Go to content
Wakeport Proboštská jezera

Inspirace

Kam k vodě? Přírodní koupaliště se zázemím jsou jasná volba!

24. 6. 2024

V přírodních koupalištích, pískovnách a jezerech se zaručeně osvěžíte. Navíc budete na čerstvém vzduchu a ve vodě bez chemie. A kde léto strávíte vy?

Příroda je krásná a mocná, koupání v čisté vodě, třeba v jezerech vzniklých zatopením po vytěžení písku, je tou nejlepší letní volbou. O patřičné zázemí v podobě toalet, sprch, převlékacích kabinek, stánků s občerstvením a také o herní prvky a zázemí pro sportování se přitom rozhodně bát nemusíte. Ve středních Čechách jsou přírodních koupališť se zázemím desítky, přijměte naše tipy a vyrazte vstříc létu!

Jezero Lhota
i
Jezero Lhota
Autor: Ondřej Soukup

Lhota, Konětopy, Proboštská jezera

Jedním z nejvyhlášenějších přírodních areálů v Čechách, kde se vykoupete, zahrajete si sportovní hry nebo si dáte občerstvení, je jezero Lhota severně od Prahy.

Poblíž Konětop vybízejí ke schlazení hned tři zatopené pískovny s průzračnou vodouNová pískovna, Stará pískovna a tzv Las Vegas. Samozřejmostí je občerstvení a sociální zařízení. Domácí mazlíčky ale raději nechte doma, vstup s nimi zde není povolen.

Příjemné prostředí ke koupání se nabízí u Proboštských jezeroblasti plné zeleně s písečnými a travnatými plážemi. Ve středu jednoho z nich pluje prostorné plovoucí molo. Proboštská jezera jsou zároveň součástí kulturního dění v Brandýse nad Labem – odehrávají se u nich koncerty, závody a spousta dalších akcí.

Jezero Sadská
i
Jezero Sadská
Autor: Jiří Teper

Spousta jezer v okolí Nymburka

Několik příjemných pláží mají pískovny v Sadské anebo v nedaleké Ostré. Další pískovnu vhodnou ke koupání najdete u obce Ovčáry nedaleko Kostelce nad Labem. Její hlavní pláž má velmi pozvolný vstup do vody. Přijíždíte na víc dní? Ubytujte se v autokempu Kačer.

Hned vedle Poděbrad, na levém břehu řeky Labe, se ukrývá jezero s příznačným názvem Poděbrady. Kromě koupání jsou zde dva plážové bary, hřiště na beachvolejbal, půjčovna lodiček a dokonce i kemp. Ti odvážnější se mohou obnažit na nudistické pláži. Sousedící bezejmenná pískovna, kterou místní znají pod názvem Kluk, je oblíbená především kvůli klidu a minimu lidí.

 

PhotoPick-72390-original_ondrej-soukup
i
PhotoPick-72390-original_ondrej-soukup

Mlékojedy, Libušín nebo studený Harasov?

Na břehu zatopené pískovny u Neratovic vznikl Beach Park Mlékojedy, který přináší nejen možnosti k příjemnému osvěžení ve vodě a u vody, ale také stálou letní scénu, která už přes dvacet let propojuje hudební a filmovou produkci se sportovním vyžitím.

Lákavé je také jezírko Libušín nedaleko Kladna. Jedná se o udržované přírodní koupaliště v lesích, kam můžete vzít i své domácí mazlíčky. Tak trochu lesní koupaní nabízí i rybník Harasov v Kokořínském dole, lemovaný pískovcovými skalami.

Rozhodně důrazně doporučujeme respektovat zákaz koupání na místech, kde je vyhlášen, což často bývá v zatopených a leckdy ukrytých lomech!

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články