Go to content
Bedřichova vyhlídka v létě

Počasí

Neděle 21.07.

24 ° C

Pondělí 22.07.

26 ° C

Úterý 23.07.

26 ° C

Rozhledna Bedřichova vyhlídka

Rozhledna Bedřichova vyhlídka nabízí nádherný výhled do polabské krajiny. Navštivte i nedaleký památník připomínající bitvu u Kolína, která rozhodla o budoucnosti habsburské monarchie.

Vyhlídka se nachází jihozápadně od obce Nová Ves I na vrcholu Bedřichova. Lákadlem této lokality je jak rozhledna, která je architektonicky zajímavým počinem, tak památník, jenž byl vystavěn, aby nebylo zapomenuto na zlomovou událost sedmileté války.

V bitvě, která se v těchto místech odehrála 18. června 1757, se střetla vojska habsburské monarchie s pruskou armádou krále Friedricha II. Prusové byli v krvavém střetu poraženi a ač byla Nová Ves ušetřena, vypráví se, že se v závěrečné fázi bitvy pruský král přesunul na nedaleký vrch a odtud rozdával rozkazy své armádě a poté řídil její ústup. Pomník bitvy u Kolína na vrchu Bedřichov byl zbudován v roce 1841 a v roce 2005 byl nově opatřen pamětní deskou vyhotovenou podle návrhu akademického sochaře Miloslava Smrkovského.

 

Bedřichova vyhlídka v létě

Víte, že...

Rozhledna je přístupná celoročně, vstup je zdarma a vystoupáte na ni po 66 schodech. Dosahuje do výšky 14 metrů a výhled se naskýtá z plošiny umístěné ve více než 12 metrech.

Parkoviště, resp. plácek, kde auto můžete nechat, je cca 250 m od rozhledny.
Parkoviště

Parkoviště

Turistický ukazatel vám ukáže, že na rozhlednu to je jen 200 metrů do mírného kopce lesem. Přístup na samotnou rozhlednu však bezbariérový není.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Není možnost využití WC.
WC

WC

Mohlo by vás zajímat