Go to content
Muzeum ČD Nostalgie: Lužná u Rakovníka

Počasí

Čtvrtek 29.02.

4 ° C

Pátek 01.03.

5 ° C

Sobota 02.03.

8 ° C

Pěší výlety

Okružní trasa z Lužné u Rakovníka

Největší železniční muzeum, dovádění na lesním hřišti i procházka přírodou k pravěkému hradišti. V Lužné si přijdou na své všichni.

Obdivovat parní lokomotivy v železničním muzeu ČD Nostalgie nebo nejdřív vyrazit za krásami přírody po naučné stezce Louštín? Na výletě po nenáročné okružní trase lesem vás čeká jen jedno stoupání k bývalému hradišti, takže jej zvládnete i s dětmi. Ty si navíc užijí zábavu už na začátku stezky na hřišti u Sládkova Kříže. A závěr výletu mezi desítkami krásných lokomotiv a vlaků bude třešničkou na vrch. 

Naučná stezka Louštín začíná kousek za Lužnou II, u turistického rozcestníku Sládkův Kříž, kde v příjemném stínu stromů najdete i dětské hřiště a odpočinkové místo. Odsud vás modrá turistická značka povede pohodlnou cestou kolem lesního rybníku Punčoška. Krásné, romantické místo třeba na svačinu, kterou si však musíte přinést vlastní, cestou ji nikde nepořídíte.  

Na blízkém rozcestí se dáte po červené značce a nepříliš namáhavé stoupání zakončí krátký prudší výšlap na vrch Louštín, kde stávalo pravěké hradiště. Teď tady naleznete dřevěný altán a odpočinkové místo s výhledem do kraje. U rozcestníku pod vrcholem se naučná stezka napojuje na žlutou turistickou značku, která vás dovede zpět až k železničnímu muzeu v Lužné.  

  • Zajímavost: Muzeum ČD Nostalgie není jen na koukání. Běžně se tu můžete po areálu svézt úzkorozchodným vláčkem, který sloužil jako podniková doprava kladenských hutí POLDI. V průběhu roku jsou pořádány nejrůznější akce, to si pak při nostalgických jízdách sami užijete romantiku cestování vlaky s parními lokomotivami. 

Nejen srdce nadšenců „šotoušů“ potěší návštěva železničního muzea poblíž nádraží v Lužné. V největší sbírce parních lokomotiv u nás tu mají více než 40 strojů od úzkorozchodných přes nákladní až po rychlíkové. A kromě parních krasavic můžete obdivovat i modernější vlaky, třeba elektrické pantografy, oblíbené výletní motoráčky či jídelní a poštovní vozy.  Perlou expozice je salonní vůz prezidenta Masaryka. Děti zase nadchne modelové kolejiště i dětské hřiště. 

  • Tip pro vás: Občerstvení je v muzeu v Lužné jen o víkendech a o prázdninách, zato stylové, umístěné ve skutečném jídelním voze. Za jídlem se lze vydat do blízkého Rakovníka, který je i krásným historickým městem. Skvěle se najíte v Ella’s burger poblíž náměstí, Bistro u holiče vás potěší nejen zajímavým interiérem a krásnou zahrádkou, ale i výbornou kávou a domácími koláči, croissanty i báječnými snídaněmi. Jste-li na zmrzlinu, zavítejte do nedalekých Senomat, kde dělají poctivou domácí zmrzlinu i nanuky. Anebo se vydejte z Lužné na opačnou stranu do Krušovic, kde najdete nejen pivovar, ale i Krušovickou pekárnu a cukrárnu, kde si kromě pečiva a zákusků dáte i něco k jídlu. 

Začátek trasy:

Lužná u Rakovníka

Délka trasy:

8 km

Časová náročnost:

2,5 hodiny

Konec trasy:

Lužná u Rakovníka

Převýšení:

+160 m

Exportovat trasu do gpx

Mohlo by vás zajímat