Go to content
Práce na hrnčířském kruhu v Centrum řemesel Ostrá

Buďte v obraze

Vydejte se na hrnčířské trhy nejen do Berouna

19. 4. 2022

Hrnčíři a keramici provozují řemeslo staré pomalu jako lidstvo samo. Nikdy přitom neupadlo v zapomnění, nikdy nepřestalo být užitečné a žádané, nikdy nepřestalo okouzlovat. Vypravte se za hrnčíři do středních Čech, objevte znovuobnovenou tradici místní keramiky a klidně sami usedněte k hrnčířskému kruhu. Vyrazíte na trhy? Do muzea? Za mistry do malých dílen? Na kurz? Je to jen na vás!

Vystavené kousky berounské keramiky v přírodě

Do Berouna na trhy i do dílny

Ve středních Čechách má hrnčířství dávnou tradici. Věděli jste, že výrobky mistrů z Berouna se používaly i ve šlechtických domácnostech po celé Evropě? A že se při korunovaci krále Matyáše v roce 1611 nápoje nalévaly právě do berounských džbánů? Královské město Beroun je také městem keramiky. Místní hrnčíři byli svou šikovností proslaveni široko daleko již ve středověku. A na slavnou historii místní opět navazují.

Už od roku 1997 město Beroun pořádá pravidelné podzimní hrnčířské trhy na Husově náměstí. Pro velký zájem se k nim přidaly i jarní hrnčířské trhy, které se letos pořádají ve dvou termínech: 7.-8. května a 11.-12. června. Podzimní trhy se letos uskuteční 10.-11. září. Každý pravověrný milovník keramiky se na ně musí vypravit.

Nehodí se vám termín trhů? Nezoufejte! V nově zrekonstruované budově v Zámečnické ulici sídlí celoročně otevřené Muzeum berounské keramiky. Zajímavá expozice vás zasvětí to tajů zdejší keramiky, typické červeným až červenohnědým zbarvením a bílým či zeleným zdobením. Na vlastní oči se přesvědčíte, jak se tradici slavného berounského hrnčířství podařilo oživit. Budete-li mít zájem, v místní dílně se klidně stanete hrnčířem. Můžete jím být na pár minut či hodin anebo se můžete přihlásit do dlouhodobých kurzů.

Keramické výrobky

Povinná zastávka v Kostelci nad Černými lesy

Dlouhou tradici má keramika i pořádání keramických trhů v Kostelci nad Černými lesy. Letos se na náměstí Smiřických pořádají již po čtyřiatřicáté, a to v sobotu 28. května. Vše v blízkosti místního zámku.

Právě na náměstí v srdci města si vyhlášenou černokosteleckou keramiku můžete prohlédnout celoročně, a to v Muzeu hrnčířství. Sídlí v budově bývalé radnice, původně renesančním panském domě s masnými krámy. Necháte se okouzlit černokosteleckou uměleckou keramikou 20.-70. let minulého století, kterou stálá expozice představuje?

 

Nelahozeves po zimě opět ožívá

Protože keramických trhů není nikdy dost, navštivte 23. dubna i ty v Nelahozevsi. Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves zahajují zdejší festivalovou sezónu, a tak se můžete těšit nejen na ukázky výroby keramiky na hrnčířském kruhu a dalších rukodělných dovedností, ale také na další doprovodný program, který k pravému rodinnému festivalu patří.

 

Budova Hrnčířského dvora Zvířetice

Je libo hrneček? Stačí si jen vybrat!

Obdivovat točení na hrnčířském kruhu, modelování a domodelovávání i jiné techniky, které se s hrnčířskou hlínou krásně snoubí, můžete obdivovat na mnoha místech napříč středními Čechami. Už jste někdy slyšeli o Zvířeticích? V malebné krajině Středního Pojizeří najdete Hrnčířský dvůr, ve kterém vzniká autorská keramika, vyráběná tradičními hrnčířskými postupy takzvaně z volné ruky na hrnčířském kruhu a následně ručně dekorovaná.

Skvosty vznikají také v malé dílně v Turkovicích u Ondřejova. Ručně vyráběnou Turkovickou keramiku charakterizuje přírodní vzhled s motivy rostlin a listů.

Jste-li obdivovateli řemeslné práce keramických mistrů, bude se vám líbit v Lesním ateliéru Kuba v Kersku. Až se do Kerska vydáte třeba po stopách Bohumila Hrabala, který tu žil a čerpal inspiraci, zavítejte za inspirací i do ateliéru s keramickou dílnou, malou galerií a prodejnou.

Šikovní mistři se tradičnímu řemeslu s láskou věnují i jinde ve středních Čechách. Jejich práce navíc získala označení regionální produkt. Pyšní se jím třeba keramika Zdenky Baladránové, která ve Žďáru na Mladoboleslavsku nabízí širokou škálu točené bíle glazované keramiky zdobené tradičními lidovými motivy. Pěkná díla vyrábí Ateliér keramiky v Říčanech, Olga Suchá ve Všestarech, Tereza Divišová ve Vidicích u Kutné Hory, Luděk Škrabánek v Sadské, Matěj Hnátek v Klášterní Skalici anebo Klára Kabíčková v obci Sedlec-Prčice. A mnozí další.

Mimochodem, chcete-li si ruce sami pořádně zamazat od keramické hlíny, objednejte si tvořivý workshop anebo kurz v Točírně v Příbrami pod Svatou Horou. Malá dílna tam vítá všechny, kteří chtějí do tajuplného světa keramiky proniknout.


Podobné články