Go to content
Snimek-obrazovky-2022-04-12-090337 (1) (1)

Příroda

Příhrazské skály

Jsou plné skalních věží a jejich symbolem je Kobylí hlava – řeč je o Příhrazských skalách v Českém ráji, rozsáhlé pískovcové skalní oblasti na východ od čedičového vrchu Mužský a nedaleko obce Příhrazy.

Ve skalním městě Příhrazské skály se nachází 178 skalních věží. Jejich symbolem je skála Kobylí hlava, řečená také Kobyla. Tvar kobylí hlavy, která jí dala jméno, spatříte zejména z ptačí perspektivy z okolních skal. Fantazie hrála roli i při pojmenovávání okolních skalních útvarů, jako jsou Řekova hlava nebo skála Puklá s puklinou.

Skalními útvary rozmanitost Příhrazských skal zdaleka nekončí. Jejich součástí jsou pozůstatky historických hradišť Klamorna a Hrada na náhorní plošině vrcholu Mužský. Hrada vyvolává tajuplné pocity už tím, že v něm byly nalezeny ostatky lidských jedinců se stopami po kanibalismu. Na území přírodní rezervace Příhrazské skály se rozprostírají i vyhledávané Drábské světničky – působivé pozůstatky původně dřevěného hradu na pískovcových blocích.

Celý komplex najdete na západním okraji chráněné krajinné oblasti Český ráj a byl předmětem ochrany už v době jejího vyhlášení. Poznat ho můžete například při pěší túře po žlutě značené turistické trase. V území přírodní rezervace byla navíc vybudována interaktivní Dětská naučná stezka Příhrazskými skalami, slavnostně otevřena v roce 2015. Její trasa je okružní, začíná a končí na parkovišti pod zříceninou blízkého hradu Valečov.

Víte, že...

V útrobách Příhrazských skal byla vytesána také modlitebna Hynšta. V 17. století sloužila jako úkryt pronásledovaným Českým bratřím. Je součástí původního hradu, který podle archeologických nálezů vznikl už ve 13. století.

zaparkovat lze v obcích Boseň nebo Příhrazy.
Parkoviště

Parkoviště

Možnosti občerstvení jsou u hladových oken. V Bosni se nachází i restaurace. Na procházku v okolí skal si však raději vezměte svačinku.
Občerstvení

Občerstvení