Go to content
Hrad Valečov, Český ráj

Počasí

Úterý 03.10.

24 ° C

Středa 04.10.

14 ° C

Čtvrtek 05.10.

13 ° C

Cyklovýlety

Na kole do Českého ráje

Okružní trasa plná úžasných scenérií Českého ráje začíná u zříceniny Valečova, provede vás přes mohutnou skalní plošinu Mužský, vyhlídková místa, rekreační rybníky i hluboké lesy.

Z parkoviště pod zříceninami jednoho z našich největších skalních hradů Valečov na konci obce Boseň se vydejte po silničce na Mužský. Čeká na vás stoupání až do vsi (vesnická památková rezervace), kde se dochovalo množství roubených domů. Na prosluněných svazích se rozkládají rozlehlé jablečné a třešňové sady. Po pravé straně uvidíte holý čedičový vrch Mužský (463 m n. m.) s pomníčkem a dalekými výhledy. Po chvíli dojedete k výletnímu místu s turistickou chatou s restaurací Krásná vyhlídka, jehož název hovoří za vše. Před vámi se otevře skalnatý sráz s jedinečnými výhledy. Silnice tu končí, a proto se vydejte zpět (bez kola lze dojít po červené turistické značce na skalní hrádek Drábské světničky).

Za posledními sady za vsí Mužský nezapomeňte odbočit vlevo na cyklotrasu 4009, obcházející zalesněný vrch Smrkovec (352 m n. m., ve svahu je tzv. Obětní kámen) a klesající do rekreační obce Branžež. Těsně minete Komárovský rybník (koupání, kempy, chatové osady) a dojedete na lesní rozcestí s cyklotrasou 4014, po níž se dáte vpravo. Cesta příjemným borovým lesem kolem Farářského rybníka rychle ubíhá. Na silničce v Čížovce se dejte vlevo a po chvíli již před sebou uvidíte rozhlednu Čížovka (nová, 39 m vysoká rozhledna ve tvaru štíhlého jehlanu s úžasnými výhledy).

Stejnou cestou se vrátíte zpět a pojedete směrem na letovisko Drhleny, jehož součástí je rozlehlá chatová zástavba (vpravo od vás se nabízí Drhlenský rybník s možností koupání). Pokračujte dále po cyklotrase č. 8150 až do obce Kněžmost, kde v centru odbočte vpravo. Dostanete do obce Boseň a zpátky na výchozí parkoviště pod zříceninou Valečov.

Začátek trasy:

Valečov

Délka trasy:

23 km

Časová náročnost:

3-4 hodiny

Konec trasy:

Valečov

Převýšení:

292 m

Exportovat trasu do gpx