Go to content
Muzeum Karla Čapka

Scéna Čapkovy Strže: Tomáš Reindl-Koncert etnické hudby

Hudební a divadelní akce 24.09.2022 14:00 - 16:00

Středočeské kulturní léto

Cena:

100 Kč

Místo konání:

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše

Adresa:

Stará Huť 120, Stará Huť, 262 02

Telefon:

+420 725 480 219

Region:

Brdy a Podbrdsko

Přejít na web akce

Popis akce

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše vás zve na koncert etnické hudby s přednáškou Tomáše Reindla, který se bude konat 24 září 2022.

Náprstkovo muzeum v Praze opečovává zcela unikátní sbírku gramofonových desek s etnickou hudbou, pocházejících z pozůstalosti Karla Čapka. Jde o kolekci tak mimořádnou, že byla v 90. letech minulého století zařazena do projektu Paměti světa organizace UNESCO. Obsahuje nahrávky zpěváků a hudebníků z Ameriky, Afriky, Asie i Dálného východu. Sám Čapek o této hudbě napsal: „Nacházím nevyčerpatelnou rozkoš v naslouchání těm podivným nástrojům, hlasům, stupnicím a rytmům. Japonský zpěvák svůj zpěv jaksi vytlačuje způsobem pro nás trochu nepřirozeným, kdežto čínský jej drsně vyráží a siamský vymňoukává; indický zpěvák tvoří koloratury artikulovaně, kdežto arabský v nosových a měkkých glissandech.“

Přednášku (14:00-14:45) s koncertem (15:00-16:00) na téma etnické hudby připravil Tomáš Reindl. Inspiruje se starými evropskými i mimoevropskými hudebními tradicemi, ve kterých má hudba často extatický, transovní rozměr. Dlouhodobě se věnuje indické klasické hudbě a hře na tabla. Vyučuje etnomuzikologii a další předměty na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze, působí též jako lektor různých hudebních workshopů a seminářů. Akce se koná ve spolupráci s festivalem Rosa Bohemica.

Mapa