Letecké muzeum se v Mladé Boleslavi nezrodilo jen díky Metoděje Vlacha, létal zde i Otto Hiornymus, rakouský pilot a zaměstnanec mladoboleslavské automobilky Laurin a Klement, která po první světové válce dokonce zavedla sériovou výrobu leteckých motorů. Všechny tyto události vedly v roce 2001 k založení muzea, ve kterém budete obdivovat letadla z první poloviny 20. století, jejich věrné repliky i originály postavené podle dobových plánů.
Kde jinde by mělo vzniknout letecké muzeum než přímo na letišti! Přestože se nejedná o letiště mezinárodních rozměrů, můžete se v mladoboleslavských hangárech těšit na opravdu výživnou expozici, ve které nechybí třeba letoun Polikarpov Po-2 (U2) Kukuruznik přezdívaný též Letoun nočních čarodějnic. Jde o jeden ze dvou dochovaných exponátů tohoto typu na světě a dodnes je plně funkční! Nebudete samozřejmě ochuzeni o první český letoun Metoděje Vlacha, byť se jedná pouze o jeho repliku. Stroj v měřítku 1:1 byste od originálu poznali jen stěží. Dřevěná konstrukce potažená plátnem a poháněná motorem Škoda Favorit dosáhne maximální rychlosti 80 km/h.
- Věděli jste: Většina exponátů v leteckém muzeu je letuschopná? Za hezkého počasí je uvidíte létat nejen při návštěvě muzea, ale i na různých leteckých dnech a událostech v České republice a Německu.
Kromě obdivování letadel si vyzkoušejte speciální letecký trenažér, nebo si dopřejte šálek kávy ve zdejším HANGÁR CAFÉ. Milovníky architektury jistě zaujme také samotná budova muzea. Navržena byla architektem Michalem Hlaváčkem, který se při zrodu projektu nechal inspirovat tvarem „neviditelného/stealth“ letadla F-117 Nighthawk.
Kam dál?
Hned za rohem je Škoda Muzeum, světoznámou automobilku netřeba blíže představovat. Daleko cestovat nemusíte ani do Muzea Mladoboleslavska, pod které shodou okolností spadá i Letecké muzeum Metoděje Vlacha. Dalšími pobočkami jsou Fara Dolní Krupá, Muzeum Benátecka, Muzeum Podbezdězí a Mladoboleslavský hrad. Pokud byste si ale raději vyčistili hlavu někde v přírodě, máte to kousek do Máchova kraje. Cestou se zastavte v Lobči, kde stojí parostrojní pivovar a „nonstop“ muzeum Eduarda Štorcha.