Go to content
Sklárna Crystal Bohemia

Počasí

Čtvrtek 30.05.

22 ° C

Pátek 31.05.

19 ° C

Sobota 01.06.

19 ° C

Sklárny Crystal BOHEMIA

Majitelé Crystal BOHEMIA navazují na bohatou historii sklářství na území Poděbrad. V současné době jsou sklárny největším výrobcem českého broušeného křišťálu na našem území.

Sklářskou huť v Poděbradech, která se stala nositelkou bohaté a dlouhé tradice výroby českého broušeného křišťálu zrozené již na počátku 18. století, založili bratři Augustin a Jan Gerhardtové. Provoz továrny, v té době nejmodernější v Čechách, byl zahájen v roce 1877, ale již po šesti letech se firma rozpadla a v roce 1886 byl provoz zastaven. Novým majitelem se stal vídeňský podnikatel Josef Inwald, za jeho působní nastalo období prosperity, jelikož značně investoval jak do své poděbradské společnosti, tak do dalších českých skláren. Poté, co v čele podniku stanul jeho syn Oskar, přichází v historii poděbradské huti důležitý zlom – začíná se s výrobu olovnatého křišťálového skla. Smutná změna přichází za hospodářské krize ve 30. letech, kdy se celý koncern rozpadá. Za vlády komunistické strany byly všechny sklárny vyrábějící olovnatý křišťál sloučeny do jediného podniku Sklárny Bohemia Poděbrady a poté pohlceny monopolním Skloexportem.

Nová éra společnosti Crystal BOHEMIA se začala psát roku 2008, kdy proběhlo její znovuobnovení. Továrny se naplno rozběhly hned v roce následujícím a v současné době se firma řadí mezi přední světové hráče na poli výroby olovnatého křišťálu. S příběhem i technikou produkce je možné seznámit se v rámci exkurze, přičemž prohlídka zahrnuje výstavu o dějinách podniku, promítání edukativního filmu, návštěvu huti, ukázku broušení dekoru a zakončena je ve firemní prodejně Cash & Carry.

Zajímavost

Přestože automatizace v oboru pokročila, některé dílčí výrobní úkony neumí stroje dokonale nahradit a stále vyžadují ruční práci. Typické vlastnosti olovnatého křišťálu, tedy čistota a vysoký index lomu světla, vyniknou nejvíce, je-li výrobek zdoben broušením nebo řezy, které se provádí například diamantovými brusnými kotouči.

Sklárna Crystal Bohemia

Kontakty

Adresa:

Jiráskova 19 / 223, Poděbrady, 290 01

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 325 610 042

Přejít na web