Beroun
Objevte kouzlo královského Berouna, který proslul svou bohatou historií a středověkým opevněním, stejně jako světoznámými hrnčířskými trhy, skvělou gastronomií a medvědáriem. Jen tím jeho věhlas ale rozhodně nekončí.
Prozkoumat
Počasí
Pondělí 02.12.
4 ° C
Úterý 03.12.
-1 ° C
Středa 04.12.
-1 ° C
Pěší výlety
Nenáročný pěší výlet z Mořiny na Karlštejn, kde vás čekají úchvatné výhledy, příběhy středověkých hrdinů a na závěr prohlídka slavného hradu. Trasa vede převážně z kopce a je ideální pro milovníky historie i turistiky.
Český kras je klenot plný přírodních krás i historických památek, které ožívají na filmovém plátně. Filmová stezka vás zavede do míst, která se stala kulisami pro filmy se středověkou tématikou. Vydejte se s námi na dobrodružnou cestu mezi Mořinou a Karlštejnem, na níž ožívají příběhy filmového Jana Žižky, Jana Husa, Karla IV. či tajemného křižáckého řádu.
Středověké putování začněte v Mořině, bývalém královském dvorci, který byl ve vlastnictví českých králů. Tady pobývali i významní malíři své doby, jenž se podíleli na výzdobě Kaple sv. Kříže na Karlštejně, a to včetně mistra Theodorika. Od Mořiny následujte žluté turistické značení směrem k lomu Velká Amerika. Z výšiny lomu, kudy prochází pěší stezka, pozorovala družina filmového Jana Žižky vražedný útok na Borešovo poselstvo, které mířilo do Prahy
Od lomů pokračujte po žluté stezce k rozcestí U dubu sedmi bratří, památného hraničního stromu, pod nímž se, podle pověsti, loupeživí bratři dělili o svou kořist. Po pěti kilometrech si na chvilku odpočiňte v přístřešku u dubu, pak už vás bude čekat jen nenáročný kilometr na hrad Karlštejn. Při pohledu na císařské sídlo a okolní kopce je zajímavé, že karlštejnské zdi čelily útokům husitských obléhatelů, avšak ti jej nikdy nedobyli.
Karlštejn získal pověst nedobytného hradu, pro filmaře to však ani zdaleka neplatí. Ti využili k natáčení nejen okolí hradu, ale i jeho vnitřní prostory. Jakmile vystoupáte na předhradí a zamíříte ke vstupní Hodinové věži, ocitnete se na stezce, kterou projížděl na koni filmový mistr Jan Hus, v podání Matěje Hádka, při své cestě na kostnický koncil. Na vrata Hodinové věže bušil vší silou jeho doprovod, aby oznámil příchod Husova poselstva na koncil.
Málokdo by si ve spojitosti s hradem nevybavil filmový muzikál Noc na Karlštejně režiséra Zdeňka Podskalského. Exteriéry filmu se točily přímo na Karlštejně, a to v průběhu celého roku. Filmaři využívali k natáčení volné dny během turistické sezóny, což způsobilo, že na sebe jednotlivé scény časově nenavazují. Postavy tak venku přebíhají z léta do podzimu a z podzimního chladu do slunečných jarních dní.
Zavítáte-li na prohlídku Velké věže, spatříte prostory, ve kterých se natáčel film Údolí včel. Do horních třech pater věže filmaři zasadili příběh vojáků křižáckého řádu, žijících za uzavřenými zdmi. Jednalo se o záběry z kapitulní síně, refektáře či komnat. Právě zde využili filmaři bílé zdi karlštejnského hradu, které lépe odpovídaly strohosti klášterních prostor.
Po prohlídce hradu se vydejte klikatou hlavní cestou směrem do dolní části městyse Karlštejn s názvem Budňany. Cestou dolů narazíte na Kostel svatého Palmácia, který byl stavěn přibližně ve stejné době, kdy vrcholila výstavba karlštejnského hradu. Tento světec je s Karlštejnem velmi úzce spjatý. Vzpomínáte si na známou Peškovu větu: „Svatý patrone, Palmácie, dám dvě kopy grošů za jednu ženskou!“?
Přechodem přes ocelový most se dostanete na karlštejnské nádraží, kde filmové putování končí. Pokud by vám však zbývalo sil, můžete si cestu prodloužit. Máme pro vás finální tip – Tetínské hradiště. Byť se jedná o nepříliš vyhledávanou filmovou lokaci, můžete stezku ukončit alespoň symbolickým propojením. Je příznačné, že kolem toku řeky Berounky se nacházelo na straně jednoho břehu knížecí přemyslovské hradiště a po druhé letní císařova rezidence lucemburské dynastie. Tato místa jsou tak spjata s vrcholy české zemskosti a zrodem českého království v období středověku.
Začátek trasy:
Mořina
Délka trasy:
8,3 km
Časová náročnost:
2,5 hodiny
Objevte kouzlo královského Berouna, který proslul svou bohatou historií a středověkým opevněním, stejně jako světoznámými hrnčířskými trhy, skvělou gastronomií a medvědáriem. Jen tím jeho věhlas ale rozhodně nekončí.
Prozkoumat
Kam vyrazit, když chce být člověk sám, pročistit si hlavu v přírodě a zároveň mít civilizaci na dosah? Do Českého krasu! Okružní trasa vás od berounského nádraží provede top místy této chráněné krajinné oblasti.
Prozkoumat
Na Hamousově statku na Berounsku vás čeká jedinečný zážitek tradičního venkovského života. Prohlédnete si roubený dům, chlévy, stáje a další stavby a sami si vyzkoušíte některá z tradičních řemesel a činností.
Prozkoumat
Mezi českými hrady zaujímá výjimečné postavení. Je jedním ze symbolů české státnosti. Za jeho zdmi se ukrývaly i korunovační klenoty. Seznamte se: jeho veličenstvo Karlštejn.
Prozkoumat
Nenáročná trasa spojující významná místa české historie. Projedete hned dvěma chráněnými krajinnými oblastmi, údolím řeky Berounky i několika královskými místy.
Prozkoumat
Vápencovému lomu Velká Amerika se přezdívá český Grand Canyon – tak impozantní je! Okolo vede turistická stezka s několika vyhlídkovými plošinami. Koupání a vstup jsou zakázány.
Prozkoumat
Pohodová trasa, kterou zvládnete i s nejmenšími cyklisty spojuje dvě královská místa, město Rakovník a hrad Křivoklát. Cesta údolím Rakovnického potoka je vhodná i pro cyklovozíky.
Prozkoumat
Vydejte se po nejstarší značené turistické cestě v Čechách nesoucí jméno zakladatele Klubu českých turistů Vojty Náprstka.
Prozkoumat