Go to content
Holandské masové kuličky bitterballen

Buďte v obraze

Náš výběr zářijových akcí ve středních Čechách

1. 9. 2022

Víno a pivo v září poteče proudem. Těšte se na bohatý doprovodný kulturní program. Zdá se, že největším oříškem v září bude rozhodnout se, čemu dát přednost.

Září přeje pořádání společenských, kulturních i gastronomických akcí. Připravte se na to, že vaše chuťové pohárky pookřejí na akcích Ochutnej Evropu, na vinobraních i pivních slavnostech. Zkrátka nepřijdou ani milovníci kultury, Středočeské kulturní léto totiž ještě nekončí!

Už jste ochutnali Evropu?

Španělská paella
i
Ochutnej Evropu

Pokud ne, nezoufejte, v září k tomu budete mít hned několik příležitostí: 3. září v Benešově Masarykově náměstí, 9.-11. září na výstavišti v Lysé nad Labem, 17. září v Kolíně na karlově náměstí a 24. září v Rakovníku na Husově náměstí. Série akcí Ochutnej Evropu, kterou v rámci předsednictví České republiky v Radě Evropské Unie pořádá Středočeský kraj, kromě nabídky kulinářských specialit ze všech koutů Evropy nabízí také pestrý doprovodný program. Těšte se na hudební vystoupení finalistky 1. ročníku pěvecké soutěže Superstar Šárku Vaňkovou nebo anglicky zpívající kapelu z jiné reality Eddie Stoilow.

Ochutnáte holandské masové kuličky zvané bitterballen, belgické hranolky, francouzské makronky nebo španělskou paellu?

Zajděte na jedno… nebo na dvě

Pivovar Matuška
i
Pivovar Matuška
Autor: Lukáš Sochor

Dobře vybírejte, mnoho pivovarských slavností se totiž koná souběžně v sobotu 10. září. Na výběr máte například oblíbené pivní slavnosti v Hostivici anebo již 19. ročník Černokosteleckého vykulení dřevěných sudů, spojené s pivními slavnostmi v Černokosteleckém pivováru. Potkáte se tam s bednářem i řezbářem, vyzkoušíte si mlácení obilí, pochutnáte si na spoustě dobrého piva a jídla, poslechnete si živou muziku a třeba si i nakoupíte na pivovarské burze.

Dále se uskuteční Vrškamýcká pivosláva, konaná již tradičně v romantickém prostředí zříceniny hradu Vrškamýk. Přes den nabízí bohatý program také pro děti. Ve stejný den proběhnou Ferdinandovy pivovarské slavnosti 2022 v benešovském Pivovaru Ferdinand. Letos se na nich bude připíjet na oslavu 125 let od jeho založení.

Období burčáku a vinobraní je tu!

Food festival
i
Food festival, víno
Zdroj: Unsplash

V historii to byl především Mělník a jeho vinice, kde se formovaly počátky vinařství v českých zemích. A tak vás jistě nepřekvapí, že naše nejvyhlášenější vinobraní v Mělníku letos vstupuje již do svého 83. ročníku a je nejstarší a zároveň jednou z největších slavností vinobraní u nás. Uskuteční se 16.-18. září a pokud milujete víno a dobrou zábavu, měli byste být u toho!

Nabídka je ovšem pestřejší: užít si můžete také tradiční dožínky a vinobraní na Kačině v sobotu 10. září nebo 17. září vinobraní na zámku Nelahozeves – oblíbený festival pro celou rodinu, kde nebude chybět burčák ani široká nabídka vín z Lobkowiczkého zámeckého vinařství v Roudnici nad Labem. Obě slavnosti doplní koncerty interpretů zvučných jmen a další doprovodné akce.

Královské vinobraní na Točníku se středověkou atmosférou proběhne o víkendu 17.-18. září Bílé, červené i burčák ani na jednom místě chybě nebudou, stejně jako bohatý doprovodný program. V městysi Karlštejn, na hradním nádvoří i v podhradí se letošní XXIV. Karlštejnské vinobraní uskuteční po celý víkend 24.-25. září.

Léto nekončí, po celé září jsou na programu další představení Středočeského kulturního léta.

Slyšíte na tradice? Nenechte si ujít letošní zářijové hrnčířské trhy, kterými ožije náměstí v Berouně o víkendu 10.-11. září. Kromě toho se můžete těšit také na Příbramskou Svatohorskou šalmaj 10. září, Gothardské posvícení 16.-18. září v Českém Brodě, hudební festival Libčická Hašlerka 18. září, Poděbradský den srdce 2022 dne 24. září, akce v rámci Dnů evropského dědictví a mnoho dalšího.


Podobné články