Go to content
Krmení zvířat ve Farmparku Soběhrdy, kozy

Inspirace

Zoo a zooparky aneb 10+ tipů, kam na výlet za zvířaty

31. 5. 2022

Zvířata umějí vykouzlit úsměv na tvářích dětí i dospělých, bez ohledu na to, jestli jsou z našich končin anebo exotická. Nezištně předávají tolik energie, kolik si jí jen zasloužíme.

Umějí být něžně plachá i divoká a jsou-li nablízku, nuda nehrozí! Co takhle vydat se za zvířátky domácími, divokými i cizokrajnými, za medvědy i chameleony, anebo třeba na neobvyklou procházku s oslíky? Přiložte ruku k dílu a za asistence chovatele zvířata nakrmte. Být jim nablízku je prostě zážitek!

1. Největší kontaktní zoopark u nás

Pštros emu v Zooparku Zelčín
i
Pštros emu v Zooparku Zelčín
Autor: Hana Jampílková

Přímý kontakt, to je oč tu běží. A tak si zajeďte do Zooparku Zelčín. Největší kontaktní zoopark u nás leží nedaleko Mělníka a jeho chloubou jsou fjordští koně, připomínající tak trochu hřebce z doby ledové.

Vyzkoušejte si krmení, procházku s kozou na vodítku, a aby byl zážitek opravdu kontaktní, ubytujte se přímo na statku v apartmánech, chatkách anebo v týpí. To vše na dohled královskému městu Mělník, jehož návštěvu spojenou s výhledem na soutok řek Labe a Vltavy byste si při té příležitosti rozhodně neměli nechat ujít.

Na rodiny s dětmi je ostatně Mělník připraven za každého počasí. Turistické informační centrum nabízí dětskou okružní trasu městem v podobě audioprůvodce. Výklad je nahrán ve sluchátku, jehož ovládání děti hravě zvládnou. Trasu doplňuje přehledný plánek s luštěním tajenky, ze jejíž odevzdání získají úspěšní řešitelé drobnou odměnu.

2. Zážitkové krmení v Zájezdě

Chameleon a děti v Zooparku Zájezd
i
Zoopark Zájezd
Autor: Zoopark Zájezd

Na Okoř je cesta jako žádná ze sta… a také přes Zoopark Zájezd. Jen co by kamenem dohodil od zříceniny se v expozici s terárii potkáte s největší veřejně přístupnou kolekcí chameleonů na světě. A tím výčet zážitků teprve začíná.

V zooparku se můžete zúčastnit krmení zvířat anebo se sami stát ošetřovatelem a v doprovodu odborníka si vyzkoušet, co vše za pět hodin musí takový ošetřovatel zvládnout. Od úklidu a přípravy žrádla až po samotné krmení a mazlení se zvířaty.

Věděli jste, že takový lemur je nejen roztomilé stvoření, ale také nesmírně společenský tvor? Žije ve skupinkách, které mají i 30 členů, a v noci se všichni rádi scházejí. Jeho jméno přitom pochází z římského slova lemuros, kterým se označovali duchové, kteří v noci naříkali.

3. Oslí trekking

Oslí stezka
i
Oslí stezka
Oslí trekking

Jízda za zvířátky pokračuje. Jedem kolem Prahy proti směru hodinových ručiček a ocitáme se v přírodním parku Povodí Kačáku. Zde si totiž můžete dopřát netradiční zážitky na farmě s příhodným názvem Oslí stezka. Umožní vám vyzkoušet si výlety s oslíkem, oslí trekking, asinoterapii a mnoho dalšího.

Zážitek pro všechny věkové kategorie je zaručen. Menší děti se mohou na oslíkovi svézt, dospělí si v jeho přítomnosti krásně odpočinou. Všichni si navíc rozšíří povědomí o tom, jak se tato zvířata chovají a přemýšlejí.

Když už budete v oblasti Povodí Kačáku, dopřejte si také další pěší výlet. Místem prochází celá řada turistických tras včetně dálkové červené trasy, spojující Loděnici s Novým Strašecím, anebo zelené ze Lhotky u Berouna do Ptic. Zajeďte se také podívat do nedaleké Chrustenické šachty, kde je zpřístupněno asi 600 metrů podzemních chodeb.

