Go to content
Brdy_lesy a bunkr

Počasí

Sobota 10.12.

-1 ° C

Neděle 11.12.

-2 ° C

Pondělí 12.12.

-5 ° C

Cyklovýlety

Brdská horská prémie

Náročná trasa s velkým převýšením pro zkušené cyklisty přes bývalý vojenský prostor CHKO Brdy okolo bunkrů a na nejvyšší vrchol středních Čech – Tok.

Zavítejte do divoké krajiny připomínající skotská vřesoviště. CHKO Brdy byl dříve uzavřený vojenský prostor, dnes je tato krajina otevřena turistům a nabízí velké množství asfaltových cest i těch terénních. Námi navržený výlet je určen milovníkům adrenalinu a náročnějších tras, kterým nevadí prudká stoupání i odbočení s pohodlných asfaltek do náročnějšího terénu. Odměnou vám budou jedinečné výhledy do krajiny plné kopců, odkud při hezkém počasí můžete spatřit i Krušné hory či Šumavu. Naopak berte v úvahu i riziko zhoršeného počasí, kdy mohou být hůře sjízdné terénní trasy a zejména v jarních a podzimních měsících se mohou na cestách tvořit náledí a zmrazky. Dbejte proto během vaší projížďky zvýšené opatrnosti. V bývalém vojenském prostoru Brdy také postupně probíhají asanační práce, proto je potřeba kvůli možným uzavírkám sledovat aktuální informace a určitě nezacházet nikam mimo značené trasy.

Začátek trasy se nachází v Hořovicích na železničním nádraží, kam vás od Prahy i od Plzně doveze vlak. Z centra města se vydáte směrem do kopců po cyklotrase 8244 a následně 8244A. Výlet můžete začít i v Jincích (cyklotrasa 315), kam v sezóně o víkendech a státních svátcích jezdí od Prahy speciální cyklovlak „Brdy“. Začátek trasy je plný stoupání. Zhruba v jeho polovině si dopřejte odpočinek zastávkou u zříceniny hradu Valdek. Jedná se o raně gotický hrad z poloviny 13. století, vybudovaný rodem Zajíců z Valdeka, kterým náleželo přilehlé území a po roce 1280 nechali vybudovat i nedaleký hrad Žebrák.

Přes rozcestí Červený potok a Sedlo pod Berankou se dostanete k Bílému křížku. Po původní dlážděné cestě pojedete dále přes plochu bývalého vojenského letiště pod Hejlákem. Cesta bude dále pokračovat po okraji dopadových ploch Jordán a Tok, kde ke každé této oblasti je vytvořena naučná stezka. Další zastávka bude u pěchotního srubu CE Jordán, lidově zvaného „Benešák“, který je pozůstatkem československého cvičného opevnění. Znát jej můžete např. z filmu Obecná škola. Kolem dalších dvou bunkrů vystoupejte na vrchol Houpák, odkud se vám otevírá nádherný výhled po krajině, která se díky činnosti vojáků přeměnila v rozsáhlá vřesoviště připomínající skotskou vysočinu.

Poté se napojte na červenou turistickou trasu a přes rozcestí Dlouhý kámen vystoupejte na nejvyšší vrchol středních Čech – Tok. Nyní máte v nohách oproti výchozímu bodu převýšení přes 500 výškových metrů. Z Toku přes Carvánku vás čeká zasloužené klesání k rozcestí U Šraňku a dále Na Třetí, kde se napojte na zelené značení. Po cestě minete Bor, kde stávala arcibiskupská myslivna v tyrolském stylu. Od rozcestí Pod Bučinou sledujte červené značení zpět k dopadové ploše Jordán. Přes potok Rezerva a rozcestí Kvaň les se dostanete k Dlouhému vrchu, odkud vás čeká nejprudší a nejnebezpečnější sestup po Železné cestě. Nakonec se napojíte na cyklotrasu 2252, která vás dovede na okraj Zaječova. Tam odbočíte na trasu 8257 a následně 8244 a okolo Jindřichovy skály sjedete do Malé Vísky a Neřežína ven z CHKO Brdy zpět do startovního bodu vašeho výletu v Hořovicích, kde si před cestou domů můžete dopřát zasloužený odpočinek i občerstvení.

Začátek trasy:

Hořovice

Délka trasy:

56 km

Časová náročnost:

5-7 hodin

Konec trasy:

Hořovice

Převýšení:

1206 m

Exportovat trasu do gpx

Mohlo by vás zajímat