Go to content
Vápencový lom, Beroun

Počasí

Pondělí 04.12.

-7 ° C

Úterý 05.12.

-8 ° C

Středa 06.12.

1 ° C

Pěší výlety

Pěšky do Koněpruských jeskyní

Jeskyně? Ty máme rádi! Pozornost právem přitahují vápencové Koněpruské jeskyně: nejdelší jeskyní systém v Čechách se třemi patry a délkou přes dva kilometry. Čím vás okouzlí tentokrát?

Na výlet se vydejte od vlakové zastávky v Srbsku. Před cestou se můžete posilnit na druhém břehu Berounky v kempu, který má vlastní pivovar. Žlutá turistická značka vás povede po silničce přes osadu Koda kolem stejnojmenné studánky a kousek nad Kodskými kaskádami. Dalším stoupáním po lesní stezce se dostanete na náhorní plošinu se silnicí, která vás přivede do Tobolky.

Za vsí odbočíte na polní cestu, která míří až ke Koněpruským jeskyním – až narazíte na silnici, můžete si její zákruty zkrátit tím, že půjdete rovně po neznačeném polním úseku a dostanete se na parkoviště u jeskyní.

Prohlídkový okruh měří 620 m a při teplotě necelých 11 °C se můžete těšit na rozmanité typy výzdoby od jednotlivých krápníků přes jejich útvary, náteky, záclonky až po celé sintropády. K nejstarší a nejzajímavější patří tzv. Koněpruské růžice s obsahem opálu, které zblízka spatříte v Proškově dómu. K vidění je také sbírka různých kosterních nálezů a rekonstrukce tajné penězokazecké dílny, která zde byla v provozu v 15. století.

Další zajímavá místa v nejbližším okolí spojuje naučná stezka Zlatý kůň, která vede od východu z jeskyní přes vrchol Zlatého koně a opuštěnými lomy zpět na parkoviště u jeskyní. Prochází i kolem naleziště zkamenělin v lomu pod jeskyněmi, kde můžete v suti nějakou zkamenělinu klidně najít.

Žlutá značka pokračuje lesem nad velkým lomem Čertovy schody ke skalnímu masívu Jelínkův most a k Axamitově bráně, mohutnému pozůstatku vstupní části bývalé jeskyně. Pak stezka klesá k Havlíčkovu mlýnu, chvíli vede po silnici, potom prudce stoupá do sedla pod Koukolovou horou (471 m) a stejně rychle padá dolů do Popovic, rodiště slavného malíře Jana Preislera. Trasa končí na vlakové zastávce Králův Dvůr – Popovice

Začátek trasy:

Srbsko, železniční zastávka

Délka trasy:

12.5 km

Časová náročnost:

4 hod

Konec trasy:

Popovice, železniční stanice

Převýšení:

452 m

Exportovat trasu do gpx

Mohlo by vás zajímat