Go to content
Skanzen Solvayovy lomy

Počasí

Sobota 22.03.

15 ° C

Neděle 23.03.

8 ° C

Pondělí 24.03.

8 ° C

Skanzen Solvayovy lomy

Hornický skanzen uprostřed Českého krasu je dokladem nedávné těžby vápence pro potřeby chemického průmyslu. Atrakcí tu je úzkorozchodná dráha, kterou se svezete po areálu, i krásná parní lokomotiva Bronhilda.

Nedaleko Loděnice, v čisté přírodě chráněné krajinné oblasti Český kras, byste asi těžební zařízení nečekali. Přesto se tu až do 60. let minulého století těžil vápenec pro potřeby chemického průmyslu. Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu – Skanzen Solvayovy lomy najdete v rozsáhlém přírodním areálu, vybudovaném ve zrušeném vápencovém lomu.

Parta nadšenců ze spolku Společnost Barbora tady začala před více než třiceti lety kultivovat starý opuštěný lom a opravovat používané stroje i budovy. Dnes se tu v důlní expozici dozvíte, jak těžba vápence probíhala, svezete se lomovým úzkorozchodným vláčkem a prohlédnete si spoustu zajímavých strojů, které tu postupně rekonstruují. Zajímavá je i venkovní geologická expozice, kde jsou k vidění různé druhy hornin typických pro Český kras. Dech se vám pak zatají při pohledu do hloubky z horního okraje lomu Paraple, i třeba nad odvahou horolezců, kteří jeho příkré stěny zdolávají.

Skanzenem vedou vyznačené stezky s informačními tabulemi, po kterých můžete celoročně volně procházet a prohlížet si volně přístupné exponáty. V sezóně je od května do října, o víkendech a svátcích, přístupné muzeum a podzemní štola a v provozu je lomový vláček. O hlavních prázdninách vás tu uvítají denně kromě pondělí. Několikrát do roka se tu svezete i krásnou, nově rekonstruovanou parní lokomotivou Bronhilda.

  • Zajímavost: Za svůj zvláštní název vděčí skanzen belgické firmě Solvay, která na začátku 20. století založila v Ústí nad Labem továrnu, kde se vyráběla soda (uhličitan sodný), pro jejíž výrobu byl zapotřebí kvalitní vápenec. A právě ten se těžil ve zdejším lomu, který firma Solvay vlastnila.

Návštěva muzea není tím jediným, co ve skanzenu zažijete. Po celý rok tu členové Společnosti Barbora pořádají zajímavé akce. Užít si tu můžete třeba Den s technikou či tradiční Rotující setrvačníky, oblíbený je přátelský festival hudby Lomfest či zážitek v podobě Noci ve skanzenu. A protože celý skanzen je budován dobrovolníky v jejich volném čase, můžete jim pomoci a přiložit ruku k dílu při tradiční akci Zpátky do štol!

  • Tip pro vás: Skanzen je ukrytý uprostřed lesa v přírodní rezervaci, takže jedinými možnostmi, jak se sem dostat, je buď pěšky nebo na kole, tras máte na výběr několik ze všech okolních obcí. Nejkratší a nejsnazší je cesta z obce Bubovice, kde pohodlně zaparkujete, a odkud vás sem dovede žlutě značená stezka se symbolem kladívek. Romantická, zato však nejnáročnější a nejdelší je trasa z obce Svatý Jan pod Skalou, kdy budete od kláštera stoupat po okružní naučné stezce Svatojánský okruh.

Kam dál?

Protáhnout si trasu ke klášteru ve Svatém Janu pod Skalou se přímo nabízí. Toto poutní místo, schované v údolí pod mohutnou skálou, vás dostane svým geniem loci. Přes kostel můžete vejít i do jeskyně poustevníka Ivana, jehož legenda stála za vznikem tohoto kláštera.  Cestou sem si udělejte malou zacházku k vyhlídce nad klášterem – pohled dolů je dechberoucí. Trpíte-li ale závratěmi, raději tuhle část vynechte.

Nemáte-li lomů ještě dost, vydejte se k nedalekému lomu Velká Amerika. Místo, které znáte i z mnoha českých i zahraničních filmů má svou krásu i zvláštní atmosféru. Vstup přímo do lomu je z důvodu nebezpečí úrazu zakázán, kolem ale vede naučná stezka s několika vyhlídkovými místy. Milovníci dávnější historie by pak v okolí neměli vynechat ikonický hrad Karlštejn či místo spojené s počátky naší státnosti – Tetín.

Skanzen Solvayovy lomy

Kontakty

Adresa:

Svatý Jan pod Skalou 11, 26601 Beroun

E-mail:

[email protected]

Přejít na web

Mohlo by vás zajímat