Go to content
Kostel svatého Palmácia

Počasí

Pondělí 02.12.

4 ° C

Úterý 03.12.

-1 ° C

Středa 04.12.

-1 ° C

Pěší výlety

Filmová stezka Mořinou a Karlštejnem

Nenáročný pěší výlet z Mořiny na Karlštejn, kde vás čekají úchvatné výhledy, příběhy středověkých hrdinů a na závěr prohlídka slavného hradu. Trasa vede převážně z kopce a je ideální pro milovníky historie i turistiky.

Český kras je klenot plný přírodních krás i historických památek, které ožívají na filmovém plátně. Filmová stezka vás zavede do míst, která se stala kulisami pro filmy se středověkou tématikou. Vydejte se s námi na dobrodružnou cestu mezi Mořinou a Karlštejnem, na níž ožívají příběhy filmového Jana Žižky, Jana Husa, Karla IV. či tajemného křižáckého řádu.

Středověké putování začněte v Mořině, bývalém královském dvorci, který byl ve vlastnictví českých králů. Tady pobývali i významní malíři své doby, jenž se podíleli na výzdobě Kaple sv. Kříže na Karlštejně, a to včetně mistra Theodorika.  Od Mořiny následujte žluté turistické značení směrem k lomu Velká Amerika. Z výšiny lomu, kudy prochází pěší stezka, pozorovala družina filmového Jana Žižky vražedný útok na Borešovo poselstvo, které mířilo do Prahy

  • Tip pro vás: Lomy patří akciové společnosti a vstup do nich je zakázán. Nicméně nemusíte smutnit – i filmový Jan Žižka, kterého hraje Ben Foster, raději sledoval přepadení družiny pana Boreše z bezpečné vzdálenosti skalního útesu, odkud měl i lepší přehled o tom, co se v lomu děje. Právě tudy prochází značená turistická trasa s několika vyhlídkovými plošinami. Navíc čas od času zde spolek Hagen Mořina pořádá komentované prohlídky podzemím.

Od lomů pokračujte po žluté stezce k rozcestí U dubu sedmi bratří, památného hraničního stromu, pod nímž se, podle pověsti, loupeživí bratři dělili o svou kořist. Po pěti kilometrech si na chvilku odpočiňte v přístřešku u dubu, pak už vás bude čekat jen nenáročný kilometr na hrad Karlštejn. Při pohledu na císařské sídlo a okolní kopce je zajímavé, že karlštejnské zdi čelily útokům husitských obléhatelů, avšak ti jej nikdy nedobyli.

  • Tip pro vás: Přijde chvíle, kdy si i filmoví hrdinové potřebují odpočinout a posilnit se před další výpravou. Zastavte se ve Stodole, kde načerpáte energii a pochutnáte si na porci jídla, která by potěšila i středověkého poutníka.

Karlštejn získal pověst nedobytného hradu, pro filmaře to však ani zdaleka neplatí. Ti využili k natáčení nejen okolí hradu, ale i jeho vnitřní prostory. Jakmile vystoupáte na předhradí a zamíříte ke vstupní Hodinové věži, ocitnete se na stezce, kterou projížděl na koni filmový mistr Jan Hus, v podání Matěje Hádka, při své cestě na kostnický koncil. Na vrata Hodinové věže bušil vší silou jeho doprovod, aby oznámil příchod Husova poselstva na koncil.

Málokdo by si ve spojitosti s hradem nevybavil filmový muzikál Noc na Karlštejně režiséra Zdeňka Podskalského. Exteriéry filmu se točily přímo na Karlštejně, a to v průběhu celého roku. Filmaři využívali k natáčení volné dny během turistické sezóny, což způsobilo, že na sebe jednotlivé scény časově nenavazují. Postavy tak venku přebíhají z léta do podzimu a z podzimního chladu do slunečných jarních dní.

  • Zajímavost: Kaple svatého Kříže je jedinou interiérovou lokací, v níž se Noc na Karlštejně natáčela. Zbytek vnitřních interiérů byl postaven v prostorách filmového studia Barrandov. Poznáte to také podle toho, že filmové interiéry jsou honosně vymalovány, což odpovídalo historické skutečnosti. Naproti tomu zdi karlštejnského hradu byly v průběhu let přemalovány bílým vápnem, čímž ztratily svůj historický punc. V současné době je vstup do Kaple svatého Kříže omezený na 15 osob v rámci prohlídky. Chcete-li se do těchto míst podívat, doporučujeme vám zarezervovat si vstupenky na II. okruh – Karlštejnské hradní kaple včas.

Zavítáte-li na prohlídku Velké věže, spatříte prostory, ve kterých se natáčel film Údolí včel. Do horních třech pater věže filmaři zasadili příběh vojáků křižáckého řádu, žijících za uzavřenými zdmi. Jednalo se o záběry z kapitulní síně, refektáře či komnat. Právě zde využili filmaři bílé zdi karlštejnského hradu, které lépe odpovídaly strohosti klášterních prostor.

Po prohlídce hradu se vydejte klikatou hlavní cestou směrem do dolní části městyse Karlštejn s názvem Budňany. Cestou dolů narazíte na Kostel svatého Palmácia, který byl stavěn přibližně ve stejné době, kdy vrcholila výstavba karlštejnského hradu. Tento světec je s Karlštejnem velmi úzce spjatý. Vzpomínáte si na známou Peškovu větu: „Svatý patrone, Palmácie, dám dvě kopy grošů za jednu ženskou!“?

  • Tip pro vás: Jak jinak zakončit středověké putování než sklenicí lahodného moku? V tom případě po cestě do Budňan rozhodně neopomeňte návštěvu 1. karlštejnského minipivovaru a vychutnejte si pivo Karlíček – ideální odměnu po náročné výpravě.

Přechodem přes ocelový most se dostanete na karlštejnské nádraží, kde filmové putování končí. Pokud by vám však zbývalo sil, můžete si cestu prodloužit. Máme pro vás finální tip – Tetínské hradiště. Byť se jedná o nepříliš vyhledávanou filmovou lokaci, můžete stezku ukončit alespoň symbolickým propojením. Je příznačné, že kolem toku řeky Berounky se nacházelo na straně jednoho břehu knížecí přemyslovské hradiště a po druhé letní císařova rezidence lucemburské dynastie.  Tato místa jsou tak spjata s vrcholy české zemskosti a zrodem českého království v období středověku.

Začátek trasy:

Mořina

Délka trasy:

8,3 km

Časová náročnost:

2,5 hodiny

Konec trasy:

Karlštejn

Převýšení:

stoupání: 170 m klesání: 272 m

Exportovat trasu do gpx

Mohlo by vás zajímat