Go to content
Podzemní chodby v Českém Brodě

Počasí

Úterý 16.04.

16 ° C

Středa 17.04.

12 ° C

Čtvrtek 18.04.

9 ° C

Historické podzemí Český Brod

Vydejte se do Českého Brodu a pociťte na vlastní kůži chlad podzemí královského města. Někdy je osvěžující, jindy nahání strach – bývala v něm totiž šatlava.

Do českobrodského podzemí se vstupuje pod bývalou radnicí na náměstí Arnošta z Pardubic, která vždy patřila mezi nejdůležitější stavby města. Vystavěna byla pravděpodobně na konci 14. století a v roce 1996 se zařadila mezi kulturní památky České republiky. Posléze v ní sídlila také lékárna a okresní soud. Dnes tu najedeme mimo jiné Městské kulturní a informační centrum, přes které se do podzemí prochází. Informační centrum nabízí také prohlídky s průvodcem s krátkým výkladem.

Vznik podzemí není datován. Vznikalo pravděpodobně postupně spolu se samotným městem, založeným už ve 12. století. Stavěly se spojovací chodby mezi sklepeními pod jednotlivými domy a v chladu se tu uchovávaly potraviny i cennosti. Když bylo Českému Brodu roku 1360 uděleno varné právo, stalo se podzemí ideálním místem ke skladování piva. Zároveň měly prostory také obrannou funkci. Práce na zpřístupnění probíhaly v letech 1991–1996 a dnešní návštěvníci tak mohou zažít příjemný mrazivý chlad podzemí a ocitnout se v tajuplných místech, odkud údajně vedla i tajná chodba do kostela – středověkem uznávaného místa azylu.

Vstupní část podzemí od roku 2005 slouží jako netradiční svatební síň. Součástí prohlídky je také návštěva městské Galerie Šatlava, ve které se pořádají dočasné výstavy. Jak název napovídá, vznikla v prostorách původního městského vězení se čtyřmi celami – kobkami, které byly osvětleny pouze malými okny a důkladně uzavřeny dvojitými dveřmi s typickou „špehýrkou“ ke kontrole vězňů. Klenuté stropy byly zachovány, na vězně už se tu dnes s jistým zatajením dechu pouze vzpomíná.

Poznámka:

Gotické podzemí je z důvodu rekonstrukce budovy až do odvolání uzavřeno!

Podzemní chodby v Českém Brodě

Kontakty

Adresa:

nám. Arnošta z Pardubic 1, 282 01 Český Brod

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 321 612 218

Přejít na web

Mohlo by vás zajímat