Go to content
Děti barví velikonoční vajíčka

Buďte v obraze

Velikonoce plné tradic: kam se vydat?

11. 4. 2022

Nový přicházející život, naděje a probouzející se příroda. Vůně jara a k ní patřící velikonoční trhy, jarmarky a tradice. Osvěžte si pletení pomlázky, inspirujte se k nové technice barvení vajíček a poznejte, jaké další tradice dodržovali naši předkové v jednotlivých koutech středních Čech. Kde? Ve skanzenu v Kouřimi, na Křivoklátě, v Příbrami i na mnoha dalších místech. Stačí si vybrat!

Jaro a rozkvetlé stromy ve skanzenu v Kouřimi
i
Skanzen Kouřim
Autor: Muzeum lidových staveb Kouřim

Jak slavili Velikonoce naši předkové?

Na příchod Velikonoc je potřeba se pořádně připravit. Poznejte v Muzeu lidových staveb v Kouřimi, jak předvelikonoční období tradičně slavili naši předkové. Série národopisných programů začala už 3. dubna Smrtnou nedělí a pokračuje 16. dubna Bílou sobotou a 17. dubna Božím hodem velikonočním. Bílou sobotu doprovodí tradiční velikonoční obchůzka – chození s Jidášem. A také zdobení vajíček anebo pašijové nitě. Zdobení vajec i jejich koulení je připraveno i na Boží hod, stejně jako vyprávění o lidových zvycích a obyčejích.

Jak se Velikonoce slavily na venkově ve středním Povltaví poznáte od 14. do 17. dubna ve skanzenu ve Vysokém Chlumci. Těšte se na ukázky tradičních zvyků a rukodělných činností přímo v autentickém prostředí chalup, dvorků a zápraží. Akce se koná v rámci oslav 20 let od otevření skanzenu pro veřejnost.

A kam dál za velikonoční náladou a inspirací? Třeba do Příbrami a poboček místního Hornického muzea. V Muzeu zlata Nový Knín probíhá například až do 17. dubna prodejní výstava výrobků spojených s Velikonocemi. Doplňuje ji výstava historických velikonočních dobových pohlednic. Radost pohledět! Již tradiční akce s názvem Velikonoce v hornickém domku se rovněž koná na Březových horách. Ve dnech 14.-17. dubna se vám letos již podruhé naskytne jedinečná příležitost seznámit se s podobou velikonočních svátků v hornické domácnosti na počátku 20. století. Vše doprovodí vůně pečiva, lidové popěvky, tradiční výzdoba i um tvůrců lidových řemesel. Jak se nechat co nejvíc vtáhnout do děje? Vlastnoručně si vyzkoušet pletení pomlázek, pečení jidášů, zdobení vajíček voskem anebo třeba i paličkování.

Dlouhodobá velikonoční výstava se koná až do 9. května také v galerii kostela svatého Gotharda v Českém Brodě. Nezapomeňte se na ni nahlásit předem. Do Českého Brodu se obzvlášť vyplatí zavítat ve čtvrtek 14. dubna, na kdy Centrum vzdělávání, informací a kultury připravilo bohatý program s velikonočními dílnami i divadelním představením.

 

Koledování, děti
i
Velikonoční pomlázka
Autor: CzechTourism Vendula Burgrová

Knížecí Velikonoce, zdobení voskem i křehká vajíčka ze skla

Ve velkém si slavnostní velikonoční atmosféru užijete ve dnech 15.-17. dubna na královském hradě Křivoklát, kde se odehrají Knížecí Velikonoce. Již tradičně jsou spojeny s pestrým programem pro celou rodinu na I. nádvoří, širokou nabídkou zboží na velikonočním jarmarku i lákavými (nejen) velikonočními dobrotami. Těšte se na letošní novinku: vystoupení Dámy v sedle, které se bude opakovat každý den probíhající akce. Chybět nebude kejklíř, loutkářský spolek ani lidová hudba. To vše pod jedním z nejvýznamnějších a nejstarších královských hradů u nás, majestátně vyčnívajícím nad hustými křivoklátskými lesy.

Pokud ještě pochybujete o tom, že o velikonočním víkendu nebudete vědět, kam dřív skočit, následující řádky vás přesvědčí. Výběr pořádaných akcí totiž letos ještě zdaleka nekončí. Chcete prožít Velikonoce provoněné vůní včelího vosku? Pak se 15. nebo 16. dubna vydejte do Hulic do Včelího světa na akci Včelí svět slaví Velikonoce a namalujte si včelím voskem kraslice. Tvořivý bude 15. duben také v Dobrovických muzeích, kde budou probíhat dílničky tradičního malování kraslic netradičními technikami. Vhodné jsou i pro menší děti.

Chcete raději tvořit ze skla? Pak je pro vás ideálním cílem Huť František v Sázavě. Dne 16. dubna si tam vyzkoušíte rytí a malování skleněných vajíček a mnoho dalšího. Nakoupit můžete také na velikonočním trhu s rukodělnými dárky.

Velikonoční Jarmark
i
Tradiční jarmark Mělník
Autor: Lucie Adamová

Nakupte na trzích, odpočiňte si a svezte se vláčkem

O poznání větší trhy se uskuteční od 15. do 17. dubna na Jiřího náměstí v lázeňském a královském městě Poděbrady. Po dvouleté pauze se opět těšte na stánky se skvělým jídlem, pitím a širokým sortimentem originálních řemeslných produktů.

Přece jenom byste si na Velikonoce raději dopřáli zasloužený odpočinek? Zajeďte si do Chodouně do Levandulového údolí a nechte se ve dnech 16.-17. dubna hýčkat jarními rituály. O tradicích a zvycích se tam dozvíte na jarní stezce pro dospělé i děti, a kromě toho se seznámíte hned s deseti technikami zdobení vajec.

Ve stejném termínu na oslavu Velikonoc na Kolínské řepařské drážce opět vyjedou vlaky tažené parní lokomotivou. Dne 17. dubna si velikonoční program užijete také na hradě Týnec nad Sázavou. Na hradě Okoř Velikonoce oslaví královským rytířským turnajem.

Je toho vskutku dost a jednoduše všechno se za jeden víkend stihnout nedá? Dobrá zpráva – Velikonoce u Thurn Taxisů na velikonočně vyzdobeném zámku Loučeň v podobě speciálních velikonočních prohlídek se konají po dobu téměř celého měsíce. Nechte se velikonočně naladit!


Podobné články