Go to content
Sázava, vodáci

Počasí

Neděle 04.06.

14 ° C

Pondělí 05.06.

18 ° C

Úterý 06.06.

17 ° C

Vodácké výlety

Z Týnce nad Sázavou do Pikovic

Tato trasa na Sázavě patří k nejoblíbenějším. Řeku si tu v minulosti oblíbili trampové, vodáci ji milovali a stále jí zůstávají věrni. Splavnost skvělá, malebných zákoutí bezpočet!

Úsek Sázavy vedoucí z Týnce do Pikovic se řadí k nejoblíbenějším, o souputníky na kánoích a přátelské tváře v okolí tedy nebude v rámci tohoto výletu nouze. Vodácké vybavení včetně lodi si můžete zapůjčit přímo v Týnci, kde se nacházejí dvě půjčovny. Ještě než se na cestu vydáte, raději se zaměstnanci půjčovny zkonzultujte stav vody.

První jez za Týncem, v místní části zvané Podělusy, je zrekonstruovaný a bezpečný. U jezu Brejlov můžete v jeho střední části využít propust, ale vyhněte se levé části jezu. Velmi nebezpečný je další jez Kaňov. Jedná se o kolmý jez, pod kterým se již za středního stavu vody tvoří nebezpečný válec. Uprostřed se nachází propust s vyšším skokem. Bezpečně tento jez překonáte tím, že přenesete svou loď po levém břehu. Poté vás čeká krátká peřej a nízký sjízdný jez v Krhanicích. Zde se řečiště zužuje do úzkého průplavu s kamennými peřejemi.

Po krátkém úseku stojaté vody se dostanete k jezu Pěnkava, pod nímž začíná nejobtížnější a dlouhý peřejnatý úsek zvaný Stvořidla. Takto náročný terén bude pokračovat až do Pikovic. V tomto úseku vás čeká také několik jezů, a to u vesnic Kamenný Újezdec, Kamenný Přívoz a obce Žampach. Mezi dvěma posledně jmenovanými jezy se vám naskytne překrásný výhled na hustě zalesněné údolí a majestátní kamenný viadukt. Až do cíle pak budete proplouvat táhlými kamenitými peřejemi.

 

Titulní fotografie: CzechTourism, Jan Hocek

Začátek trasy:

Týnec nad Sázavou

Délka trasy:

16 km

Časová náročnost:

4-5 hodin

Konec trasy:

Pikovice

Převýšení:

Klesání 54 m

Exportovat trasu do gpx

Výškový profil trasy

Mohlo by vás zajímat