Go to content
Alejandro Jodorowsky – Tanec reality

Alejandro Jodorowsky – Tanec reality

Výstavy 11.01.2024 - 04.03.2024, 09:00 - 18:00

Cena:

ZDARMA

Místo konání:

Středočeská vědecká knihovna v Kladně

Adresa:

gen. Klapálka 1641, 272 01 Kladno

Telefon:

+420 601 553 218

Region:

Kladensko Slánsko

Přejít na web akce

Popis akce

Doprovodná výstava k tematickému týdnu připomínající 95. výročí narození filmaře, herce, dramatika, spisovatele a autora řady komiksů. Alejandro Jodorowsky Prullansky (* 17. února 1929, Tocopilla, Chile), chilsko-francouzského filmaře, herce, mystika, filosofa, autora komiksů, dramatika a spisovatele, někdy řazeného k surrealismu. Je považován také za duchovního otec tzv. psychomagie.

Pochází z rodiny židovských emigrantů, kteří do Jižní Ameriky přišli z Ukrajiny před první světovou válkou.

V 50. letech odjel do Paříže, aby se zde učil pantomimu u mima Etienne Decrouxe. Poté založil s Fernandem Arrabalem a Rolandem Toporem avantgardní skupinu performančního umění nazvanou Mouvement panique. Roku 1966 vytvořil svůj první komiks (Anibal 5), roku 1967 natočil první film (Fando y Lis). Roku 1970 zaujal netradičním filmovým westernem El Topo. Film nadchl Johna Lennona a Yoko Ono, kteří poskytli Jodorowskému milion dolarů na další film. Výsledkem byl kultovní snímek La Montaña Sagrada (Svatá hora) z roku 1973. V něm Jodorowsky otevřel své velké téma esoteriky. Byl poté blízko k realizaci velkého projektu, adaptaci románu Duna Franka Herberta (do role císaře hodlal obsadit malíře Salvadora Dalího, do role barona Harkonnena Orsona Wellese). Projekt však zkrachoval, protože jeho rozpočet a nekonformní zpracování nechtěla zaštítit žádná produkční společnost.

Natočil pak ještě tři filmy, ovšem již jen v undergroundové produkci. Známým se stala jeho science-fiction komiksová série Incal z let 1981–1989, na které spolupracoval s kreslířem Moebiem.

Koncem 80. let se opět obrátil novým směrem a rozvinul vlastní filosoficko-spirituální syntézu s terapeutickými ambicemi, kterou nazval psychomagie a jež je postavena z velké části na studiu tarotu, imaginaci, interpretaci snů a symbolů. V Paříži začal provozovat psychomagickou terapeutickou praxi, za níž si nechává platit pouze dopisy klientů. Principy této praxe vysvětluje v knize rozhovorů Psychomagie: nástin panické terapie (1995, česky 2015). Vede psychomagické dílny a semináře v různých zemích.

V roce 2013 byl uveden jeho film Tanec reality, který se vrací k jeho chilskému dětství.

Ve fondu Středočeské vědecké knihovny v Kladně naleznete následující tituly tohoto autora:

 

Mapa