Go to content
Soutok Labe a Vltavy

Počasí

Neděle 04.06.

11 ° C

Pondělí 05.06.

19 ° C

Úterý 06.06.

18 ° C

Cyklovýlety

Českým Holandskem na soutok Labe a Vltavy

Unikátní krajina u soutoku dvou největších českých řek, hráze a tajemno pod úrovní hladiny plavebního kanálu. I taková jsou lákadla výletu pro cyklisty začátečníky i rodiny s dětmi.

Od železniční zastávky Mlčechvosty vás cyklotrasa 8242 po méně frekventované silnici lemované stromořadím zavede do Vraňan (v sezoně samosběr jahod), kde se od Vltavy odděluje Vraňansko-hořínský plavební kanál se zdymadlem. Podél plavebního kanálu poté pokračujte směr Lužec nad Vltavou, do obce ležící na ostrově se dostanete přes most. Za mostem dále sledujte cyklotrasu, která vás zavede do ulice 1. máje, odkud pokračujte dále podél řeky Vltavy po cyklotrase 7, EV 7, Vltavská. Na první křižovatce odbočte vlevo a po polní cestě dojedete k Zooparku Zelčín, kde chovají převážně domácí zvířata (ovce, koně, prasata, pštrosy) a kde je možné se též občerstvit v příjemné restauraci. Pokud jste vyznavači nevšedních sportovních zážitků, za hezkého počasí si můžete na místě půjčit raft a svézt se v původním korytě řeky Vltavy až k soutoku s Labem. Při pokračování v cyklojízdě se směrem do Vrbna vydejte po Naučné stezce Vrbno–Zelčín a vyhnete se tak jízdě po silnici.

U pomníku obětem 1. světové války ve Vrbně sjeďte z trasy naučné stezky vlevo a záhy se dejte po místní komunikaci mírně vlevo, až dorazíte ke křižovatce s cyklostezkou EV 7 (dětské hřiště), na níž se znovu napojte a pokračujte směr Hořín a Mělník. Z mnoha míst se otevírají nádherné pohledy na panorama Mělníku s vinicemi, zámkem a kostelem. Stezka vás přivede ke skvostným secesním zdymadlům na kanále u Hořína. Přemostění přes jedno ze zdymadel, určené pro velké lodě, je zdvižné, a proto můžete při svém výletě zažít i zdržení v podobě sledování proplavení lodi tímto unikátním zdymadlem.

Trasa dále pokračuje okolo barokního zámku v Hoříně, odkud pokračujte přes park k mostu přes Labe, který podjeďte, anebo si udělejte odbočku a navštivte královské město Mělník se zámkem a výhledem na soutok Labe s Vltavou. Další cesta vede po cyklostezce po proudu Labe. Za novým mostem uvidíte rozlehlý mělnický přístav, minete Vliněves a v Dolních Beřkovicích odbočíte z cyklostezky směrem do obce k vlakové zastávce.

Začátek trasy:

železniční zastávka Mlčechvosty

Délka trasy:

26 km

Časová náročnost:

4 hodiny (se zastávkami)

Konec trasy:

železniční zastávka Dolní Beřkovice

Převýšení:

78 m stoupání, 93 m klesání

Exportovat trasu do gpx

Výškový profil trasy