Go to content
Kostelec nad Černými Lesy

Lichtenštejnové – 400 let knížecího rodu v Čechách

Výstavy 21.02.2024 - 15.09.2024, 10:00 - 16:59

Cena:

80 Kč/40 Kč/200 Kč

Místo konání:

Regionální muzeum v Kolíně

Adresa:

Karlovo nám. 8, Kolín

Region:

Kutnohorsko Kolínsko

Přejít na web akce

Popis akce

Lichtenštejnové patřili mezi špičku evropské společnosti a až do poloviny 20. století byli významnými činiteli a mecenáši společenského a kulturního života.

Výstava připomíná výročí 400 let od majetkového vstupu knížecího rodu na území (středních) Čech (1622-1623), především zisku komplexu panství východně od Prahy a na Kolínsku (Uhříněves, Škvorec, Kostelec nad Černými lesy, Plaňany, Kounice a Rataje nad Sázavou).

Návštěvníkům představíme cenné i zcela unikátní exponáty z řady institucí z celé ČR, především ale reprodukce desítky zajímavých předmětů ze soukromé sbírky knížecího rodu Lichtenštejnů z Vídně a Vaduzu.
Kromě portrétů řady členů rodu – některých v České republice doposud prakticky neznámých – se návštěvníci seznámí s vedutami mnoha českých rodových sídel a dalších panských objektů i doposud existujícími drobnými památkami na rod v českém veřejném prostoru.
Lichtenštejnové jsou zde představeni nejen jako představitelé nejvyšší evropské aristokracie, ale i jako lesníci, patroni církve a stavitelé kostelů, osoby razící vlastní mince nebo palatini s právem povyšovat do šlechtického stavu.

Část expozice se věnuje životu „obyčejné“ vesnice a vesnické komunity na středočeských lichtenštejnských dominiích v období raného novověku.

VERNISÁŽ výstavy 20. února 2024, od 17:00
Veigertovský dům, Karlovo nám. 8, Kolín

Mapa