Go to content
Berounka

Počasí

Pondělí 26.02.

8 ° C

Úterý 27.02.

3 ° C

Středa 28.02.

5 ° C

Vodácké výlety

Z Berouna do Karlštejna

Proč je Berounka tolik oblíbená? Pro mírný tok a nádherné přírodní scenérie kolem. Výlet z Berouna do Karlštejna hravě zvládne každý, žádné jezy ani záludné překážky úsek neskýtá.

Svou vodáckou výpravu začnete v královském městě Beroun na říčním kilometru 35,5 v Autocampu Beroun Na Hrázi. Do Berouna se lze pohodlně dopravit vlakem či autobusem, nádraží je od kempu vzdáleno zhruba 20-25 minut chůze, navíc se po cestě můžete rozhlédnout po historickém centru, navštívit některé z muzeí anebo se občerstvit v místních podnicích.

Po nalodění v kempu se můžete směle rozpádlovat, již kousek za městskou zástavbou na vás začnou vykukovat skály typické pro Český kras. Po své pravici uvidíte na majestátním skalním ostrohu Tetín – místo, kde byla v roce 921 zavražděna babička a vychovatelka našeho patrona sv. Václava – kněžna Ludmila. Kostelík na skále je zasvěcen Janu Nepomuckému a dnes slouží jako galerie.

Na trase budete po chvíli zleva míjet bývalý vápencovým lom Alkazar, který je dnes oblíbeným místem nejen horolezců, ale také filmařů. Za dob nacistické okupace zde chtěli Němci vybudovat podzemní továrnu, z čehož nakonec sešlo. Z tohoto období se však dochovala oblíbená pověst o duchovi esesáka Hagena, který bloudí po štolách lomů.

Od Alkazaru budete proplouvat opravdu nádhernou přírodou, až postupně dorazíte do Srbska. Obec Srbsko je sympatickou vesničkou, která je turisty vyhledávána pro svou ideální výchozí polohu do Českého krasu. Proto se zde nachází spousta hospůdek. Budete-li se chtít občerstvit, za zastávku rozhodně stojí Camp Srbsko, ležící na začátku vesnice po levé straně. Mají v něm vlastní minipivovar Srbecký lok.

Ze Srbska pomalu proplujete zatáčkou, za níž po levé straně uvidíte Petzoldův lom, nad kterým se tyčí bývalá osvětlovací věž. Postavena byla v roce 1925, kdy bylo v lomu tolik práce, že bylo nutno pracovat i v noci. Do konce cesty vám již nebude zbývat mnoho. Po levé straně si povšimnete bunkru – pozůstatku opevnění z dob první republiky.

Nakonec nezbyde než dorazit do cíle – městyse Karlštejn, na jehož začátku se po levé straně rozkládá Autokemp Karlštejn, kde se vylodíte. Nyní bude jen na vás, zda se vypravíte na vlakovou stanici, či zda se rozhodnete v kempu přespat a druhý den pěšmo prozkoumat nejen hrad a podhradí, ale i zdejší okolí.

Začátek trasy:

Beroun

Délka trasy:

9 km

Časová náročnost:

3-4 hodiny

Konec trasy:

Karlštejn

Převýšení:

klesání 6 m

Exportovat trasu do gpx

Výškový profil trasy

Mohlo by vás zajímat