Go to content
Muzeum Lužná

Počasí

Sobota 23.09.

17 ° C

Neděle 24.09.

13 ° C

Pondělí 25.09.

15 ° C

Cyklovýlety

Po technických stopách Rakovnicka

Vydejte se po stopách staré železnice, kouzla drah Kolešovka a muzea kolejových vozidel v Lužné. Na oběd či exkurzi si skočte do pivovaru v Krušovicích. Idylka? Taky že je!

Od nádraží v Rakovníku se vydáte po cyklostezce směrem proti proudu Rakovnického potoka, značené jako cyklotrasa č. 351, EV4, GW Berounka-Střela. Dorazíte do Senomat, kde odbočíte po cyklotrase č. 8165 směrem do Přílep, kde navážete trasou 8166 a dostanete se do obce Kolešovice. Pokud si vhodně naplánujete datum svého cyklovýletu, můžete na tamní železniční trati z Kolešovic do Krupé (lidově nazývané též Kolešovka) spatřit historický parní vlak, jehož jízdy pravidelně pořádá Klub historie kolejové dopravy Praha (KHKD). Kromě parních jízd a provozu této trati KHKD postupně buduje železniční muzeum v obci Kněževes, která je další štací tohoto cyklovýletu.

Po prohlídce muzea pokračujte dále po značené cyklotrase č. 8168 přes Chrášťany a Lišany až do Lužné, kde se nachází tentokráte železniční muzeum kolejových vozidel Českých drah, největší muzeum tohoto druhu ve středních Čechách.

Výlet si můžete zpestřit zajížďkou do sousedních Krušovic, kde se můžete zastavit na jídlo anebo si užít exkurzi v tamním pivovaru. Nezapomeňte, že na kole se smí jezdit pouze za střízlivého stavu, a tak si případné zakoupené kousky schovejte do batohu a vychutnejte si je až doma po návratu z výletu.

Cestu z Krušovic zpět do Rakovníka si obohaťte projížďkou příjemnou přírodou okolo vrchu Louštín. Napojte se na cyklotrasu č. 0102, která vás povede opět přes Lužnou, kde tentokráte můžete kromě železničního muzea navštívit zajímavé muzeum amerických automobilů, a dále až do Rakovníka (opět k Rakovnickému potoku), odkud již jistě trefíte na konec výletu k rakovnickému nádraží. Na závěr výletu, než se vypravíte domů, si vychutnejte atmosféru historického centra města Rakovníka, prohlédněte si Husovo náměstí a občerstvěte se v některém z místních podniků.

Začátek trasy:

Rakovník

Délka trasy:

52 km

Časová náročnost:

6-7 hodin

Konec trasy:

Rakovník

Převýšení:

409 m

Exportovat trasu do gpx

Výškový profil trasy