Go to content
Výsadkáři

Přednáška S1/R1 z II. cyklu o paradesantních výsadcích

Přednáška 27.04.2023 17:30 - 18:45

Cena:

50,-Kč

Místo konání:

Horní zámek Panenské Břežany

Adresa:

Hlavní 11, Panenské Břežany, PSČ 250 70

Telefon:

+420 730 561 206

Region:

Jiné

Přejít na web akce

Popis akce

Přijďte si vyslechnout další díl II. cyklu přednášek o paradesantních výsadcích. Ve čtvrtek 27. dubna 2023 k nám zavítá Mgr. Markéta Mercová, Ph.D. s povídáním o výsadku S1/R. Přednáška začíná v 17:30.
Vzhledem k omezenému počtu míst, doporučujeme rezervaci na [email protected]

Výsadkové operace na území bývalého Československa zahájil zpravodajský odbor exilového Ministerstva národní obrany v Londýně v dubnu 1941. Větší množství výsadků pak bylo v létě 1941 připraveno v SSSR. Československá vojenská mise v Moskvě s podporou sovětů připravila další dva výsadky ve snaze získat kontrolu nad zpravodajskými operacemi na vlastním území. Tyto dva výsadky (zpravodajská operace S-1) určené pro Slovensko (S-1/N) a pro Moravu (S-1/R) čítaly po 4 parašutistech. Celkem bylo tedy během srpna a září 1941 vysazeno 23 parašutistů, kteří měli plnit úkoly na území bývalého Československa. Bohužel většina z nich byla kvůli navigační chybě vysazena daleko od svého místa určení, většinou v Polsku, což situaci všech výsadkářů značně zkomplikovalo a v nejednom případě tak došlo k jejich zatčení.

Výsadek S-1/R patřil k těm šťastnějším, neboť 10. září alespoň dopadl skutečně na Moravě, byť mimo cílovou oblast. Po vysazení se parašutistům nepodařilo sejít se, a proto postupovali na vlastní pěst. Ukryli se nejprve u svých příbuzných, následně navázali spojení s odbojem a nakonec se sešli v Kroměříži u Ireny Svobodové, manželky plukovníka (později generála) Ludvíka Svobody. Po nástupu Reinharda Heydricha na pozici zastupujícího říšského protektora zahájili Němci tvrdou ofenzivu proti domácímu odboji, což vyvolalo všeobecnou atmosféru strachu a velmi ztížilo také práci výsadkářů. Těm se nakonec stala osudnou zrada z vlastních řad.

Mapa