Go to content
Rozhledna Milada

Inspirace

Výš a ještě výš: 10 + 1 rozhledna ve středních Čechách

12. 6. 2024

Některé jsou čistě turistické, jiné slouží i mobilním operátorům a najdeme mezi nimi i upcyklované technické stavby. Ve středních Čechách jich máme pár desítek. Tak kterou rozhlednu si vyberete?

Rozhledna Velký Blaník
i
Rozhledna Velký Blaník
Autor: Středočeská centrála cestovního ruchu

Rozhlédněte se po kraji blanických rytířů

Historickou rozhlednu v podobě husitské hlásky na vrcholu Velkého Blaníku už někdy viděl asi každý, ale co takhle něco nového? Vyzkoušejte i další rozhledny Podblanicka.

Asi nejmladší rozhlednou středních Čech je rozhledna Na Pasece poblíž Trhového Štěpánova. K výhledům do krajiny slouží prvním rokem. Je celoročně a volně přístupná a dohlédnete z ní třeba na bájný Blaník. Cestou si můžete odpočinout v bývalém Štěpánovském lomu, zdejší informační srub přijde vhod nejen při náhlém dešti.

Z rozhledny zase na rozhlednu. To přesně můžete udělat tady. Nad nedalekou Zručí nad Sázavou si nejde nevšimnout pěkné dřevěné stavby s červenou čepičkou. Rozhledna Babka leží jen 2 kilometry od zručského zámku, který rozhodně stojí za návštěvu. A v jeho parku se vyřádí i děti při zkoušení rytířských dovedností na Stezce rytíře Miloty. Samotná rozhledna je volně přístupná a najdete tu třeba flašinet s klikou, ze kterého se vám ozve komentář ve třech jazycích. A kdyby náhodou zapršelo, v altánku pod rozhlednou bude sucho.

Wieża widokowa Špulka
i
Rozhledna Špulka
Autor: Ondřej Soukup

Špulka v Posázaví

Nedaleko Divišova vás okouzlí rozhledna Špulka.  A ten název není náhoda – vypadá skutečně jako obří dřevěná špulka na nitě. Po vystoupání 151 schodů uvidíte nejen Benešovsko a Posázaví, ale i Velký Blaník a za dobré viditelnosti až Ještěd. A nemusíte si s sebou brát ani svačinku, najdete tu zázemí s posezením a občerstvením. Vstup je volný, přístupná je v létě i v zimě. Z nejbližší obce Lbosín se sem dostanete krásně upravenou naučnou Ptačí stezkou. I když je cesta krátká, můžete si na ní odpočinout v dřevěném altánku nad tůňkou s vodníkem nebo si užít  lesní kino u rozhledny, kterou hlídá dřevěný skřítek se špulkami nití.  V blízkosti ještě můžete navštívit ikonický hrad Český Šternberk. Kromě nádherného historického vybavení a spousty zajímavostí se i odsud rozhlédnete do okolí.

Rozhledna Korunka
i
Rozhledna Korunka
Autor: David Vančišin

Výhledy nejen na Prahu

Bobříka odvahy si splníte na rozhledně Korunka – je totiž celá nakřivo. Ale žádné strachy, je to záměr architekta a rozhledna je pevná a bezpečná. 30 metrů vysoká ocelová stavba má tvar rotačního hyperboloidu s nakloněnou osou, takže vypadá jako šikmá věž. Po zdolání 118 schodů se vám naskytne výhled na Prahu, údolí Berounky, Hřebeny, někdy i Říp či Krkonoše. Mají tu i jednu sympatickou zajímavost – samoobslužný bar se základním občerstvením u paty rozhledny. Pěšky se sem dostanete po turistických trasách z Černolic, Všenor, Dobřichovic, Řitky i Mníšku pod Brdy. Rozhledna je volně přístupná, v zimě je však zavřená.

Ještě blíž u Prahy, u Dolních Břežan najdete rozhlednu Závist. Je dílem ateliéru Huť architektury Martina Rajniše a je součástí projektu Závist – Zpřístupnění, který by měl prezentovat výsledky archeologického výzkumu v této oblasti. Poskytuje výhled na celé zdejší dávné keltské hradiště i na blízkou Prahu. Dá se k ní dojít z několika stran nebo i dojet na kole. Je přístupná celoročně a zdarma.

Rozhledna Máminka
i
Rozhledna Máminka
Autor: Ondřej Soukup

Od Máminky na Točník

Další speciální zážitek vás čeká na rozhledně Máminka, opět z ateliéru Huť architektury Martina Rajniše. Nádherná dřevěná stavba nedaleko Berouna se v některých místech pořádně houpe, takže nic pro slabé povahy. Ale ta panoramata za osobní výzvu stojí. Pokocháte se tu výhledem na krajinu Křivoklátska, při dobrých podmínkách uvidíte i Šumavu, Ještěd či krušnohorský Klínovec. Vstup na rozhlednu je zdarma.

