Go to content
Muzeum Jílové u Prahy

Buďte v obraze

10 turistických novinek roku 2024 – na co se těšit?

20. 1. 2024

S rokem 2024 je tu i seznam novinek, na které se letos můžete těšit ve středních Čechách. Nechte se pozvat do nových nebo upravených expozic, památek, kempů i na oslavy české kultury. Zbystřete a začněte si plánovat letošní výletní cíle.

Antonín Dvořák
i
Socha Antonína Dvořáka u rodného domu v Nelahozevsi
Autor: Good Agency s. r. o.

1. Hudebně zaměřené kulturní centrum v Nelahozevsi – jaké bude?

Původně barokní rodný dům slavného českého skladatele Antonína Dvořáka, co by kamenem dohodil od nelahozeveského zámku, přestavuje velmi důležitou destinaci pro milovníky hudby z celého světa. Letos koncem dubna představí nezisková společnost Lobkowicz Collections, která ho spravuje, jeho proměnu v hudebně zaměřené kulturní centrum.

A jaké bude? Seznámí návštěvníky s prostředím a hudebními motivy Dvořákova dětství, a to pomocí interaktivních prvků, audiovizuální technologie i kreativně řešené expozice s historickými exponáty. Vzdělávací centrum, kterým se prostor stane, bude dále inspirovat a rozvíjet mladé hudební talenty.

2. Smetana200 – výročí skladatele

U hudby zůstaneme – v roce 2024 si totiž budeme připomínat výročí 200 let od narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Při té příležitosti se chystají akce všeho druhu. Na život a dílo mistra upozorní zejména události pořádané v rámci projektu Smetana200, jehož posláním je oslava české kultury a hudebnosti.

Oslavy se chystají v Jabkenicích, v Chateau Mcely nebo na zámku Loučeň – všude tam Bedřich Smetana hrával. Přehled dalších akcí bude postupně zveřejňován.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy
i
Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

3. Zlaté Jílové a nová expozice

Novou expozici zlata otevře koncem června Regionální muzeum v Jílovém u Prahy. Velkorysý prostor po renovaci umožňuje nahlédnout na zlato u nás i ve světě z mnoha různých úhlů – a to si nemůžete nechat ujít! Moderní instalace slibuje interaktivní podívanou.

Jako první se v expozici potkáte s postavou magistra Edwarda Kelleyho. Poté nahlédnete do alchymistické dílny a díky rozšířené realitě uvidíte oživenou postavu mága a jeho tajuplných pokusů. Projdete se „štolou“, ve které budou ve vitrínách umístěné nejen vzorky zlata z jílovského revíru, ale také ukázky ze světových lokalit. Chybět nebudou dobové těžební stroje nebo hlavní reprezentativní místnost Zlato pro korunu, věnovaná vazbě místního zlata na korunovační klenoty.

4. Nový Dům přírody Českého krasu

Český kras předloni oslavil padesát let od svého vyhlášení, letos dojde k otevření dlouho chystaného nového návštěvnického centra. Na konci března by měl být hotový Dům přírody Českého krasu, který se stane návštěvnickým centrem a zároveň vstupním prostorem do Koněpruských jeskyní.

Seznámíte se tu s přírodou a významem Českého krasu – chráněné oblasti vyhlášené k ochranně nejcennější části barrandienské pánve. Myslelo se také na zábavu, ať už formou pokusů nebo prolézačky umělou jeskyní.

Černokostelecký pivovár
i
Expozice Černokosteleckého pivováru
Autor: Pivovar Kostelec nad Černými Lesy

5. Další nová expozice zve „na pivo“

Národní muzeum pivovarnictví v Kostelci nad Černými lesy je umístěno v autentických prostorách historické sladovny, pivovaru a sladového žentouru, kde se dochovala mimo jiné funkční historická technologie ze 30. let 20. století. K vidění je toho spoustu, a hlavně muzeum stále roste – v květnu otevírá novou expozici. Vznikne tak nový prohlídkový okruh, jehož součástí se stane i expozice o podnikání židovské komunity na Kolínsku, Kostelecku, Českobrodsku a Kouřimsku.

Muzeum, které lze už nyní částečně navštívit, je součástí komplexu Černokosteleckého pivováru. Ten dále láká nejen na pivo, ale i na dobré jídlo.

