Go to content
Bergfrit, zbytky paláce a bývalé nádvoří hradu Valdek na podzim

Počasí

Čtvrtek 18.07.

25 ° C

Pátek 19.07.

23 ° C

Sobota 20.07.

24 ° C

Zřícenina hradu Valdek

Ruiny starého hradu Valdek jsou obklopeny hlubokými lesy Brdské vysočiny. Najdete je v katastru obce Chaloupky na Příbramsku.

První písemná zmínka pochází z roku 1263 – jméno hradu bylo uvedeno v predikátu Oldřicha Zajíce z Valdeka. Zhruba od poloviny 14. století měnilo sídlo majitele, většina z nich pocházela z řad nižší šlechty. Počátkem 15. století patřil hrad králi Václavovi IV., ale poté se jeho vlastníci opět střídali. Stavba začala z důvodu špatného zacházení chátrat a už v roce 1623 se o ní hovoří jako o zpustlé. Její stav se ještě zhoršil v 50. letech minulého století, jelikož se Valdek nacházel na území brdského vojenského prostoru. V současné době zříceninu spravuje organizace Vojenské lesy a statky a do její blízkosti je vstup zakázán.

 

Bergfrit a zbytky paláce hradu Valdek na podzim

Víte, že...

V 19. století byl Valdek oblíbeným výletním cílem obrozenců, mnoha umělců a turistů. Zříceninu navštívili například Karel Hynek Mácha a Božena Němcová. Hrad se dokonce objevil na televizních obrazovkách, a to v seriálu ze sedmdesátých let F. L. Věk.

Jediná možnost, kde zaparkovat v okolí hradu Valdek, je na parkovišti v Neřežíně.
Parkoviště

Parkoviště