4. Brum, brum, brum…

Medvědárium Beroun
i
Medvědárium Beroun
Autor: Kamila Kohoutová

Z přírody zamiřte do města. Takřka v srdci královského města Beroun na Městské hoře je volně přístupné medvědárium. Vydejte se tedy pozdravit medvěda Kubu, kterého znáte z večerníčku Méďové. Budete koukat, jak krásný a rozlehlý výběh v Berouně má.

A kam dál za medvědy ve středních Čechách? Třeba do Kladna. V zámeckém parku tam v medvědáriu našly bezpečný domov medvědice Míša a její matka Marta poté, co byl na hřebík pověšen jejich pohnutý cirkusový život.

Další večerníčkovi medvědi Agáta a Martin žijí na hradě Točník, kde na vás čeká také Medvědí naučná stezka. Není dlouhá, ale najisto vás k medvědínu a medvědům zavede. Na trase je umístěno sedm tabulí se zajímavými informacemi o medvědech i jejich spojitosti s místním hradem.

V hradním příkopu dnešního zámku Konopiště žije medvěd ušatý pojmenovaný Jiří. Těmto medvědům, kterým se říká himalajští, pocházejí z vysokých kopců v Asii. Patří mezi obratné stromolezce a až na drobný hmyz je stoprocentním vegetariánem.

5. Rekreace nejen mezi králi zvířat

Ležící lev v Zoo Chleby
i
Zoo Chleby
Autor: Jiří Teper

V podhradí královského hradu Karlštejn si užijete pobyt v Zooparku Karlštejn. Potkáte vznešeného bílého lva Leona,  bílé tygry i levharta a mnoho dalších. Odvážlivci se s odborným doprovodem mohou projet na poníkovi nebo na dvouhrbém velbloudovi.

relaxační zóně u řeky Berounky se dá odpočívat na lehátku, půjčit si paddleboard či kajak a celý den si tak parádně užít. O občerstvení se postará kiosek s příznačným jménem: U Bílého lva.

A co by to bylo za výlet na Karlštejn, kdybyste (opět) nezavítali na místní hrad? Objevte jeho další tajemství. Věděli jste třeba, že uvnitř najdete zcela ojedinělou původní nástěnnou výzdobu ze 14. století anebo soubor 129 deskových obrazů Mistra Theodorika? Mají tu i největší portrétní galerii českých panovníků.

6. Jeleni, kam se podíváš

Jelen na zámku Konopiště, obora Stará Myslivna
i
Obora Stará Myslivna
Autor: Ondřej Soukup

Další zastávku si uděláme u jelenů. Míst, kde je lze navštívit je ve středních Čechách hned několik. V Zooparku jeleni Homole poblíž Dobříše, v krásném a klidném přírodním prostředí středního Povltaví, uvidíte daňky, jeleny, muflony, skot, bažanty, krocany, kamerunské kozičky i prasata. Hrdě tu vedle nich žije také místní páv.

To u pohádkového zámku Žleby se v obůrce ukrývají vzácní bílí jeleni. S jejich chovem začal na počátku 19. století Matyáš Thun-Hohenstein. Kromě krmení jelenů se tu můžete těšit také na ukázky dravců a sov.

Nebo se vydejte k habsburskému zámku Konopiště, který si pro bohatá stáda divé zvěře v okolních lesích oblíbil především František Ferdinand d’Este. V malé obůrce Stará Myslivna spatříte daňky, jeleny sika i muflony.

Lánská obora je díky své rozloze 3 000 ha třetí největší oborou v ČR. Slouží jako reprezentační obora prezidenta republiky, a tak není veřejnosti přístupná. Součástí je však demonstrační obůrka s vyhlídkovou plošinou, odkud uvidíte divoká prasata, jeleny, muflony a daňky.

Jeleni jsou pořádní obři, samci mohou vážit klidně až 240 kg. Jejich nejtypičtějším znakem jsou parohy, který každý rok shazují. Jelen obývá takřka celou Evropu a část Asie. Samci se zdržují mimo říji většinou samostatně, na rozdíl od samic, které tvoří skupinky. Je-li to potřeba, dokážou běžet rychlostí až 40 km/h.

7. Cesta kolem světa

Krmení zvířat ve Farmparku Soběhrdy, velbloud
i
Krmení zvířat
Autor: Farmapark Soběhrdy

Vydejme se na pomyslnou cestu kolem světa. Ve Farmparku Soběhrdy se s láskou starají o zvířata z celého světa. Mnohá jsou tak ochočena, že si je v přítomnosti chovatele můžete nakrmit. Samozřejmě podle pravidel.

