Go to content
Muzeum T. G. Masaryka v Lánech

Počasí

Neděle 23.06.

22 ° C

Pondělí 24.06.

20 ° C

Úterý 25.06.

20 ° C

Příspěvkové organizace

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech

První prezident Československa si Lány velmi oblíbil. Staly se jeho letním sídlem i místem posledního odpočinku. Osobnost i historické události spojené s jeho životem připomíná muzejní expozice ve špýcharu.

Od roku 1921, kdy se zámek na Lánech stal letním sídlem prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, je tato středočeská obec nesmazatelně spjata s jeho osobností i odkazem. Muzeum T. G. Masaryka v Lánech stojící naproti baroknímu zámku přibližuje Masarykův život, kariéru i jeho rodinu.  

Muzeum nabízí bohatou expozici rozdělenou do šesti částí. V části věnované Masarykově rodině narazíte na rekonstrukci pražského bytu Masarykových. Spatříte zde různé osobní předměty, kde knejvzácnějším patří společenské šaty Charlotty Garrigue Masarykové, první dámy Československa. Další části se zaměřují na Masarykovo profesorské období a první světovou válku, kdy Masaryk odjel do zahraničí, aby se aktivně podílel na budování našeho státu. Zaujmou vás četné uniformy, atmosféru dokreslují rekonstrukce dobových zákopů, nainstalována je i legionářská pekárna.  

  • Tip pro vás: Díky spolupráci Muzea T. G. Masaryka v Lánech s firmou Tonak, a. s. vznikly dva modely Masarykovy čepice určené pro běžné nošení a zároveň sloužící jako suvenýr. Čepice zvané „Masaryčky“ jsou k dispozici ve dvou barvách a různých velikostech. Zakoupit je lze přímo v muzeu v rámci prodeje suvenýrů.   

Nechybí ani část věnovaná prezidentskému období. Ta zachycuje jeho cesty po republice, pobyt na Pražském hradě a na zámku v Lánech. Expozice věnovaná první republice vás seznámí s prezidentským obdobím z pohledu života tehdejší společnosti. Tematicky je rozdělená na mužský a ženský svět. Na závěr se s Masarykem rozloučíte výstavou Prezident odešel, která byla otevřena při příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky. Prezentuje období těsně po prezidentově smrti, přičemž se seznámíte také s tím, jak s Masarykovým odkazem zacházely jednotlivé totalitní režimy.  

Kam dál?

Líbilo se vám Muzeum T. G. Masaryka v Lánech? Pak jistě oceníte také pobočky Muzeum Rakovník, Muzeum Nové Strašecí nebo Vlastivědné muzeum Jesenice. V okolí Rakovníka je toho ale daleko více pod správou Muzea T. G. M.: Vysoká Brána Rakovník, Památník Joachima Barranda ve Skryjích, Pamětní síň Jaroslava Fraňka v Nezabudicích nebo Muzeum Alice Garrigue Masarykové a Českého červeného kříže v Lánech. Pokud hledáte dobrou kavárnu, tak se určitě zastavte v Galerii Samson Cafeé v Rakovníku.  

Pro osobní auta jsou parkovací stání k dispozici před muzeem.
Parkoviště

Parkoviště

Ano, muzeum je bezbariérové.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Toalety jsou umístěné v budově muzea. K dispozici jsou i bezbariérové toalety.
WC

WC

Pro rodiče s malými dětmi je k dispozici malé zázemí s přebalovacím pultem.
Zázemí pro děti

Zázemí pro děti

Během otevírací doby muzea se můžete občerstvit muzejní kavárně.
Občerstvení

Občerstvení

Cyklisté jsou v muzeu vítáni. Stojany na kola jsou umístěné před budovou muzea.
Cyklisté

Cyklisté

Mohlo by vás zajímat