Go to content
Hrad Křivoklát v létě

Počasí

Úterý 03.10.

16 ° C

Středa 04.10.

14 ° C

Čtvrtek 05.10.

13 ° C

Pěší výlety

Pěšky na Křivoklát

Na Křivoklátě se natáčel nejeden historický film či pohádka. Není se čemu divit! Jeho celistvost, zachovalost, velikost a krása snadno navodí atmosféru starých královských časů.

Výlet může začít pěkně pomalu na stanici Nižbor s unikátní nádražní restaurací, která vznikla v bývalém dřevěném železničním skladu. Nabízí v lokále posezení ve vagonových kupé a venku na nákladových rampách, v salonku starého vagonu i na prosluněném peronu. Tuhle skvělou atmosféru ale zažijete pouze v období letní sezony, většinou od 1. května.

Poté zdoláte most přes Berounku a za ním se napojíte na červeně značenou lokální trasu poutní Svatojakubské cesty. Vystoupáte kolem barokního kostela Povýšení sv. Kříže, projdete mezi poli a dál budete putovat po stezce hlubokými křivoklátskými lesy.

U Křížového potoka se cesta změní na zpevněnou, což také znamená, že je tudy vedena cyklotrasa. Pořád ale zůstáváte v lese, takže si krásnou přírodu užijete do sytosti. Za hlavní silnicí začíná stoupání pod vrchol Dlouhého hřebene (509 m), zdoláte malé sedlo a z rozcestí Pod Beraníkem budete prudce klesat až do Roztok v zátočině Berounky.

Za mostem přes řeku se dáte po silnici vpravo se žlutou značkou. Po lávce přejdete Rakovnický potok, ostře vystoupáte na vyhlídku Paraplíčko nad soutokem Rakovnického potoka a Berounky a po stejnojmenné naučné stezce se dostanete až do Křivoklátu. Cestou potkáte krásný pomník Karla Egona II. z Fürstenbergu, postavený v letech 1858–1860. Typický novogotický věžovitý baldachýn obsahuje ve svém středu bustu knížete z bílého mramoru.

Pak už se můžete věnovat majestátnímu hradu, který není pouze historickým skvostem, ale také živoucím kulturním centrem. V průběhu roku se tu totiž koná stěží uvěřitelné množství akcí, slavností, koncertů, divadelních vystoupení, muzikálů nebo filmových představení, a vy si tak můžete naplánovat návštěvu podle svých představ.

Velkolepé a rozsáhlé opevněné sídlo tu vzniklo již za vlády Přemysla Otakara II. O jeho dobudování se zasloužil v 15. století Vladislav Jagellonský. Hrad později utrpěl několika požáry a druhý život mu vdechly teprve po roce 1826 romantické úpravy za vlastnictví Fürstenbergů. Hrad procházel obnovou téměř 100 let. Při prohlídce můžete obdivovat hradní kapli, Královský a Rytířský sál, knihovnu, muzeum a obrazárnu, také monumentální Velkou válcovou věž s loveckými sbírkami, věž Huderku s černou kuchyní a mnoho dalších zajímavostí.

Začátek trasy:

Nižbor

Délka trasy:

19 km

Časová náročnost:

6-7 h

Konec trasy:

Křivoklát

Převýšení:

stoupání 517 m, klesání 506 m

Exportovat trasu do gpx

Výškový profil trasy

Mohlo by vás zajímat