Go to content
Jezero Konětopy

Inspirace

Kam k vodě? Přírodní koupaliště se zázemím jsou jasná volba!

13. 6. 2023

V přírodních koupalištích, pískovnách a jezerech se zaručeně osvěžíte. Navíc budete na čerstvém vzduchu a ve vodě bez chemie. A kde léto strávíte vy?

Příroda je krásná a mocná, koupání v čisté vodě třeba v jezerech vzniklých zatopením po vytěžení písku je tou nejlepší letní volbou. O patřičné zázemí v podobě toalet, sprch, převlékacích kabinek, stánků s občerstvením a také o herní prvky a zázemí pro sportování se přitom rozhodně bát nemusíte. Ve středních Čechách jsou přírodních koupališť se zázemím desítky, přijměte naše tipy a vyrazte vstříc létu!

Jezero Lhota
i
Jezero Lhota
Autor: Ondřej Soukup

Lhota, Proboštská jezera, Poděbrady…

Jedním z nejhezčích přírodních areálů v Čechách, kde se vykoupete, zahrajete si sportovní hry nebo si dáte občerstvení, je jezero Lhota nedaleko Prahy. Část jeho břehu je určena nudistům.

Příjemné prostředí ke koupání se nabízí u Proboštských jezeroblasti plné zeleně s písečnými i travnatými plážemi. Ve středu jednoho z nich pluje prostorné plovoucí molo. Umíte si představit lepší místo ke slunění? Proboštská jezera jsou zároveň neodmyslitelnou součástí kulturního dění v Brandýse nad Labem – odehrávají se u nich koncerty, závody a spousta dalších akcí.

Těžbou písku v Polabské nížině vzniklo atraktivní rozlehlé koupaliště Jezero Poděbrady, vybavené veškerými potřebnými službami i Kempem na Jezeře. Výlet do lázeňských Poděbrad je zkrátka dobrou volnou i v parném létě.

Vstup na pláž je ve většině případů zpoplatněn, stejně tak jsou zpoplatněna přilehlá parkoviště.

Několik příjemných pláží mají pískovny v Sadské anebo v nedaleké Ostré. Další pískovnu vhodnou ke koupání ve středních Čechách najdete u obce Ovčáry nedaleko Kostelce nad Labem. Její hlavní pláž má velmi pozvolný vstup do vody. Přijíždíte na víc dní? Ubytujte se v autokempu Kačer hned vedle parkoviště.

Poblíž Mnichova Hradiště se můžete směle vykoupat v pískovně na okraji obce Veselá u řeky Jizery, a to zejména v její severní části na malém poloostrově (anebo v nedalekém jezu Ptýrovec). U pískovny ve Veselé najdete také areál pro wakeboarding.

Jezero Sadská
i
Jezero Sadská
Autor: Jiří Teper

Mlékojedy, Konětopy nebo studený Harasov?

Na břehu zatopené pískovny u Neratovic vznikl Beach Park Mlékojedy, který přináší nejen možnosti k příjemnému osvěžení ve vodě a u vody, ale také stálou letní scénu, která už přes dvacet let propojuje hudební a filmovou produkci se sportovním vyžitím.

Lákavá je také pískovna Konětopy anebo nedaleký rybník se studenou vodou Harasov v Kokořínském dole, lemovaný pískovcovými skalami. Pilský rybník jako stvořený k letnímu osvěžení nedávno vznikl v rekreačním areálu Monínec.

Přírodních koupališť všeho druhu je ve středních Čechách bezpočet od malých až po ty velké, od zcela přírodních po pěkně vybavené. Rozhodně důrazně doporučujeme respektovat zákaz koupání na místech, kde je vyhlášen, což často bývá v zatopených a leckdy ukrytých lomech. Ani ten největší adrenalin nestojí za riziko vážného úrazu nebo dokonce utonutí.

Místa ke koupání vybírejte také v aplikaci Swimplaces ­s neustále se rozrůstající databází.


Podobné články