Go to content
Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Počasí

Neděle 06.10.

12 ° C

Pondělí 07.10.

12 ° C

Úterý 08.10.

14 ° C

Chrám sv. Barbory

Gotická dominanta královského města Kutná Hora zapsaná na Seznam světového dědictví UNESCO. Chrám sv. Barbory je ukázkou toho, když se bohatství středověkého města spojí se zbožností místních obyvatel.

Chrám svaté Barbory v Kutné hoře je velkolepou, a přesto příjemně komorní stavbou s nezapomenutelnou atmosférou. Jeho stavba začala ve středověku, přesto byl dokončen až ve 20. století. A ačkoliv se v chrámu mísí gotická architektura s moderními prvky, díky své jedinečnosti byl zapsán na seznam UNESCO památek. 

Svatá Barbora je uctívána jako pomocnice v nouzi, přímluvkyně za dobrou smrt a patronka všech, kdo mají nebezpečné povolání, zejména pak horníků. Byli to právě kutnohorští horníci, kteří se nejvíce zasloužili o rozkvět středověké Kutné Hory i o stavbu katedrály, kterou věnovali své svaté ochránkyni.  

  • Zajímavost: Počátky stavby sahají do 14. století a jsou spojeny s věhlasnou parléřovskou hutí. Na tu pak navázala řada dalších geniálních umělců a stavitelů včetně slavného Benedikta Rieda, stavitele Vladislavského sálu na Pražském hradě. Když v kutnohorských dolech v 16. století došlo stříbro, musela být stavba provizorně ukončena. Kdyby se tak nestalo, zabírala by nejspíš i celý prostor současného parku před chrámem až k hlavní silnici.  

Současná podoba chrámu je z přelomu 19. a 20. století, kdy proběhla rozsáhlá regotizace a celková obnova. Ihned po vstupu do svatostánku na vás dýchne jeho nevšední atmosféra. Zvenčí tmavý chrám, ozdobený rozmanitými chrliči na vodu, najednou bude krásně barevný díky slunci prosvítajícímu skrze vitráže 

  • Zajímavost: Tři stanové střechy značí tři vrchy, které kolem sebe Kutná Hora má: Kuklík, Kaňk a Sukov. Když chrám patřil jezuitům ze sousední koleje, ve které dnes sídlí Galerie Středočeského kraje, bývala střecha pouze jedna. Ve věži koleje dodnes visí chrámové zvony, které postupně procházejí opravou.  

Chrám svaté Barbory je pestrou galerií zejména vzácných gotických fresek a keramického umění, svou stopu tu ovšem zanechaly i všechny následující generace. Štědří donátoři novogotické obnovy nechali počátkem 20. století vyzdobit velkou část oken vitrážemi, na nichž malíř František Urban ztvárnil řadu čistě křesťanských motivů i významných událostí své současnosti. Na tuto tradici navázal v roce 2014 zatím poslední výtvarný počin: vitráž s motivem svaté Anežky Přemyslovny, která ozdobila poslední čiré okno v jižní lodi chrámu.  

  • Tip pro vás: Při prohlídce chrámu se můžete dostat nejen na vnitřní ochoz s varhanami, kde se pořádají výstavy, ale také po předchozí dohodě na střešní ochoz. Za nejkrásnějším výhledem na město vystoupáte po úzkém točitém schodišti. 
Kam dál?

Návštěva historické Kutné Hory je velkým zážitkem. Až se budete procházet místními půvabnými uličkami, rozhodně navštivte také Vlašský dvůr, kde si budete moci vyrazit i vlastní groš, zastavte se na sladkou pauzu v malém Muzeu kutnohorské čokolády a čokoládovně Lidka anebo si vlastnoručně vyrazte pohled na památku v místní Knihtiskárně. Láká vás to za hranice města? Vydejte se třeba na zámky Kačina a Žleby nebo do nedalekého královského Kolína 

Kutná Hora, Chrám sv. Barbory, exteriér

Kontakty

Adresa:

Barborská, Kutná Hora, 284 01

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 327 515 796

Přejít na web

Zaparkovat můžete na parkovišti Kouřimská, vzdálené 800 metrů od chrámu nebo na parkovišti u kláštera Sv. Voršily, vzdálené 1,3 km od chrámu. Parkování je zde možné pro osobní automobily, minibusy i autobusy.
Parkoviště

Parkoviště

Turistické informační centrum v těsné blízkosti chrámu nabízí i jednoduché občerstvení. Další možnosti stravování v centu Kutné Hory.
Občerstvení

Občerstvení

WC (i bezbariérové) najdete v infocentru v těsné blízkosti chrámu.
WC

WC

Bezbariérový přístup je zajištěn pouze do přízemí chrámu; schodiště na emporu nedisponuje bezbariérovým opatřením.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Mohlo by vás zajímat