Některé jsou čistě turistické, jiné slouží i mobilním operátorům a najdeme mezi nimi i upcyklované technické stavby. Ve středních Čechách jich máme pár desítek. Tak kterou rozhlednu si vyberete?
Rozhlédněte se po kraji blanických rytířů
Historickou rozhlednu v podobě husitské hlásky na vrcholu Velkého Blaníku už někdy viděl asi každý, ale co takhle něco nového? Vyzkoušejte i další rozhledny Podblanicka.
Asi nejmladší rozhlednou středních Čech je rozhledna Na Pasece poblíž Trhového Štěpánova. K výhledům do krajiny slouží prvním rokem. Je celoročně a volně přístupná a dohlédnete z ní třeba na bájný Blaník. Cestou si můžete odpočinout v bývalém Štěpánovském lomu, zdejší informační srub přijde vhod nejen při náhlém dešti.
Z rozhledny zase na rozhlednu. To přesně můžete udělat tady. Nad nedalekou Zručí nad Sázavou si nejde nevšimnout pěkné dřevěné stavby s červenou čepičkou. Rozhledna Babka leží jen 2 kilometry od zručského zámku, který rozhodně stojí za návštěvu. A v jeho parku se vyřádí i děti při zkoušení rytířských dovedností na Stezce rytíře Miloty. Samotná rozhledna je volně přístupná a najdete tu třeba flašinet s klikou, ze kterého se vám ozve komentář ve třech jazycích. A kdyby náhodou zapršelo, v altánku pod rozhlednou bude sucho.
Špulka v Posázaví
Nedaleko Divišova vás okouzlí rozhledna Špulka. A ten název není náhoda – vypadá skutečně jako obří dřevěná špulka na nitě. Po vystoupání 151 schodů uvidíte nejen Benešovsko a Posázaví, ale i Velký Blaník a za dobré viditelnosti až Ještěd. A nemusíte si s sebou brát ani svačinku, najdete tu zázemí s posezením a občerstvením. Vstup je volný, přístupná je v létě i v zimě. Z nejbližší obce Lbosín se sem dostanete krásně upravenou naučnou Ptačí stezkou. I když je cesta krátká, můžete si na ní odpočinout v dřevěném altánku nad tůňkou s vodníkem nebo si užít lesní kino u rozhledny, kterou hlídá dřevěný skřítek se špulkami nití. V blízkosti ještě můžete navštívit ikonický hrad Český Šternberk. Kromě nádherného historického vybavení a spousty zajímavostí se i odsud rozhlédnete do okolí.
Výhledy nejen na Prahu
Bobříka odvahy si splníte na rozhledně Korunka – je totiž celá nakřivo. Ale žádné strachy, je to záměr architekta a rozhledna je pevná a bezpečná. 30 metrů vysoká ocelová stavba má tvar rotačního hyperboloidu s nakloněnou osou, takže vypadá jako šikmá věž. Po zdolání 118 schodů se vám naskytne výhled na Prahu, údolí Berounky, Hřebeny, někdy i Říp či Krkonoše. Mají tu i jednu sympatickou zajímavost – samoobslužný bar se základním občerstvením u paty rozhledny. Pěšky se sem dostanete po turistických trasách z Černolic, Všenor, Dobřichovic, Řitky i Mníšku pod Brdy. Rozhledna je volně přístupná, v zimě je však zavřená.
Ještě blíž u Prahy, u Dolních Břežan najdete rozhlednu Závist. Je dílem ateliéru Huť architektury Martina Rajniše a je součástí projektu Závist – Zpřístupnění, který by měl prezentovat výsledky archeologického výzkumu v této oblasti. Poskytuje výhled na celé zdejší dávné keltské hradiště i na blízkou Prahu. Dá se k ní dojít z několika stran nebo i dojet na kole. Je přístupná celoročně a zdarma.
Od Máminky na Točník
Další speciální zážitek vás čeká na rozhledně Máminka, opět z ateliéru Huť architektury Martina Rajniše. Nádherná dřevěná stavba nedaleko Berouna se v některých místech pořádně houpe, takže nic pro slabé povahy. Ale ta panoramata za osobní výzvu stojí. Pokocháte se tu výhledem na krajinu Křivoklátska, při dobrých podmínkách uvidíte i Šumavu, Ještěd či krušnohorský Klínovec. Vstup na rozhlednu je zdarma.
Z Hudlic sem vede pohodlná cesta vhodná i pro kočárek a menší děti. Těm se bude určitě líbit i les s domečky pro skřítky. V blízkém okolí pak máte spoustu možností, kam vyrazit dál. V Nižboru si můžete zkusit vyfoukat ozdobu ve sklárně Rückl, nebo vyšlápnout na dávné oppidum. Pohádkový hrad Točník je odsud co by kamenem dohodil, svůj výlet tak můžete obohatit i o trochu historie.
