Go to content
Jabkenice, Smetana

Počasí

Pondělí 02.12.

6 ° C

Úterý 03.12.

5 ° C

Středa 04.12.

1 ° C

Hudební místo

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Do malé vesničky nedaleko Mladé Boleslavi se Bedřich Smetana uchýlil na poslední roky života, aby zde už coby hluchý skladatel zkomponoval svá nejvýznamnější díla.

Psal se rok 1876, kdy Bedřich Smetana ve značně podroušeném stavu natrvalo přesídlil do Jabkenic. Ve zdejší myslivně sousedící s rozsáhlou lesní oborou tehdy žila Smetanova dcera s manželem Josefem. Nutno dodat, že přesun do Jabkenic Smetanovi pomohl alespoň po profesní stránce. Složil zde taková díla jako je opera Čertova stěna, Tajemství nebo Hubička. 4 roky po jeho smrti mu byla v obci odhalena pamětní deska a od roku 1928 slouží prostory myslivny jako muzeum a připomínka génia, který se neodmyslitelně zapsal do české hudební historie.

  • Zajímavost: Již přes 20 let zdobí interiér myslivny zrestaurovaná opona jabkenických ochotníku, jejíž autorkou je skladatelova manželka Betty Smetanová.

Nynější stálá expozice byla instalována v roce 2003 a je zaměřena především na život Bedřicha Smetany v Jabkenicích. Jádrem expozice je pracovna, a také rodinný salon, ve kterém se můžete zaposlouchat do některé ze Smetanových skladeb. Obě místnosti zčásti disponují původním nábytkem a nechybí v nich ani řada osobních věcí, z nichž tou nejhodnotnější je bezesporu Smetanův deník.

Kam dál?

Památník v Jabkenicích není jediný památník Bedřicha Smetany ve středních Čechách. Nedaleko Mělníka, v obci Obříství, zve k návštěvě Památník Bedřicha Smetany na Lamberku, kde skladatel poznal svou budoucí ženu Betty, a poté zde několik let pobýval. Jen kousek od Jabkenic, na druhé straně obory, stojí zámek Loučeň, ve kterém je Smetanovo jméno také často skloňováno. Pokud máte děti, neváhejte Loučeň navštívit, v zámeckém parku se mohou vyřádit v neobvyklém labyrintáriu.

Mohlo by vás zajímat