Potkáte lamu krotkou z Jižní Ameriky, africké watusi, australské pštrosy emu i klokánky Bennetovi. V asijské části potkáte jaka domácího, velblouda drabaře i vodní buvoly. V evropské části prasátka kudrnatá i nutrie. A mnoho dalších zvířecích kamarádů.

Vedle zvířátek se vaše děti mohou těšit na celou řadu atrakcí. Vyzkouší si jízdu jeepem nebo vláčkem, vyblbnou se na tubingové dráze a celé řadě prolézaček. Energii pak doplníte vlastnoručně opečeným buřtem či grilovanou lahůdkou z Farma grillu.

8. Jak se žije zvířatům s handicapem?

Děti u interaktivní tabule v parazoo Vlašim
i
Parazoo Vlašim
Autor: Eva Kamitzová

Ne všechna zvířata mají to štěstí, že jsou zdravá a mohou žít ve volné přírodě. Poblíž vlašimského zámku můžete navštívit paraZoo, ve které bydlí na čtyři desítky trvale handicapovaných živočichů.

Chcete zažít něco neobvyklého? Vlašimská paraZoo již třetí sezónu pořádá večerní komentované prohlídky, které návštěvníkům představují areál mimo běžnou otevírací dobu. Na prohlídku po zavíračce se nezapomeňte předem objednat.

V blízkém rozlehlém krásném parku si nezapomeňte zahrát hru, která vás rázem přenese do pohádkového světa. Jmenuje se DUPY-DUP, aneb dupeme po parku s ježkem Kubou. Projděte se po parku, zastavte se na místech s QR kódy, odpovězte správně na otázky a získejte za to drobnou odměnu v Podblanickém infocentru. Hra má celkem 14 stanovišť.

9. Nejmenší zoologická zahrada v ČR

Languři v Zoo Chleby
i
Languři v Zoo Chleby
Autor: Jiří Teper

Láká vás exotika? Prohlédněte si atraktivní exotické druhy zvířat ve vůbec první porevoluční nestátní oficiální zoologické zahradě v České republice. Stala se jí v roce 1997 Zoo Chleby poblíž Nymburka. Poznejte takové pány zvířat jako jsou amazoňan rudoocasý, ara hyacintový, dvojzoborožec indický anebo tukan pestrý. Dohromady je tu k vidění přes 420 zvířat ve zhruba 120 druzích. Zastoupeny jsou všechny skupiny od nejpočetnějších savců a ptáků, přes plazy a obojživelníky až po ryby a bezobratlé ze všech kontinentů kromě Antarktidy.

Nenechte si ujít komentované prohlídky, výukové programy a další akce, které se tu hojně pořádají. Po celý rok je z čeho vybírat!

Zoo Chleby se navíc neustále vyvíjí a mění, návštěvy vás tak nikdy nepřestanou bavit. Jak by mohly, když zahrada je pro návštěvníky opravdu přívětivá, vždy tu vládne přátelská až rodinná atmosféra. Potěší vás i velké množství rostlin včetně mnoha druhů bambusů.

10. Zážitek, na který se nezapomíná

Krmení zvířátek v areálu Vrchbělá
i
Krmení zvířátek v areálu Vrchbělá
Autor: archiv SCCR

Sportovně-rekreační areál Vrchbělá si zamilují malí i velcí, a to nejen proto, že se tu dá krásně relaxovat, poznávat okolí, jezdit na kole i na bruslích, hrát si na dětském hřišti anebo si dopřávat trochu adrenalinu v lanovém centru.

Magnetem jsou také roztomilá zvířata ve zdejší minizoo. Obdivovat můžete klid a vyrovnanost ovcí, pyšnou eleganci pávů i exotický vzhled emu hnědých. Na vlastní oči uvidíte kozu kamerunskou, holandskou i českou krátkosrstou. Budete zírat, jaké kousky předvádějí, blíží-li se chovatel s krmením. Otevřeno je celoročně, vstupné se neplatí.

Už víte, kam vyrazíte? Toto byla jen malá ochutnávka, kam se dá za zvířátky ve středních Čechách vyrazit. Chcete-li, vydejte se také do některé z místních farem a statků, obůrek či rezervací. Stačí si jen vybrat.


Podobné články