Z Hudlic sem vede pohodlná cesta vhodná i pro kočárek a menší děti. Těm se bude určitě líbit i les s domečky pro skřítky. V blízkém okolí pak máte spoustu možností, kam vyrazit dál. V Nižboru si můžete zkusit vyfoukat ozdobu ve sklárně Rückl, nebo vyšlápnout na dávné oppidum. Pohádkový hrad Točník je odsud co by kamenem dohodil, svůj výlet tak můžete obohatit i o trochu historie.

Rozhledna Milada
i
Rozhledna Milada
Autor: MCU, Libor Sváček

Dáma nad Orlíkem

Dřevěná rozhledna Milada ve středním Povltaví získala své jméno po mamince autora věže. A co odsud uvidíte? Kromě dalekého výhledu na krásně zvlněnou krajinu Kamýcka a Sedlčanska a na přehrady Orlík a Kamýk ještě nevšední pohled na známou Solenickou podkovu – rozhledna totiž stojí v její patě, takže ji vidíte přesně obráceně, než ji znáte z fotek.

Dohlédnete i na Makovou horu se známým poutním místem, za dobré viditelnosti jsou zřetelné dokonce i vrcholky Šumavy. Vstup je zpoplatněný. Svačinu si tentokrát brát nemusíte, hned vedle je totiž příjemné bistro s domácími dobrotami a výbornou kávou.

Vodárna Kolín
i
Vodárna Kolín
Autor: Ondřej Soukup

Místo vody rozhledna

Úplně jinou rozhlednou je pak Vodárna Kolín. Vodu tu už nenajdete, bývalá vodárenská věž z dvacátých let minulého století byla upravena na rozhlednu. Tuhle funkcionalistickou památku najdete na kraji města, takže se sem pohodlně dostanete i s kočárkem. Výhled je na všechny strany, za dobré viditelnosti dohlédnete až do Krkonoš, na Železné hory, Bezděz či Milešovku.

Při stoupání do vyhlídkového sálu se z doprovodných textů dozvíte mnoho zajímavostí o historii vodárny. Vstup je zpoplatněný. V infocentru v přízemí dostanete tipy na výlety po okolí, za procházku stojí třeba Bartolomějské návrší v centru města.

Michalovická Putna
i
Michalovická Putna
Autor: Veronika Zelendová

Šikmá věž ve středních Čechách

Zaručeně nejstarší rozhlednou je vyhlídková věž hradu Michalovice poblíž Mladé Boleslavi. Jmenuje se Putna a zrak vás neklame – je šikmá, a dokonce víc, než její slavná italská sestřenice. Z hradu samotného už moc nezůstalo, i kvůli legendě o pokladu, který měl být ukryt v jeho zdech. Různí dobrodruzi a alchymisté ho tu po staletí hledali, hrad podkopávali a pomáhali si i střelným prachem.

Z věže máte jako na dlani údolí řeky Jizery, část Mladé Boleslavi i Loretu v nedalekých Kosmonosích. Vstup je zpoplatněný. Po výstupu se můžete občerstvit ve zdejším bistru.

+ 1 rozhledna nerozhledna navíc

Vyhlídka Radovič nedosahuje výšek, jaké jsou u rozhleden obvyklé, ale k nádhernému výhledu to stačí. Stojí totiž na kopci u Velvar nad blízkou Polabskou nížinou, díky tomu budete mít České středohoří odsud jako na dlani. Ke krásnému rozhledu navíc stačí vystoupat jen pár schodů. Stolek s lavičkami na plošině vyhlídky láká k pikniku s výhledem na horu Říp. Vstup je zdarma a dojdete sem procházkou po žluté značce z nedalekých Velvar.

rozhledna Vyhlídka Radovič
i
Vyhlídka Radovič
Autor: Filip Křešťan

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články

Skanzen v Kouřimi

Turistické novinky roku 2025 – nová inspirace pro vaše výlety

Turistická sezona už je za dveřmi, tedy nejlepší čas na plánování budoucích výletů a aktivit. A letos to bude jízda – čeká nás několik významných výročí a s nimi spojených kulturních akcí, muzea lákají na nové expozice, přírodou se projdete po nových naučných stezkách a cyklisty potěší vylepšené úseky Labské cyklostezky. A zkrátka nepřijdou ani vodomilové – na Labi přibude několik nových veřejných přístavišt. Prostě novinky, kam se podíváte. Tak honem zapisujte do diářů, ať vám nic neunikne.

Prozkoumat

Kolín, advent

Až se stromy rozzáří aneb Advent ve středních Čechách

V nejtemnějším období roku se najednou rozzáří okna domů i celá města, ulicemi se šíří vůně svařeného vína a cukroví, na náměstích už se chystají vánoční stromy. Advent se prostě nezadržitelně blíží. Pojďte s námi načerpat trochu vánoční atmosféry a užít si Středočeský advent. Zážitků se po celém kraji nabízí plno, pro inspiraci vám přinášíme několik tipů.

Prozkoumat