Go to content
Slaný v noci

Buďte v obraze

Výlet do Slaného a Staré Huti za životní láskou Karla Čapka

1. 12. 2022

V sobotu 3. prosince to bylo přesně 120 let, kdy se ve Slaném narodila významná herečka a spisovatelka Olga Scheinpflugová, osudová láska Karla Čapka. Vydejte se na zimní výlet v jejích stopách.

Chcete-li vzdát hold této slavné a emancipované ženě, teď je na návštěvu Slaného nejvhodnější chvíle. Olga Scheinpflugová se tam narodila 3. 12. 1902 v ulici Na Hradbách. Její rodný dům nemůžete minout, visí na něm pamětní deska. Dále tu byla po slavné místní rodačce pojmenována i jedna další nedaleká ulice.

Do Slaného i za adventní atmosférou

Vyřezávaný betlém
i
Vyřezávaný betlém
Autor: Lucie Adamová

Chloubou města je čtvercové Masarykovo náměstí plné krásných historických domů, mnohé z nich, včetně dominantní radnice, byly vystavěny v renesančním stylu. Nejlépe město poznáte při komentované adventní vycházce slavnostně vyzdobeným městem, které má nezaměnitelnou atmosféru. Zastavíte se v předvánočním shonu, dozvíte se mnoho zajímavostí z historie města a nahlédnete do interiéru gotického kostela svatého Gotharda. Vychází se 9. 12. ve 20 hodin od místního infocentra, kde si nezapomeňte své místo předem rezervovat.

Vánoční atmosféru ve městě Olgy Scheinpflugové načerpáte také při vánočních koncertech. Na Masarykově náměstí 2. 12. zahraje Vlasta Horváth s kapelou, 9. 12. vystoupí Magda Malá. O tom, že je Masarykovo náměstí (nejen v době adventu) centrem všeho dění svědčí i to, že právě na něj 6. 12. přijede Vánoční kamion Coca Cola. Chystá se i spousta dalších akcí.

Na náměstí sídlí také Vlastivědné muzeum ve Slaném, kde od 25. 11. probíhá výstava Nákupní horečka ve Slaném. Nakupování je pro předvánoční dobu typické. Podívejte se na něj tentokrát z trochu jiného úhlu pohledu prostřednictvím fotografií z období první republiky a minulého režimu. Budete obdivovat staré obchody a jejich důmyslně aranžované výklady, které dnes budí úsměv. Místní muzeum rovněž pořádá celodenní řezbářský kurz, při kterém si 17. 12. vyrobíte vlastní tradiční králický betlém.

A kde se trochu ohřát? Na unikátní výstavě slánek. Město svůj název dostalo od slaného pramene, který vytékal pod Slánskou horou a solnaři z něj odpařováním na velkých pánvích sůl těžili. Sůl tedy ke Slanému neodmyslitelně patří, proto se místní infocentrum rozhodlo otevřít ve svých prostorách expozici slánek, která dnes čítá přes 2800 exponátů. Některé z nich jsou skutečně jedinečné: uvidíte největší funkční slánku na světě, do které se vejde až 40 kg soli, slánku od architekta Bořka Šípka, kterou vytvořil speciálně pro místní muzeum, i slánku vyrobenou v daleké Keni.

Další štace: Stará Huť u Dobříše

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše
i
Památník Karla Čapka
Autor: Vladimír Holan

Olga Scheinpflugová se stala osudovou láskou a manželkou Karla Čapka, se kterým trávila čas i v letní vile ve Strži u Dobříše na Příbramsku, kterou jako svatební dar dostali k doživotnímu užívání od jejího majitele. Původně dům sloužil jako správní budova zdejších železáren, dnes je v něm celoročně přístupný Památník Karla Čapka. Prozkoumejte ho! Expozice se zaměřuje na život a dílo spisovatele Karla Čapka, Olgy Scheinpflugové i Ferdinanda Peroutky. Dává poodhalit, kolik známých osobností se tu rádo vyskytovalo.

Památník, ve kterém budete mít možnost se s Olgou Schinpflugovou dopodrobna seznámit, je i v zimním období otevřen od pondělí do pátku v časech 9-12 a 12.30-16 hodin. Mnoho zajímavostí vám odvypráví také speciální poesiomat, umístěný nedaleko vily. Stačí zatočit klikou a o osudovém setkání s Karlem Čapkem uslyšíte přímo z úst Olgy Scheinpflugové, která se proslavila zejména v divadelním herectví a byla dlouholetou členkou činohry Národního divadla. Poesiomat vypráví také o tom, jak ji Karel Čapek až po patnácti letech známosti v Itálii požádal o ruku, a recituje ze sbírky básní Stesk plné láskyplných vzpomínek, snahy o vyrovnání se s těžkou ztrátou milované osoby, melancholie i střízlivého popisu drsné reality.

Vydejte se do Staré Huti  v sobotu 10. 12., od 13 hodin se v Čapkově domě hrají vánočně laděné písně. K mání budou i vánoční dárečky z charitativní dílny. Adventní setkání na Strži je zdejší poslední kulturní akcí tohoto roku.

Na naučnou stezku Karla Čapka po okolí památníku se teď raději nevydávejte. Kvůli bouři a popadaným stromům není přístupná úplně celá.

Když už budete ve Staré Huti, udělejte si zastávku také v nedaleké Dobříši. Běžně celoročně přístupný rokokový zámek s výraznou fasádou se letos pro návštěvníky neotevírá, protože se v něm připravuje nová interaktivní expozice, ale návštěva přilehlého parku vás nadmíru uspokojí. Denně od 8 do 16 hodin je přístupný místní anglický park, lákající k příjemným zimním procházkám.

Zámek Dobříš, zima
i
Zámek Dobříš, zima
Autor: Zámek Dobříš

Podobné články