Go to content
Pohled na hrad Karlštejn od jihozápadu z podhradí

Počasí

Neděle 04.06.

11 ° C

Pondělí 05.06.

17 ° C

Úterý 06.06.

17 ° C

Pěší výlety

Cesta Vojty Náprstka aneb z Berouna na Karlštejn

Vojta Náprstek byl zakladatelem Klubu českých turistů v roce 1889. A právě po něm je také pojmenovaná nejstarší značená turistická cesta v Čechách.

Jméno Vojty Náprstka zná snad každý Čech se zájmem o cestování a poznávání. Vojta Náprstek se narodil v Praze roku 1826. Po ukončení gymnázia studoval práva ve Vídni, ale byl donucen emigrovat do USA. Začal pracovat jako knihkupec a pomáhal vystěhovalcům přicházejícím z Čech. Zúčastnil se expedice, která zkoumala život a tradice indiánského kmene Dakotů. Po návratu do Prahy udělal ze svého domu České průmyslové muzeum, kde byly k vidění rozsáhlé národopisné sbírky. Muzeum se postupně rozšiřovalo, a tak Náprstek nechal postavit další budovu, která dodnes nese jeho jméno.

Vojta Náprstek byl také zakladatelem Klubu českých turistů v roce 1889. A právě po něm je také pojmenovaná nejstarší značená turistická cesta v Čechách. Červeně značená trasa začíná na náměstí v Berouně a pokračuje přes vrch Herinky, kde kdysi stával památný dub. V roce 1974 krásný strom odumřel a do dnešní doby z něj zbyl už jen pařez. Hned vedle pařezu už roste dub nový. Cesta dále pokračuje do Svatého Jana pod Skalou. Tady podle pověsti žil poustevník Ivan, po kterém je dodnes pojmenován zdejší léčivý pramen. Návštěvníci a turisté ho mohou ochutnat, nalézá se hned vpravo od kostela Narození sv. Jana Křtitele. V minulosti byla voda z pramene dokonce stáčena a prodávána jako minerální voda Ivanka. V tomto bodě se dá udělat i krátká zastávka na občerstvení. Pak se dále stoupá lesní strání k rozcestí Propadlé vody a pokračuje na Boubovou. Od Boubové se vydejte směrem k Bubovickému potoku a postupujte kolem něj až k Bubovickým vodopádům.

Část vody z potoka se ztrácí v podzemí, takže vodopády zdaleka nedělají přílišný hluk. Cesta vás poté zavede k dubu Sedmi bratří, který má obvod kmene 5 metrů. Poté se stáčí ke hradu Karlštejn. Odtud se jde přes vesnici Mořinku a Karlickým údolím ke Kulové hoře, kde začíná přírodní rezervace Staňkovky, až se dojde do Radotína. Tam turistická trasa končí. Většina turistů, kteří už cestu Vojty Náprstka prošli, potvrzují, že nejkrásnější úsek cesty je mezi Svatým Janem pod Skalou a Karlštejnem.

Z Karlštejna se pokračuje přes Mořinku a vesničku Karlík. Dál projdete přes Dobřichovice až na železniční stanici.

Po cestě se lze občerstvit např. v restauraci Obecná škola ve Svatém Janu pod Skalou, v kolibě U Elišky, v restauraci Koruna nebo v penzionu Vinice v Karlštejně, anebo v Hotelu Karlík.

Začátek trasy:

Beroun, náměstí

Délka trasy:

23 km

Časová náročnost:

7-8 hodin

Konec trasy:

Dobřichovice, žel. st.

Převýšení:

stoupání 670 m, klesání 688 m

Exportovat trasu do gpx

Výškový profil trasy

Mohlo by vás zajímat