Go to content
Památník Josefa Jungmanna Hudlice

Buďte v obraze

Výlet za Jungmannem do Hudlic a okolí – nechte se inspirovat

14. 11. 2022

Právě si připomínáme 175 let od úmrtí Josefa Jungmanna – spisovatele, vlastence a národního buditele, který položil teoretické základy vývoji novodobé češtiny. Jeho rod pocházel ze středočeských Hudlic – proč se tam vydat na výlet?

Vzdáte hold výjimečné osobnosti, navštívíte rodný dům a památník Josefa Jungmanna a uděláte si zajímavé výlety v okolí. Tady jsou naše tipy.

Památník Josefa Jungmanna

Památník Josefa Jungmanna Hudlice

Rodný dům a památník Josefa Jungmanna se nachází v samém srdci obce poblíž návsi. Rozhodně ho nepřehlédnete: jedná se o typickou staročeskou roubenou chalupu z roku 1718. Uvnitř najdete dobové zařízení a také expozici představující život a dílo Josefa Jungmanna. Kdybyste přece jen váhali, busta stojící před chalupou všechny nejistoty zažene.

Rod Jungmannů pocházel z Hudlic, i Josef Jungmann se tu narodil a strávil mládí. Od svých jedenácti let pak navštěvovat piaristické gymnázium v Berouně, odkud přešel do Prahy a později do Litoměřic, kde se z něj stal tehdy první gymnaziální učitel češtiny v Českém království. Český jazyk vyučoval i na Univerzitě Karlově –⁠ tam se posléze stal děkanem. Jak sám říkal, kdo je Čech, ten myslí a mluví česky.

Návštěvu památníku si naplánujte až na příští rok, v době od listopadu do března je uzavřený.

Hudlice stojí za návštěvu

Hudlická skála

Seznamte se s malebnou obcí Hudlice, ležící na okraji hlubokých křivoklátských lesů. V minulosti patřila ke karlštejnskému panství. Ostatně Karlštejn je od Hudlic vzdálený jen asi 20 kilometrů. Dominantu obce tvoří buližníková skála obklopená lesy. V blízkém okolí objevíte i spoustu dalších přírodních památek, jako například Starou ves asi dva kilometry od obce. Na území, které kdysi sloužilo jako pastvina, se dnes vyskytuje spousta vzácných druhů rostlin.

Podle pověsti se v hlubokých okolních lesích při lovu ztratil český kníže Oldřich, kterého našel uhlíř Matěj a nechal ho u sebe přenocovat. Uhlířů, kteří pálili dřevěné uhlí pro železářské pece, tu žilo mnoho. Matěj byl na oplátku pozván na návštěvu k Oldřichovi. Právě to je obsahem kdysi populární divadelní hry Posvícení v Hudlicích, podle níž bylo zpracováno i libreto opery Antonína Dvořáka Král a uhlíř.

V Hudlicích nemůžete minout ani pseudorománský kostel sv. Tomáše. Zrekonstruovanou kapličku zasvěcenou sv. Janu z Nepomuku dali kdysi postavit Jungmannovi rodiče.

Rozhlédněte se po okolí

Rozhledna Máminka

Vedle pohledu do minulosti národního buditele si nenechte ujít ani výhled po okolí. Hudlická skála má tvar skalní pyramidy a v jejím nitru je devatenáct metrů dlouhá jeskyně. To by nebylo ve zdejším vápencovém kraji nic neobvyklého, tato podzemní prostora je ovšem nekrasová. Jedná se o jeskyni puklinovou.

Ke skále se váže místní pověst, která praví, že v jejím nejzazším koutě stojí kamenný stůl, za nějž sedává panna v bílém rouchu a šije košili. Každým rokem udělá jeden jediný steh a až košili došije, nastane konec světa.

Za výhledem se vydejte na rozhlednu Máminka, je z ní vidět ještě o kousek dál než z Hudlické skály. Stojí totiž na samém vrcholu Krušné hory, navíc má výšku 33 metrů. ístupná je celoročně zdarma. Informační tabule v okolí se zabývají historií Hudlic a jejich okolím, místní těžbou a zpracováním železné rudy i přírodními zajímavostmi.

K rozhledně vás dovede naučná stezka Krušná hora – Hudlický vrch, při jejíž trase je na necelých 9 kilometrech umístěno úctyhodných čtrnáct zastávek a třicet informačních panelů. Hlavní nástupní místa naučné stezky jsou Na Vartě, Na Umrlčí a Pod Chvojinkou, kde jsou vybudována parkoviště. Příjemnou procházku si užijete po celý rok.

Stezka vede v blízkosti bývalého dolu Gabriela, z něhož se dochovala strojovna a obytný dvojdům. Oba objekty jsou dnes chráněny jako kulturní památky. Naučná stezka vás zavede do lesů a dalších zajímavých míst v okolí Hudlic, která byla po staletí spjata s dobýváním železné rudy a jejím zpracováním. V kraji s hornickou a uhlířskou tradicí se budete toulat kolem Krušné hory (609 m n. m.) a Hudlického vrchu (522 m n. m.) po upravených a značených cestách vhodných pro pěší i cyklisty.

Průzkum pokračuje…

Naučná stezka Krušná hora - Hudlický vrch

Na samém okraji křivoklátských lesů se kolem dominanty, Svatské skály, rozprostírá obec Svatá. Její okolí je ideální pro pohodlné procházky po dlouhých udržovaných lesních cestách i pro cykloturistiku. Líbit se vám bude například výprava na Vraní skálu.

Víte, proč se nedaleká samota s několika domy, rekreačními objekty a bývalým lesním koupalištěm nazývá Král či Na Králi? Údajně je to podle krále Václava IV., který právě tady rád odpočíval při svých cestách mezi hrady Křivoklát, Točník a Žebrák. Ve zdejší Hájovně se také poprvé setkali obchodník s textilem Jindřich Fügner s vlastencem Miroslavem Tyršem a započalo mezi nimi přátelství, které později roku 1862 vedlo ke zrodu vlastenecké tělovýchovné organizace Sokol.

Zajímavostí je, že ze Svaté pochází Kateřina, dcera místního hajného a matka Josefa Jungmanna. Jak je vidět, tato slavná osobnost vás na výletě v okolí Hudlic bude provázet na každém kroku.


Podobné články