehradu z ptačí perspektivy. Jak to tak bývá, za pořádnou vyhlídkou je potřeba si trochu vyšlápnout a dát si do těla. A co teprve když je vyhlídek víc? Stojí to ovšem za to!

Nejlepším průvodcem za podzimními rozhledy vám bude značená naučná stezka Drbákov – Albertovy skály, která začíná a končí na parkovišti U Křížku poblíž Nalžovického Podhájí. Postupně vás dovede na deset vyhlídek, kde oči přecházejí a dech se možná i trochu zastaví. Obdivovat budete jižní část Slapské přehrady, divoké skály i husté lesy. Na 7,5 km otestujete svou kondici a získáte nezapomenutelné zážitky. Na kočárek ani na kolo tentokrát moc nepomýšlejte.

Vyšlápnete si na Albertovu vyhlídku, Bílou skálu, Tisovou vyhlídku či Bartůňkovu vyhlídku, pojmenovanou po Karlu Bartůňkovi, který se sám jako první průkopník už v polovině 20. století chopil krumpáče a stezku začal vytvářet. Jeho nástupce František Veselý ji posléze ještě zdokonalil.

Krajina středních Čech má co nabídnout. Těšte se na výlet!


Podobné články