České Vánoce mají svoje kouzlo. I když mnoho tradic bylo zapomenuto nebo už se nedodržují, spousta jich znovu ožívá a přibývají i nové zvyky a zážitky.
Vůně jehličí a třpyt ozdob
Asi nejvýraznějším symbolem Vánoc je nazdobený stromek. Poprvé jej v Česku nazdobil před 212 lety ředitel pražského Stavovského divadla pro své přátele. Vánoční stromeček si ale cestu do českých domácností hledal pomalu – nejprve byl k vidění jen v bohatých měšťanských rodinách, do těch venkovských se začal dostávat až počátkem minulého století. V chalupách do té doby bývala jen ozdobená jedlová nebo smrková větev.
Pro vánoční inspiraci vyrazte na zámek Loučeň. Přichystali tady pro vás dvacet vánočních stromečků, každý nazdobený v jiném stylu. V rámci speciálních prohlídek Příběh vánočního stromečku, letos s podtitulem Cesta kolem světa, poznáte, jak se slaví Vánoce v různých zemích světa. Už jste někdy procházeli bludištěm potmě? A co takhle, když by bylo ozářeno tisíci světýlek? V osvětleném zámeckém parku si totiž můžete užít krásnou romantickou procházku. Magický zážitek zaručen. Otevřeno tu mají každý den, podíváte se sem dokonce i na Štědrý den či o vánočních svátcích.
Víte, že velké vánoční stromy na náměstích mají letos kulaté výročí? Přesně před sto lety byl první strom postaven v Brně na náměstí Svobody a pod ním byla uspořádána sbírka na pomoc opuštěným dětem. Stalo se tak na popud spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, který několik let předtím v zimě nalezl s přáteli v lese opuštěnou prochladlou holčičku.
Půjdem spolu do Betléma
Tedy přesněji – k betlémům. Ty najdete ve středních Čechách na mnoha místech. Zdobí náměstí i kostely, jsou v mnoha muzeích. Zkuste třeba některý z našich tipů.
Množstvím více než 50 betlémů se pyšní Muzeum českých Vánoc v Ořechu nedaleko západního okraje Prahy. Každoroční výstava má letos téma „Zachumelené Betlémy“ a představuje betlémy v nichž převládá zimní krajina a děti. Kromě exponátů z majetku muzea budou k vidění i betlémy zapůjčené z dalších muzeí a soukromých sbírek. Nejvýraznější je desetimetrový Velký betlém příběhů. Ten prochází v současné době rozsáhlou rekonstrukcí a návštěvníci si tak mohou zblízka prohlédnout i průběh rekonstrukce a také části, které budou po jejím dokončení skryté. A uvidíte tu i jednu výjimečnost: ústeckoorlický „Betlém 2024“ od betlémáře Jaroslava Heraina. Ten totiž jako nejlepší na světě letos vybrala celosvětová asociace betlémářů se sídlem v Itálii, vydala ho tiskem a šíří ho po celém světě.
Desítky středočeských betlémů včetně Velkého betlému z Ořechu najdete od 14. 12. na výstavě „Milujeme Betlémy“ v pražském Břevnovském klášteře, kterou pořádá Muzeum českých Vánoc. Během výstavy proběhne pokus o zápis do knihy rekordů v počtu darovníků – postaviček vytvořených z těsta, do kterého se sami můžete zapojit vytvořením figurek na místě.
Muzeum Betlémů Karlštejn vás láká na velký Královský betlém, pohybem oživenou karlštejnskou pohádku, ve které se prolínají dějiny, pověsti i smyšlené příběhy. K vidění je tu i mnoho dalšího, třeba voňavé, čerstvě napečené perníkové betlémy.
Historické i současné hornické betlémy najdete na tradiční výstavě Příbramské betlémy na dole Vojtěch v Březových horách.
Betlémy na náměstích
Betlémy v životní velikosti bývají ozdobou náměstí. Velký vyřezávaný betlém od hýskovského řezbáře Jana Viktory je chloubou adventu v Berouně. Každý rok se tradičně rozrůstá o novou postavičku – letos do betléma přibyl ponocný. Jen o kousek dál, na náměstí Joachima Barranda vás potěší živý betlém se zvířátky.
Do slavnostní nálady vás dostane návštěva dřevěného betlému v Kolíně. Je totiž umístěn na Bartolomějském návrší, což je krásné klidné místo rozkládající se kolem kolínské katedrály sv. Bartoloměje.
Za vánoční atmosférou a dílničkami
Jestli si chcete dát vánoční atmosféru plnými doušky a ještě k tomu si třeba sami vyrobit nějaké dárky, vydejte se o adventních víkendech na několik míst se zajímavým programem.
Zahrady Myšlín
V Zahradách Myšlín nedaleko Mnichovic pro vás připravili dva tematické víkendy. Druhý adventní víkend – Mikulášský, bude plný tradičních řemesel. Budete si moct vytvořit ozdoby ze včelího vosku, nahlédnout pod ruce kováři či si vyrobit anděla ochránce.
Třetí adventní víkend – Perníčkový vás dokonale naladí. Ve vánočně vyzdobeném interiéru Slámové chalupy si vytvoříte vánoční hvězdy a vyzkoušíte si zdobení perníčků. Po oba víkendy od čtvrtka do neděle naleznete na dvorečku mezi chalupami stánky s občerstvením a originálními vánočními výrobky.
