Go to content
Český Šternberk, vodáci

Počasí

Čtvrtek 05.10.

24 ° C

Pátek 06.10.

13 ° C

Sobota 07.10.

14 ° C

Z Kácova do Týnce nad Sázavou

Užijte si jaro a léto na vodě! Máme pro vás tip na vícedenní výlet po „zlaté“ Sázavě. Využijte její skvělou splavnost i to, že břehy jsou doslova obsypány zajímavými místy.

1. DEN

Výchozím bodem plavby je městys Kácov. Svoji vodní pouť začnete buď v podzámčí, nebo u vlakového nádraží. Ubytovat se můžete i o den dříve a využít tak služeb místního kempu či vodáckého hostelu. Po chuti Vám jistě bude i pivo z lokálního pivovaru. Za první den urazíte přibližně 13 kilometrů a dostanete se do Českého Šternberka. Pod obcí Tichonice, přesněji v její části zvané Pelíškův Most, budete muset zdolat jez. Další vás čeká necelý kilometr za táborem organizace YMCA u osady Mazourov a na třetí narazíte na okraji obce Soběšín. Všechny tři jezy jsou sjízdné, ale i přesto si je raději nejprve obhlédněte ze břehu. Na konci této etapy vás přivítá Český Šternberk s hrdě se pyšnícím hradem nad řekou. Utábořit se můžete v obci za jezem, ten je ale nutné přenést, protože patří k těm méně bezpečným.

2. DEN

Následující den se vydáte z Českého Šternberka do města Sázava a urazíte zhruba 20 kilometrů. V Ratajích nad Sázavou vás čekají dva jezy, další v Ledečku, pod obcí Samopše, v Budíně a ve městě Sázava. Tam budete mít pro přenocování na výběr ze dvou velkých kempů. Při prohlídce města byste neměli vynechat Sázavský klášter.

3. DEN

V den třetí dorazíte do Čerčan po trase dlouhé 21 kilometrů. V rámci tohoto úseku vás čeká celkem 6 jezů. První hned v Černých Budech, místní části města Sázava. Další na vás čekají u vesnice Pyskočely, na okraji obce Chocerady (tento jez je nesjízdný), poté v Hvězdonicích, Poddubí a Čtyřkolech. Než dorazíte do Čerčan, stojí za zastávku místo zvané plovárna Senohraby, nad nímž se tyčí zřícenina hradu Zlenice. Na konci tohoto úseku se můžete utábořit v kempu v těsné blízkosti čerčanského jezu.

4. DEN

Poslední úsek z Čerčan do Týnce nad Sázavou měří 14 kilometrů a obsahuje jezy v Čerčanech, Městečku, Nespekách, Brodcích a v Týnci. Stejně jako v předchozích případech doporučujeme jejich stav před splutím zkontrolovat. Za nižšího stavu vody jsou jezy v Čerčanech a Nespekách nesjízdné. Po zdolání všech překážek Vás čeká cíl cesty v Týnci nad Sázavou, místo vodáky velmi oblíbené, kde zároveň začíná poslední nejfrekventovanější úsek. Ten si můžete pošetřit na jindy, na samostatný jednodenní výlet.

 

Titulní fotografie: CzechTourism, Jan Hocek

Začátek trasy:

Kácov

Délka trasy:

68 km

Časová náročnost:

4 dny

Konec trasy:

Týnec nad Sázavou

Převýšení:

Klesání 57 m

Exportovat trasu do gpx

Výškový profil trasy

Mohlo by vás zajímat