Go to content
Válka s Mloky

Válka s Mloky

Festivaly 15.06.2024 21:00 - 22:30

Středočeské kulturní léto 2024

Cena:

300 Kč

Místo konání:

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše

Adresa:

Stará Huť 120, 262 02 Stará Huť

Telefon:

725 480 219

Region:

Brdy a Podbrdsko

Přejít na web akce

Popis akce

Jak se mohlo stát, že jeden mazaný obchodní záměr způsobil apokalypsu, a kdo za to může? Před téměř sto lety napsal Karel Čapek, geniální spisovatel a velký humanista, satirický sci-fi román Válka s Mloky (1935), ve kterém představil vizi světa, kde lidskost ztrácí hodnotu a hlavním měřítkem se stává moc a majetek.

Kniha začíná jako dobrodružný román z tropických ostrovů, kde je objeven druh inteligentních mloků, které lidstvo začne využívat k lovu perel. S následným rozvojem kapitalismu a rychlou změnou tempa doby se mění i obchodní záměry a strategie lidské společnosti. Efektivita se stává jedinou hodnotou. Příběh plný podobenství a inteligentní ironie je dodnes mrazivě aktuální. Válka s Mloky pojednává o řadě témat: kolonialismu, vytěžování přírodního bohatství, rasismu. Zjednodušeně řečeno: o nešvarech, které jsou často způsobené lidskou neschopností vnímat svět v jeho komplexnosti, neochotě soucítit s těmi, kteří jsou trochu jiní než my, a v ignorování potenciálních, dalekosáhlých následků naší činnosti.
Předprodej vstupenek na prodejních místech divadla, v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše a na www.divadlopribram.eu od 1. 5. 2024.

Představení je součástí programu Středočeského kulturního léta 2024.

Mapa