Go to content
Památník Bedřicha Smetany, Jabkenice

Počasí

Sobota 22.03.

13 ° C

Neděle 23.03.

10 ° C

Pondělí 24.03.

7 ° C

Pěší výlety

Svatojiřským lesem za B. Smetanou na tři výlety

Tři trasy a tři možnosti na nenáročnou procházku Svatojiřským lesem – místem, kde čerpal inspiraci hudební génius Bedřich Smetana.

Svatojiřským lesem, ležícím na rozhraní Nymburska a Mladoboleslavska, se rád procházel Bedřich Smetana. Tady nacházel inspiraci pro svá díla i klid a úlevu v čase pokročilé nemoci nasklonku života. Stejnými místy se můžete projít i dnes – v rozlehlém Svatojiřském lese máte několik možností. 

Tip na procházku č. 1:

Prvním tipem je krátká nenáročná Smetanova procházka, po níž vás provede modrá turistická značka. Po pohodlných cestách, které zvládnete i s terénním kočárkem, se projdete obcí Jabkenice i okrajem Svatojiřského lesa. Okružní trasa, která vám nezabere ani hodinu, začíná u budovy bývalé jabkenické myslivny, dnes Památníku Bedřicha Smetany s expozicí, která se věnuje především jabkenickému období Smetanova života. O kus dál, na náměstíčku, upoutá vaši pozornost samostatně stojící dřevěná zvonice z 15. století, která patří mezi nejstarší u nás. 

  • Zajímavost: Jabkenická myslivna byla původně sídlem lesního úřadu knížat Thurn-Taxisů. Bedřich Smetana zde s rodinou pobýval u své dcery Žofie, jejíž manžel byl knížecím lesmistrem. Tady také vznikla řada jeho nejvýznamnějších děl: opery Hubička, Tajemství, Čertova stěna a dokončil zde cyklus Má vlast.  Jeho čtvrtá věta „Z českých luhů a hájů“ je inspirovaná okolím Jabkenic 
Tip na procházku č. 2:

Během tohoto výletu navštívíte více míst spojených s Bedřichem Smetanou. Začnete opět u Památníku Bedřicha Smetany v Jabkenicích, ale tentokrát se vydáte po červené turistické trase směrem k Loučeni. Jen co vyjdete, láká vás k zastavení Mlýnský rybník. S upravenou travnatou pláží je v létě příjemným osvěžením. Cestou dál Svatojiřským lesem můžete obdivovat mohutné staré stromy, převážně duby a borovice nebo v klidu lesa zahlédnout srnky či daňky. V blízkosti Loučeně se v části zvané U Boží vody červená turistická značka na krátký úsek spojí s naučnou stezkou Loučeň. Ta vás provede kolem několika empírových památníků a bývalé hájovny až k zámku Loučeň.  

  • Zajímavost: Na zámcích Loučeň a Mcely býval Smetana hostem knížecí rodiny Thurn-Taxisů, kteří byli jeho mecenáši. Alexandr Jan kníže z Thurn-Taxisu byl i jeho osobním přítelem. Smetana zde pořádal koncerty pro rodinu a také učil děti Thurn-Taxisů hře na klavír. Do společnosti byl zván jako velmi oblíbený a příjemný společník, gentleman, uznávaný umělec i gurmán. Na sklonku života pak věnoval knížecímu páru skladbu Z domoviny, jejíž partitura s věnováním je vystavená na zámku Loučeň, stejně jako klavír, na nějž tady hrával. 

Dnes je zámek Loučeň otevřený veřejnosti a jeho interiéry si můžete prohlédnout na některé z mnoha klasických či speciálních prohlídek. Na své si přijdou na Loučeni hlavně děti. Zábavné dětské prohlídky umocní návštěva venkovního labyrintária. V rozhlehlém anglickém parku, který zámek obklopuje, totiž najdete dvanáct různých zahradních labyrintů a bludišť 

Z nedalekého zámku Mcely je elegantní hotelový resort, kde můžete strávit výjimečné chvíle třeba ve vyhlášeném spa nebo ochutnat sezonní menu v zámecké restauraci.  

Z Loučeně se zpátky do Jabkenic vydejte další částí naučné stezky Loučeň. Cestou minete Smetanův dub, statný památný strom, z jehož koruny už bohužel zbývá jen torzo. U studánky Boží voda nebo také Dobrá voda, se pak napojíte na červenou turistickou značku, po které dojdete zpátky do Jabkenic.  

  • Tip pro vás: Občerstvit se během výletu můžete v Loučeni. Buď přímo na zámku v restauraci Vtipná kaše nebo v restauraci přilehlého zámeckého hotelu Maxmilian. Budete-li pokračovat z Loučeně dál po červené turistické značce, dojdete po necelé hodině k Loveckému hotelu Jívák. Posezení na terase u rybníka skrytého v lesích má svoje kouzlo.  
Tip na procházku č. 3:

U tohoto výletu je potřeba trochu strategického plánování. Zavede vás totiž do Jabkenické obory, která není otevřená nepřetržitě. Návštěva ale rozhodně stojí za to, nedlouhá trasa vede kolem lesních rybníků na Jabkenickém potoce. Tato místa byla Smetanovými nejoblíbenějšími, sem často chodil a nacházel inspiraci pro své dílo. Trasa, také nazývaná Smetanova procházka, není značená, ale vzhledem k zákazu vstupu na jiné cesty nemáte možnost se ztratit.  

  • Upozornění: Do Jabkenické obory je vstup povolen pouze v otevíracích hodinách. Od července do září se sem dostanete denně mimo pondělí, v ostatních měsících pouze o víkendech a svátcích. V dubnu a květnu je obora pro veřejnost uzavřena. Po celý rok platí zákaz vstupu se psy. Stejně tak na kole či na koni musíte zvolit jiné cesty lesem mimo Jabkenickou oboru.   

Svoje výlety si můžete zpestřit hrou Jahody se Smetanou. Tahle trasa Skrytých příběhů, kterou si stáhnete do svého telefonu, vám na osmi zastaveních přiblíží každodenní život slavného skladatele v době jeho pobytu v Jabkenicích.  

Začátek trasy:

Jabkenice

Délka trasy:

9,7 km

Časová náročnost:

3 hodiny

Konec trasy:

Jabkenice

Převýšení:

stoupání 93 m, klesání 99 m

Exportovat trasu do gpx

Mohlo by vás zajímat