Go to content
Zámek Nižbor

Počasí

Sobota 22.03.

9 ° C

Neděle 23.03.

8 ° C

Pondělí 24.03.

7 ° C

Příspěvkové organizace

Zámek Nižbor a keltské oppidum Stradonice

Keltkou minulost Čech připomíná zámek Nižbor i sousední slavné oppidum Stradonice. Díky Keltskému informačnímu centru ožívá atmosféra dávno zaniklé kultury.

Objevte tajemství Keltů na zámku Nižbor! Čeká vás Informační centrum keltské kultury, kde poznáte život našich dávných předků. Nedaleko leží Stradonické oppidum, jedno z nejvýznamnějších keltských sídel.

Zámek, který se stal trvalou připomínkou keltské minulosti Čech, v sobě skrývá pozůstatky gotického hradu. Jeho základy nechal nad řekou Berounkou položit Přemysl Otakar II. okolo poloviny 13. století. Místo si zamiloval i Přemyslův syn a následník českého trůnu, král Václav II, který tu často pobýval a zasloužil se také o velebení hradu i okolí. V době vlády Karla IV. patřilo nižborské sídlo mezi 14 nezcizitelných královských hradů. Na počátku 16. století se hrad dočkal výrazné renesančního přebudování, jehož výsledkem měla být jedinečná ukázka soudobého hradního stavitelství. Dnešní podobu získal zámek pod správou rodu Valdštejnů v roce 1724.

  • Zajímavost: Práce na barokní podobě stávajícího areálu i nově vznikající zámecké kapli řídil přední architekt František Maxmilián Kaňka, který se podílel i na významných barokních úpravách na zámku Konopiště, pro Valdštejny přestavěl také zámek Loučeň.

Nyní je zámecké sídlo opředeno tajemnou atmosférou Keltů. Jejích dávnou slávu připomíná keltská expozice, která zabírá chodbu a tři místnosti. V rámci čtyřech tematických celků se dozvíte, zda byli Keltové takoví hrdinové, za jaké je považujeme. Obklopovat vás tu budou typické výjevy jejich každodenního života i důmyslné vynálezy. Součástí výstavy je i kout stylizovaný do podoby keltského obydlí. Na vlastní kůži si tu vyzkoušíte keltská řemesla i soudobý šat. Díky moderním metodám archeologického zkoumání je zdejší spektrum získaných materiálů a předmětů široký. Shlédnete tu tak exkluzivní sbírku odkazující nejen středočeské žití Keltů, ale i jejich pravěkých předchůdců.  

  • Tip pro vás: Po stopách dávných předků se v zámeckém Informačním centrum keltské kultury můžete vydat od května do října. Vzdělávací programy, konané ve školním roce, je třeba si předem rezervovat, jejich poutavá náplň však dokáže nadchnout malé i velké návštěvníky. 

Kam dál?

Na dohled od zámku leží na vrchu Hradiště u Stradonic také významné keltské oppidum vystavěné kolem roku 120 př. n. l. na ploše devadesáti hektarů. Bývalé významné obchodní a výrobní centrum své doby chránily čtyři brány, oplocené dvorce, zástavba čítala řadu obytných i hospodářských staveb. Nyní místo platí za nejznámější český pravěký objekt, a to zejména díky četným nálezům. Místo proslavila také zlatá horečka, která vypukla v roce 1877. Stradonice totiž ukrývaly poklad čítající asi 200 zlatých mincí. Polohu oppida dnes připomíná kříž vztyčený na vrcholku kopce. Návštěvu místa se rozhodně vyplatí spojit s krásami Českého krasu, ke kterým patří i nedaleká Hudlická skála nebo s návštěvou sklárny Rückl, která sídlí v podzámčí, na opačném břehu řeky Berounky.

Parkoviště pro osobní automobily se nachází v blízkosti zámku, jeden autobus se vejde na začátek příjezdové cesty k zámku, ostatní autobusy v musí parkovat v Nižboru pod kopcem.
Parkoviště

Parkoviště

Expozice je bezbariérová, dostupný je i výtah. Klíček k bezbariérovému WC k vyzvednutí v pokladně.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Toalet jsou návštěvníkům zámku k dispozici, stejně tak jako zámek disponuje bezbariérovým WC. Klíček k bezbariérovému WC je k vyzvednutí v pokladně.
WC

WC

Přebalovací pult k dispozici. Na zámku herní prvky pro děti.
Zázemí pro děti

Zázemí pro děti

Občerstvení v podobě zámecké kavárny na nádvoří.
Občerstvení

Občerstvení

Vychovaní mazlíčci jsou povolení.
Mazlíčci

Mazlíčci

Stojan k dispozici, malá zavazadla lze uschovat ve skříňce v pokladně.
Cyklisté

Cyklisté

Mohlo by vás zajímat