Dáma nad Orlíkem
Dřevěná rozhledna Milada ve středním Povltaví získala své jméno po mamince autora věže. A co odsud uvidíte? Kromě dalekého výhledu na krásně zvlněnou krajinu Kamýcka a Sedlčanska a na přehrady Orlík a Kamýk ještě nevšední pohled na známou Solenickou podkovu – rozhledna totiž stojí v její patě, takže ji vidíte přesně obráceně, než ji znáte z fotek.
Dohlédnete i na Makovou horu se známým poutním místem, za dobré viditelnosti jsou zřetelné dokonce i vrcholky Šumavy. Vstup je zpoplatněný. Svačinu si tentokrát brát nemusíte, hned vedle je totiž příjemné bistro s domácími dobrotami a výbornou kávou.
Místo vody rozhledna
Úplně jinou rozhlednou je pak Vodárna Kolín. Vodu tu už nenajdete, bývalá vodárenská věž z dvacátých let minulého století byla upravena na rozhlednu. Tuhle funkcionalistickou památku najdete na kraji města, takže se sem pohodlně dostanete i s kočárkem. Výhled je na všechny strany, za dobré viditelnosti dohlédnete až do Krkonoš, na Železné hory, Bezděz či Milešovku.
Při stoupání do vyhlídkového sálu se z doprovodných textů dozvíte mnoho zajímavostí o historii vodárny. Vstup je zpoplatněný. V infocentru v přízemí dostanete tipy na výlety po okolí, za procházku stojí třeba Bartolomějské návrší v centru města.
Šikmá věž ve středních Čechách
Zaručeně nejstarší rozhlednou je vyhlídková věž hradu Michalovice poblíž Mladé Boleslavi. Jmenuje se Putna a zrak vás neklame – je šikmá, a dokonce víc, než její slavná italská sestřenice. Z hradu samotného už moc nezůstalo, i kvůli legendě o pokladu, který měl být ukryt v jeho zdech. Různí dobrodruzi a alchymisté ho tu po staletí hledali, hrad podkopávali a pomáhali si i střelným prachem.
Z věže máte jako na dlani údolí řeky Jizery, část Mladé Boleslavi i Loretu v nedalekých Kosmonosích. Vstup je zpoplatněný. Po výstupu se můžete občerstvit ve zdejším bistru.
+ 1 rozhledna nerozhledna navíc
Vyhlídka Radovič nedosahuje výšek, jaké jsou u rozhleden obvyklé, ale k nádhernému výhledu to stačí. Stojí totiž na kopci u Velvar nad blízkou Polabskou nížinou, díky tomu budete mít České středohoří odsud jako na dlani. Ke krásnému rozhledu navíc stačí vystoupat jen pár schodů. Stolek s lavičkami na plošině vyhlídky láká k pikniku s výhledem na horu Říp. Vstup je zdarma a dojdete sem procházkou po žluté značce z nedalekých Velvar.
Tohle stojí za to navštívit
Po hradech a zámcích podél Jizery
Středně náročný okružní cyklovýlet pro milovníky hradů a zámků vás povede z Mladé Boleslavi do Mnichova Hradiště a zpět.
Prozkoumat
Romantické zříceniny na řece Jizeře
Údolím řeky Jizery se příjemnou nenáročnou trasou dostanete k romantickým zříceninám hradů i k zajímavostem a kultuře města.
Prozkoumat
Na bájný Blaník
Výlet na bájnou horu Blaník má své kouzlo v každém ročním období. A z ikonické rozhledny na vrcholu máte jako na dlani skoro polovinu Čech.
Prozkoumat
Na nejvyšší vrchol středních Čech
Náročná trasa s velkým převýšením vede přes bývalý vojenský prostor v Brdech okolo bunkrů a na nejvyšší vrchol středních Čech – Tok.
Prozkoumat
Okolo Kladna po stopách důlní činnosti
Po stopách horníků a industriálních památek vás provede cyklovýlet okolo největšího středočeského města.
Prozkoumat
Okružní cesta z Kralup za slanou i sladkou chutí
Pohodová cesta středočeským venkovem z Kralup nad Vltavou do Slaného a zpět vás zavede do ovocného sadu i mezi golfové jamky.
Prozkoumat
Berounskem nejen po stopách českých králů
Nenáročná trasa spojující významná místa české historie. Projedete hned dvěma chráněnými krajinnými oblastmi, údolím řeky Berounky i několika královskými místy.
Prozkoumat