Jak vypadají Velikonoce ve středních Čechách? Nesou se v duchu tradic a stylových návštěv hradů a zámků. Nechte se inspirovat k velikonočnímu výletu.
Velikonoce jsou za dveřmi a s nimi dny volna i hezké jarní počasí. Příroda se probouzí a lidé po celém Česku slaví oblíbené svátky jara. Co je oslavit výletem? Skanzeny připomenou tradice našich předků a speciální prohlídky na hradech a zámcích vás zase přenesou do světa pohádek.
Tradice a lidové zvyky: skanzeny ožívají
Ve velikonočním období si rádi připomínáme staré zvyky a tradice. Ve středních Čechách si je na řadě míst můžete sami vyzkoušet. Nic nebrání tomu naučit se plést pomlázku, péct jidáše nebo zdobit kraslice. Jak slavili lidé Velikonoce v hornickém prostředí zjistíte v Hornickém domku v Příbrami na Březových horách, a to od 6. do 9. dubna. Slavnostně vyzdobeným stavením se ponese vůně tradičního pečiva a lidové popěvky.
Jaké tradice se dodržovaly na venkově ve středním Povltaví? Bohatý program představí během velikonočního víkendu skanzen Vysoký Chlumec. Ukázky tradičních zvyků a rukodělných činností zažijete v autentickém prostředí venkovských chalup. Skanzen v Kouřimi zase na Bílou sobotu nabídne obyčeje jako je chození s Jidášem, pašijové hry, povídání o postních a velikonočních zvycích nebo předení pašijové nitě.
Ještě nemáte pomlázku? Vydejte se do Nelahozevsi na Pomlázkování – jarní tvoření a pletení pomlázek. Proběhne 9. dubna a těšit se můžete i na velikonoční stezku s plněním úkolů.
Užijte si svátky jara ve sklárně Rückl, kde se ve dnech 7. a 8. dubna budou konat speciální velikonoční exkurze. Během komentované prohlídky uvidíte, co se děje v huti, a v brusírně si budete moci práci sklářů sami vyzkoušet. V místní prodejně nakoupíte i skleněná, ručně vyráběná vajíčka a další ozdoby s jarní tematikou.
Zámecké velikonoční ladění
Vypravit se o Velikonocích na středočeské hrady a zámky je rozhodně dobrý nápad. Slavilo se nejen v podzámčí. Na zámku Loučeň vás s velikonočními tradicemi seznámí sám kníže, kněžna nebo komorník. V interiérech zámku budou k vidění velikonoční beránci, jidáše a kraslice zdobené starými technikami škrábáním a drátkováním.
Od 6. do 10. dubna je opět připraven velikonoční program naplněný tradicemi i na Chateau Mcely. Zámek v srdci Svatojiřského lesa bude velikonočně nazdobený, provoněný mazancem a dalšími specialitami velikonočního menu. Děti se mohou těšit na jarní pohádku nebo tóny klavíru, rodiče čeká odpočinek ve stylovém wellness.
Oblíbený hrad Okoř letos připravuje velikonoční rytířskou slavnost. Během Velikonoční neděle zde proběhne Královský rytířský turnaj. Zahraje živá hudba, místo se promění v dobové tržiště a návštěvníci budou svědky šermířského klání.
V Muzeu sv. Jiří na zámku Konopiště bude od Velkého pátku do Velikonočního pondělí připravena pestrá velikonoční výzdoba i evropský unikát – Ježíš na oslíku. Na zámku se totiž dochovaly dvě procesní figury, které se vozily v liturgickém průvodu o Květné neděli na paměť Ježíšova vjezdu do Jeruzaléma.
Pomlázka teče, dejte, teta, vejce – tak se jmenuje výstava v expozici mladoboleslavského hradu, ve kterém sídlí Muzeum Mladoboleslavska. Věnovaná je známým i již zapomenutým předvelikonočním tradicím a zvykům. Dozvíte se, kde lišky nadělovaly dětem preclíky, k čemu sloužily svěcené kočičky nebo jak se pomocí kraslic vyznávala láska.
Velikonoční prohlídky proběhnou od 7. do 10. dubna také na zámku Žleby. Uvidíte jarně vyzdobené salóny prvního zámeckého okruhu a během prohlídky se od průvodce dozvíte řadu zajímavostí o svátcích jara. Zastavíte se také v historické oživené kuchyni, kde uvidíte veselou scénku s malým překvapením pro každého.
Nestihli jste se Velikonoc dostatečně nabažit? Velikonoce na Kačině probíhají nejen do 10. dubna, ale i o víkendu 15. a 16. dubna. Připraveny jsou velikonoční prohlídky, výstava tradičních symbolů i rodinná hra – hledání obřích vajíček v zámeckém parku.