Go to content
Sázava-Český-Šternberk-CzechTourism-Jan-Hocek_uprava

Vícedenní výlety

Z Kácova do Týnce nad Sázavou

Užijte si jaro a léto na vodě! Máme pro vás tip na vícedenní výlet po „zlaté“ Sázavě. Využijte její skvělou splavnost i to, že břehy jsou doslova obsypány zajímavými místy.

1. DEN

Výchozím bodem plavby je městys Kácov. Svoji vodní pouť začnete buď v podzámčí, nebo u vlakového nádraží. Za první den urazíte přibližně 13 kilometrů a dostanete se do Českého Šternberka. Pod obcí Tichonice, přesněji v její části zvané Pelíškův Most, budete muset zdolat jez. Další vás čeká necelý kilometr za táborem organizace YMCA u osady Mazourov a na třetí narazíte na okraji obce Soběšín. Všechny tři jezy jsou sjízdné, ale i přesto si je raději nejprve obhlédněte ze břehu.

2. DEN

Následující den se vydáte z Českého Šternberka do města Sázava a urazíte zhruba 22 kilometrů. Za mostem, který se nachází ještě v Českém Šternberku, budete muset překonat jez, jenž patří k těm méně bezpečným – proto se tu lodě přenášejí. Dva jezy jsou v Ratajích nad Sázavou a další v Ledečku, pod obcí Samopše, v Budíně a v Černých Budech, součásti města Sázava.

3. DEN

V den třetí dorazíte do Čerčan po trase dlouhé 21 kilometrů. V rámci tohoto úseku vás čekají jezy u vesnice Pyskočely, na okraji obce Chocerady (tento jez je nesjízdný), poté v Hvězdonicích, Poddubí a Čtyřkolech.

5. DEN

Poslední úsek z Čerčan do Týnce nad Sázavou měří 14 kilometrů a obsahuje jezy v Čerčanech, Městečku, Nespekách, Brodcích a v Týnci. Stejně jako v předchozích případech doporučujeme jejich stav před splutím zkontrolovat. Za nižšího stavu vody jsou jezy v Čerčanech a Nespekách nesjízdné. Po zdolání všech překážek Vás čeká cíl cesty v Týnci nad Sázavou, místo vodáky velmi oblíbené, kde zároveň začíná poslední nejfrekventovanější úsek. Ten si můžete pošetřit na jindy, na samostatný jednodenní výlet.

 

Titulní fotografie: CzechTourism, Jan Hocek

Začátek trasy:

Kácov

Délka trasy:

89 km

Časová náročnost:

5 dní

Konec trasy:

Týnec nad Sázavou

Převýšení:

Klesání 57 m

Exportovat trasu do gpx

Výškový profil trasy

Mohlo by vás zajímat