Go to content
29007

Říčanský poklad – k vidění jen 2 dny!

Výstavy 11.11.2023 - 12.11.2023, 13:00 - 19:00

Cena:

150/100/400 Kč

Místo konání:

Muzeum Říčany

Adresa:

Rýdlova 271/14, 251 01 Říčany

Telefon:

+420 323 603 161

Region:

Posázaví

Přejít na web akce

Popis akce

Před více než šesti sty lety jej říčanský měšťan ukryl ve sklepě na náměstí. Pak byl střadatel zřejmě zabit při obléhání místního hradu, který oblehnuli rozlícení husité. Poklad čítající 348 stříbrných grošů si nikdo nevyzvedl po dlouhá staletí. Největší říčanský poklad nyní vypráví svůj příběh obestřený rouškou tajemství.

Muzeum Říčany vás zve na výstavu, kde budete moci 11. a 12. listopadu poprvé spatřit úplně kompletní středověký stříbrný poklad, a to navíc jen pár stovek metrů od místa, kde se našel. Muzeum k výstavě připravuje i doprovodný program, při němž zájemci zavítají do hlubin nejstarších říčanských sklepů, odhalí krvavé tajemství pokladu při přednášce, vyrazí si vlastnoručně své mince a vydají se na dobrodružství do říčanských ulic.

Začátkem 90. let se ve sklepě Jiřího Škáby na říčanském náměstí vyvalil kus středověké stěny. Za ním se objevil hliněný hrnec plný stříbrných mincí. Nález byl historiky ale doceněn až v roce 2018, kdy jej syn Martin daroval do krajského muzea v Brandýse. A byla to senzace. Tamní odborníci zjistili, že poklad tvoří 348 grošů králů Václava IV. a Karla IV., zrestaurovali jej a začali rozplétat jeho tajemství.

Poklad bude 11. a 12. listopadu poprvé vystaven v Říčanech. Poprvé také bude vystaven celý a poprvé jej návštěvníci v Muzeu Říčany spatří zcela očištěný a konzervovaný. Zájemci o třpyt stovky let starých mincí budou mít možnost jej vidět v sobotu a v neděli mezi 13. a 19. hodinou. Po skončení jedinečné dvoudenní výstavy se poklad znovu vrátí do útrob depozitáře v Brandýse. Výstavu doprovodí bohatý doplňkový program včetně jedinečné exkurze do nejstarších sklepů na říčanském náměstí, jejichž historie sahá až do hlubokého středověku. V jednom takovém byl totiž poklad nalezen. Třeba i další staré sklepy čekají na odhalení podobného tajemství…

Vstupenku je možné předem zakoupit přes e-shop muzea a vyhnout se tak frontě.

Mapa