Zvonice Borek u Suchomast
i
Zvonice Borek u Suchomast
Autor: Kamila Kohoutová

6. Znovuotevření zvonice Borek u Suchomast

Od Velikonoc opět nahlédnete do prostor jedné z nejstarších dochovaných zvonových stolic v Česku a uvidíte přes 500 let starý zvon z dílny mistra Bartoloměje v Novém městě Pražském. Ulil ho v roce 1517 pro zvonici na Borku, kam se v březnu 2024 po třiceti letech opět navrátí. Původně byla zvonice dřevěná, ta současná ji nahradila ve 2. polovině 18. století.

Co vás dál uchvátí? Krásný rozhled do krajiny i silná pozitivní energie místa. V průběhu roku se navíc plánuje také revitalizace okolního pozemku.

Hrabalova chata
i
Hrabalova chata v Kersku
Autor: Jiří Teper

7. Letos se otevře expozice v Hrabalově chatě

Chata v Kersku bývala domovem spisovatele Bohumila Hrabala, který zde žil a tvořil až do roku 1996. Koncem roku 2021 ji koupil Středočeský kraj a spravuje ji Polabské muzeum, které má k dispozici i část původního vybavení. Letos zde bude otevřena expozice připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. Termín je prozatím stanoven na konec března, kdy se bude připomínat 110. výročí spisovatelova narození.

Jedním z cílů obnovy bylo, aby chata a zahrada byly navráceny do co nejvěrnější podoby, jako když tu spisovatel pobýval.

Piknik v levandulových polích v Levandulovém údolí
i
Piknik v levandulových polích
Autor: Levandulové údolí

8. Glamping nově v Levandulovém údolí

V červnu své brány otevře eko glamping a kemp pro karavany a stanyLevandulovém údolí. Nový kemp Pod třemi svatými horami se rozprostírá nejen na vápencových mořích s léčivou silou minerálních moří Barrandien geoparku, ale – jak název napovídá – také pod svatými horami Plešivec, Svatý Jan pod Skalou a Kotýz.

Eko kemp nabídne deset glampingových tiny domků se zaměřením na lázeňskou péči místními bio bylinami, minerály a léčivou vodou, která na pozemku vyvěrá. Kromě bylinných zahrad lze využít celostní procedury a připravených balíčků. Okolí navíc láká na pěší a cyklistické výlety ke středočeským hradům a do dalších turistických lokalit.

Klenba Sankturinovského domu
i
Klenba Sankturinovského domu
Autor: Jiří Coubal

9. Sankturinovský dům v Kutné Hoře po renovaci

Kutná Hora otevře už 3. února opravený Sankturinovský dům v centru města. Do prostor se vrátí infocentrum a Galerie Felixe Jeneweina – malíře a ilustrátora. Původně gotický, později barokně přestavěný objekt vznikl na konci 13. století jako opevněná stavba, ve které se v hutních zařízeních zpracovávala stříbrná ruda. Její zvláštností je historická věž se základy sahajícími do hloubky 7,5 metru.

Na konci 15. století dům koupil královský zlatník Beneš z Trničí a přestavěl ho na luxusní palác. Při rozsáhlém požáru středu města v roce 1770 budova vyhořela a při pozdější přestavbě už získala dnešní podobu.

Kutnohorská Galerie Středočeského kraje GASK letos oslaví 60 let od svého založení. Chystají se proto velké galerijní počiny.

Kempování
i
Kempování
Autor: Dan Řežábek

10. Nová kempingová stání v kempu Trhovky

Kemp Trhovky, největší z kempů provozovaných obcí Milešov na březích Orlické přehrady, v letošní sezóně zprovozní nová kempingová stání. Vznikne 36 nových míst pro karavany a obytné vozy včetně přípojek na vodu, odpad a elektřinu.

Oblíbený kemp má 200 metrů dlouhou pláž a v sousedství tenisové kurty, hřiště pro plážový volejbal nebo squash. K dispozici je obchod s potravinami a tři restaurace. Nedaleko se dá navštívit poutní místo Svatá Hora u Příbrami nebo zámek Orlík. O vyžití a zázemí – nově i pro karavany – tu tak není nouze.


Podobné články