Go to content
Volmanova vila

Počasí

Neděle 23.06.

19 ° C

Pondělí 24.06.

22 ° C

Úterý 25.06.

22 ° C

TOP

Volmanova vila

Nevšední dílo dvou mladých architektů se stalo ozdobou pozdního funkcionalismu. Volmanova vila, vzdáleně připomínající zámořský parník, zažila chmurné časy, nedávno ji však byl navrácen dávný lesk.

Honosné obydlí továrníka Josefa Volmana navržené dvěma začínajícími architekty bylo postaveno v roce 1939 na svahu v Čelákovicích. Přestože se jednalo o stavbu ojedinělou a nesmírně povedenou, vzhledem k nešťastné době prakticky ihned upadla do zapomnění. Rekonstrukce a uznání se Volmanova vila nakonec dočkala a dnes je právem srovnávaná se svou jihomoravskou „sestrou“ vilou Tugendhat.

Josef Volman byl úspěšný čelákovický továrník, jehož závod i zisky se neustále rozrůstaly. S postupem času začal plánovat také rodinné zázemí, což vyústilo v realizaci nadčasové, reprezentativní vily s výhledem na Volmanovo „impérium“. Pro svůj projekt si vybral Jiřího Štursu a Karla Janů, dva nepříliš známé architekty, z nichž jeden si dokonce přivydělával prodejem vysavačů. Nutno dodat, že to bylo velice ambiciózní duo, které se s projektem popasovalo na výsost dobře. Vilu navrhli ve stylu staveb slavného architekta Le Corbusiera, ale znát je i jejich vlastní rukopis, který se projevil především v originálním řešení předsunutých teras, větrolamů nebo zvlněných stěn.

  • Zajímavost: Josef Volman vyhradil na projekt 1 milion korun, ani víc ani míň. Architekti Štursa a Janů se tak dostali do kuriózní situace, kdy na sklobetonové stěně ve vstupní části byli nuceni omezit počet skleněných tvárnic tak, aby náklady na celou stavbu představovaly přesně milion.

Vysněné bydlení si pan továrník příliš neužil, 4 roky po kolaudaci umírá a ve vile zůstává pouze jeho dcera Ludmila s manželem, který převzal i vedení celé firmy. Po jejich vynuceném odchodu v roce 1948 byla vila využívána národním podnikem TOS Čelákovice a později zde byla zřízena školka, která zanikla až v roce 1990. Od tohoto roku byl celý areál opuštěný a stával se tak častým terčem vandalů.

Zlomový moment nastal v roce 1996, kdy vilu odkoupila skupina čelákovických podnikatelů ve snaze navrátit mistrovské architektonické dílo do původního stavu. Projekt rekonstrukce byl dokonce oceněn v soutěži Stavba roku 2016 za citlivou rekonstrukci zdevastované památky. Od roku 2022 je Vila Volman přístupná veřejnosti.

Tip pro vás:

Zažijte neopakovatelnou noc v apartmánu slečny Ludi, který je situován ve druhém patře! Apartmán je vybaven zrekonstruovaným nábytkem od legend českého funkcionalistického designu. Koupelna s původním mramorem je doplněna o modrou vanu z 30. let. Snídani si můžete vychutnat na střešní terase, ze které je nádherný výhled do okolí.

Volmanova vila

Kontakty

Adresa:

Stankovského 1200/46 250 88 Čelákovice

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 603 400 602

Přejít na web

Mohlo by vás zajímat