Skanzen Vysoký Chlumec, jenž je pobočkou Hornického muzea Příbram, vám pod širým nebem představí obytné, hospodářské, technické a sakrální objekty, které jsou cennou ukázkou venkovské architektury z období od poloviny 17. do počátku 20. století. Interiérové expozice přibližují způsob bydlení a hospodaření na vesnici.
Oblast středního Povltaví je ojedinělá značným počtem objektů lidového stavitelství. Na jejich původním místě však mnohým z nich hrozil zánik, a tak byly postupně přeneseny do přírodního areálu ve Vysokém Chlumci. Nachází se zde dvě prohlídkové trasy, z nichž jednu budete absolvovat sami a druhou s průvodcem, díky kterému máte možnost nahlédnout i do jinak nepřístupného mlýnu, pily a některých obytných stavení.
- Zajímavost: Součástí skanzenu je také katr – pila na vodní pohon z poloviny 19. století. Tento stroj s vodorovným řezným lisem umožňoval řezat klády s velkým průměrem. Ukázku řezání klád na katru zažijete během komentované prohlídky skanzenu.
V interiérech jednotlivých budov si prohlédnete například černé kuchyně s ukázkami nářadí a nádobí, které se používalo k přípravě pokrmů na otevřeném ohni. V roubeném domě z Arnoštovic je umístěna expozice malovaného nábytku a instalace v domě z Mašova přiblíží ševcovskou dílnu i to, jak a čím se zpracovával len a vlna. Divácky atraktivní je ukázka provozu vodního mlýna z Radešic. V domě z Jíví je v prostoru chléva instalována expozice postrojů a proutěných košů.
Kam dál?
Skanzen Vysoký Chlumec je součástí Hornického muzea Příbram, které vedle samotného Hornického muzea v Březových Horách (západní část královského města Příbram) spravuje také Památník Vojna Lešetice. Ten vznikl v prostorách bývalého pracovního tábora a dnes je jediným dochovaným komunistickým lágrem u nás. K dalším pobočkám Hornického muzea Příbram patří Chotilské muzeum, Muzeum zlata v Novém Kníně a Muzeum Špýchar v Prostřední Lhotě.