Go to content
Památník Josefa Jungmanna Hudlice

Buďte v obraze

Výlet za Jungmannem do Hudlic a okolí – nechte se inspirovat

11. 7. 2023

Právě si připomínáme 250 let od narození Josefa Jungmanna – spisovatele, vlastence a národního buditele, který položil teoretické základy vývoji novodobé češtiny. Jeho rod pocházel ze středočeských Hudlic – proč se tam vydat na výlet?

Vzdáte hold výjimečné osobnosti, navštívíte rodný dům a památník Josefa Jungmanna a uděláte si zajímavé výlety v okolí. Tady jsou naše tipy.

Památník Josefa Jungmanna

Památník Josefa Jungmanna Hudlice
i
Památník Josefa Jungmanna Hudlice
Autor: Ondřej Soukup

Rodný dům a památník Josefa Jungmanna se nachází v samém srdci obce poblíž návsi. Rozhodně ho nepřehlédnete: jedná se o typickou staročeskou roubenou chalupu z roku 1718. Uvnitř najdete dobové zařízení a také expozici představující život a dílo Josefa Jungmanna. Kdybyste přece jen váhali, busta stojící před chalupou všechny nejistoty zažene.

Rod Jungmannů pocházel z Hudlic, i Josef Jungmann se tu 16. července 1773 narodil a strávil zde mládí. Od svých jedenácti let pak navštěvovat piaristické gymnázium v Berouně, odkud přešel do Prahy a později do Litoměřic, kde se z něj stal tehdy první gymnaziální učitel češtiny v Českém království. Český jazyk vyučoval i na Univerzitě Karlově –⁠ tam se posléze stal děkanem. Jak sám říkal, kdo je Čech, ten myslí a mluví česky.

Památník je otevřen od začátku dubna do konce října vždy od středy do neděle.

Hudlice stojí za návštěvu

Hudlická skála
i
Hudlická skála
Autor: Ondřej Soukup

Seznamte se s malebnou obcí Hudlice, ležící na okraji hlubokých křivoklátských lesů. V minulosti patřila ke karlštejnskému panství. Ostatně Karlštejn je od Hudlic vzdálený jen asi 20 kilometrů. Dominantu obce tvoří buližníková skála obklopená lesy. V blízkém okolí objevíte i spoustu dalších přírodních památek, jako například Starou ves asi dva kilometry od obce. Na území, které kdysi sloužilo jako pastvina, se dnes vyskytuje spousta vzácných druhů rostlin.

Podle pověsti se v hlubokých okolních lesích při lovu ztratil český kníže Oldřich, kterého našel uhlíř Matěj a nechal ho u sebe přenocovat. Uhlířů, kteří pálili dřevěné uhlí pro železářské pece, tu žilo mnoho. Matěj byl na oplátku pozván na návštěvu k Oldřichovi. Právě to je obsahem kdysi populární divadelní hry Posvícení v Hudlicích, podle níž bylo zpracováno i libreto opery Antonína Dvořáka Král a uhlíř.

V Hudlicích nemůžete minout ani pseudorománský kostel sv. Tomáše. Zrekonstruovanou kapličku zasvěcenou sv. Janu z Nepomuku dali kdysi postavit Jungmannovi rodiče.

Rozhlédněte se po okolí

Rozhledna Máminka
i
Rozhledna Máminka
Autor: Ondřej Soukup

Vedle pohledu do minulosti národního buditele si nenechte ujít ani výhled po okolí. Hudlická skála má tvar skalní pyramidy a v jejím nitru je devatenáct metrů dlouhá jeskyně. To by nebylo ve zdejším vápencovém kraji nic neobvyklého, tato podzemní prostora je ovšem nekrasová. Jedná se o jeskyni puklinovou.

Ke skále se váže místní pověst, která praví, že v jejím nejzazším koutě stojí kamenný stůl, za nějž sedává panna v bílém rouchu a šije košili. Každým rokem udělá jeden jediný steh a až košili došije, nastane konec světa.

Za výhledem se vydejte na rozhlednu Máminka, je z ní vidět ještě o kousek dál než z Hudlické skály. Stojí totiž na samém vrcholu Krušné hory, navíc má výšku 33 metrů. ístupná je celoročně zdarma. Informační tabule v okolí se zabývají historií Hudlic a jejich okolím, místní těžbou a zpracováním železné rudy i přírodními zajímavostmi.

K rozhledně vás dovede naučná stezka Krušná hora – Hudlický vrch, při jejíž trase je na necelých 9 kilometrech umístěno úctyhodných čtrnáct zastávek a třicet informačních panelů. Hlavní nástupní místa naučné stezky jsou Na Vartě, Na Umrlčí a Pod Chvojinkou, kde jsou vybudována parkoviště. Příjemnou procházku si užijete po celý rok.

Stezka vede v blízkosti bývalého dolu Gabriela, z něhož se dochovala strojovna a obytný dvojdům. Oba objekty jsou dnes chráněny jako kulturní památky. Naučná stezka vás zavede do lesů a dalších zajímavých míst v okolí Hudlic, která byla po staletí spjata s dobýváním železné rudy a jejím zpracováním. V kraji s hornickou a uhlířskou tradicí se budete toulat kolem Krušné hory (609 m n. m.) a Hudlického vrchu (522 m n. m.) po upravených a značených cestách vhodných pro pěší i cyklisty.

Průzkum pokračuje…

Naučná stezka Krušná hora - Hudlický vrch
i
Naučná stezka Krušná hora – Hudlický vrch
Autor: Kamila Kohoutová

Na samém okraji křivoklátských lesů se kolem dominanty, Svatské skály, rozprostírá obec Svatá. Její okolí je ideální pro pohodlné procházky po dlouhých udržovaných lesních cestách i pro cykloturistiku. Líbit se vám bude například výprava na Vraní skálu.

Víte, proč se nedaleká samota s několika domy, rekreačními objekty a bývalým lesním koupalištěm nazývá Král či Na Králi? Údajně je to podle krále Václava IV., který právě tady rád odpočíval při svých cestách mezi hrady Křivoklát, Točník a Žebrák. Ve zdejší Hájovně se také poprvé setkali obchodník s textilem Jindřich Fügner s vlastencem Miroslavem Tyršem a započalo mezi nimi přátelství, které později roku 1862 vedlo ke zrodu vlastenecké tělovýchovné organizace Sokol.

Zajímavostí je, že ze Svaté pochází Kateřina, dcera místního hajného a matka Josefa Jungmanna. Jak je vidět, tato slavná osobnost vás na výletě v okolí Hudlic bude provázet na každém kroku.


Podobné články

Výroba ve sklárně Ruckl v Nižboru

Náš výběr únorových akcí ve středních Čechách

Má sice jen 29 dní, o to intenzivnější zážitky nabízí! Měsíc (nejen) zamilovaných s sebou totiž přináší také masopust. Rozjasněte mrazivé dny masopustním veselím, zabijačkou a hodováním. Oslavte mezinárodní den průvodců, vyrazte na některou ze stálých nebo krátkodobých výstav. Bohatý program si užijí se svými ratolestmi i rodiče školou povinných dětí během jarních prázdnin ve středních Čechách.

Prozkoumat