Je tomu přesně 300 let od chvíle, kdy Čechy svou přítomností poctil panovník Karel VI. Habsburský při příležitosti slavné korunovace. Prozkoumejte, kam vedly jeho cesty.
Korunovace Karla VI. českým králem v Praze 5. září 1723 byla velká a významná. Na události s ní spojené nikdo jen tak nezapomněl. Královská cesta, po které panovník přijížděl, dostala nové osvětlení olejovými lampami, do Prahy se sjížděli slavní hudebníci z celé Evropy a Čech a samotná korunovace byla slavena s nebývalou pompou, která překračovala i obvyklou barokní obřadnost.
Stala se jednou z nejvýznamnějších kulturně-státních událostí v českých i evropských dějinách. Otec Marie Terezie tímto aktem projevil přízeň za hladký průběh událostí kolem pragmatické sankce v předcházejícím období. V Čechách tehdy pobyl čtyři měsíce.
Oblíbený Brandýs nad Labem
Svým pobytem panovník několikrát poctil zámek v Brandýse nad Labem, který Habsburkové využívali jako letní lovecký zámeček. Jeho nadšení pro lov bylo veliké, a právě kolem Brandýsa se rozprostírala vyhlášená obora. Ne nadarmo se o něm později uvažovalo jako o letním sídle prezidentů. Lovil také v křivoklátských lesích nebo na Zbirohu.
Rok před korunovací ovšem došlo k obrovskému loveckému neštěstí. Karel VI. při lovu na jeleny omylem, snad kvůli své krátkozrakosti, zastřelil knížete Adama Františka Schwarzenberga.
Dnešní zámek Brandýs nad Labem je významnou renesanční památkou s dochovanou sgrafitovou výzdobou. Pro veřejnost je otevřen celoročně a vy si tak můžete prohlédnout zrestaurované sály a interiérové expozice podávající svědectví o pobytech všech císařů monarchie.
Na brandýském zámku máte po předchozí rezervaci jedinečnou příležitost ocitnout se v běžně nepřístupných prostorách, ve kterých byla vytvořena úniková hra. Vztahuje se k době Rudolfa II.
Prozkoumejte město i okolí
Nedaleko zámku vás upoutá kamenný most z počátku 17. století se zachovalou původní konstrukcí. Na brandýském náměstí pak rozhodně nepřehlédnete moderní kašnu Golema. Za hlubším poznáním zdejšího regionu se vydejte do oblastního muzea Praha-východ, které tu kromě stálých expozic v Arnoldinovském domě a katovně pravidelně prezentuje vždy dvě současně běžící krátkodobé výstavy.
Cítíte příjemný duchovní náboj? Není se čemu divit! Stará Boleslav je jedním z nejstarších mariánských poutních míst. Kostel sv. Václava tu založil kníže Břetislav I. na místě, kde byl roku 935 údajně zavražděn kníže a patron české země svatý Václav. Dnes se tu konají poutě spojované nejenom s kultem českého světce, ale také s tzv. palladiem – gotickým reliéfem považovaným za záštitu české země. Duchovní rozměr, klid a pohoda jsou tak nedílnou součástí města.
Tip pro vás: Hledáte osvěžení v horkých dnech? Koupání v Proboštských jezerech nedaleko Staré Boleslavi rozhodně splní vaše očekávání.
Vášnivý lovec Karel VI. se na koni proháněl i v Hlavenci nedaleko Staré Boleslavi. Poblíž obce je tam dnes k vidění monumentální barokní pomník, který nechal hrabě František Antonín Špork postavit v místech, kde při slavnostním honu pár týdnů po korunovaci 3. listopadu 1723 udělil Karlu VI. odznak řádu svatého Huberta. Unikátní architektonické řešení i zapojení do krajiny navrhl Ferdinand Maxmilián Kaňka a autorem sochařské výzdoby je Matyáš Braun. K pomníku vás dovede červená turistická trasa.
Kudy na korunovaci projížděl, tam se slavilo
Při cestě na korunovaci sebe i své manželky Alžběty Kristýny projížděl Karel VI. ve středních Čechách mimo jiné přes město Čáslav s pěkným historickým náměstím a zachovalými městskými hradbami, Nové Dvory, Sedlec, který je dnes součástí Kutné Hory a na jehož území se nachází slavná katedrála i unikátní kostnice, lázeňské Poděbrady i Přerov nad Labem, kde dnes můžete navštívit pěkný skanzen.
Při zpáteční cestě do Rakouska neminul ani Nymburk, Červené Pečky či Tupadly, kde byl několik let po jeho návštěvě založen pivovar, který opět vzkvétá. Dnes je možné se v něm i dobře najíst, ubytovat nebo využít relaxační a wellness pivní lázně.