Levandulové údolí
Nedaleko Berouna, v Levandulovém údolí vás prostoupí kouzelná atmosféra svátečně nazdobeného místa. Chcete-li utéct od shonu a tlačenic ve městech, tohle místo je to pravé. Dobré jídlo a pití doplní magická vánoční hudba a zvonky. Připomenete si tu dávné obyčeje a pořekadla a dozvíte se něco o lidové vánoční magii. Ochutnáte tu i tradiční vánoční pokrmy z různých částí světa. Druhý adventní víkend bude medový a o třetím víkendu se bude péct cukroví nejen podle M.D. Rettigové z nedalekých Všeradic, ale i různé nevšední – třeba bezlepkové či bezlaktózové. Po oba víkendy vás čekají i setkání s významnými hosty a adventní koncerty. A jako třešnička na dortu – když si tu dopřejete některou z nabízených spa procedur, odejdete odsud před Vánoci jako znovuzrození.
Hrnčířský dvůr Zvířetice
Když si chcete užít advent s dětmi, vydejte se do Hrnčířského dvora Zvířetice. Po všechny adventní víkendy tu budou probíhat různé dílničky pro děti i dospělé. V pohodové a milé rodinné atmosféře si tu o druhém adventním víkendu můžete vyrobit originální vánoční skleničku či společně s andělem udělat z hlíny dáreček pro Ježíška. Ve vánočním fotoateliéru si pak pořídíte fotky třeba do rodinného fotoalba. Třetí adventní víkend zase pronikete do tajů košíkářského řemesla. A o posledním adventu se tu budou vyrábět skleněné perličkové ozdoby a budou i ukázky lidových řemesel. Pekař v hliněné peci upeče chleba, uvidíte výrobu svíček i sýra, okouzlí vás práce kováře.
Pro děti tu mají připravené herničky a všechny určitě potěší zvířátka v zookoutku. A nebojte, hlady taky nebudete, na zahradě se bude grilovat a v kavárně s cukrárnou si dopřejete lahodné domácí dortíky nebo třeba dětský punč.
Celý areál je krásně vánočně nazdoben, najdete tu i několik různých betlémů, takže vánoční atmosféru nasajete plnými doušky. Pro své blízké tu můžete pořídit originální s láskou dělané dárky, třeba keramické hrnky či ozdobičky z včelího vosku. A nemusíte sem pro ně jezdit jen o víkendu – až do Vánoc tu mají otevřeno každý den. Navíc po celý prosinec tu láká k návštěvě výstava ilustrátora Vojtěcha Kubašty.
Zámek Kačina
Na akci Advent na Kačině plnou vánočních tradic, zvyků a řemesel vás o druhém prosincovém víkendu zve zámek Kačina. Potkáte tu tradiční adventní postavy, uvidíte ukázky řemesel a živý betlém a v prostorech zámeckých sklepů objevíte adventní trh s originálními rukodělnými výrobky a tvořivými dílničkami nejen pro děti. Samotným zámkem se můžete projít při oživených prohlídkách, chybět nebude ani tradiční Výstava betlémů. Pro děti je také přichystána kačinská pobočka Ježíškovy pošty. Na nádvoří zámku si pochutnáte na slaných i sladkých dobrotách nebo můžete zajít do zámecké Kočárovny na pravou zabíjačku. V závěru dne se pak za přítomnosti rodiny Chotků a doprovodu koled rozsvítí druhá adventní svíce.
I letos na Kačině najdete dárkový vánoční strom. Pod něj můžete po celý advent nosit dárky pro osamělé babičky a dědečky, kterým budou předány prostřednictvím sociálních pracovníků po poslední adventní neděli.
Lidové obyčeje ožívají
Chcete-li poznat vánoční lidové obyčeje zblízka, vyrazte do některého ze středočeských skanzenů.
Přerov nad Labem
Ve skanzenu v Přerově nad Labem uvidíte, jak vypadaly Lidové Vánoce v Polabí. V devíti chalupách tu představují scény ze života našich předků, které připomínají starobylé zvyky a obyčeje od adventu až po Tři krále. Dozvíte se třeba o obchůzkách barborek a lucek, o štědrovečerním koledování a uvidíte i přes dvacet starých lidových betlémů i mnoho oblíbených papírových betlémů. Ve výměnku vás výstava „Cukroví z vánočního stolu našich prababiček“ díky vystavenému cukroví určitě naláká něco zkusit upéct. A proč ne? Dávné recepty tu totiž najdete taky. Vypravit se sem můžete až do 29. 12., kromě Štědrého dnu a následujícího 25. 12.
Kouřim
Muzeum lidových staveb v Kouřimi přichystalo pro adventní období výstavu představující tradice adventu, které se na českém venkově udržovaly od prosince až do svátku Tří králů. Přiblíží vám například atmosféru přástek i s tradičním pohoštěním, uvidíte svátečně vyzdobenou světnici s prostřeným štědrovečerním stolem a dozvíte se o vánočních obyčejích původního obyvatelstva v Podkrušnohoří. A při národopisném pořadu Adventní neděle na vás v chalupách čekají i řemeslné dílny.
Vysoký Chlumec
Mimořádně otevře své brány o druhé adventní neděli Skanzen Vysoký Chlumec. Svátečně vyzdobené a útulně vyhřáté chalupy navodí vánoční atmosféru. Sami si tu můžete vyzkoušet různá řemesla, například zdobení perníčků, vyřezávání figurek do betlému a dokonce i předení na kolovrátku. Také ochutnáte historické pečivo a dozvíte se o původu vánočních zvyků. Navíc tu můžete nakoupit i krásné rukodělné dárky.
Příbram
Jinou atmosféru zažijete v Hornickém skanzenu Březové hory v Příbrami. O druhém adventním víkendu tu během akce Vánoce v hornickém domku uvidíte, jak vypadaly vánoční svátky v typickém hornickém obydlí. Nakouknete tu pod ruce řemeslníkům a některá řemesla si budete moct i sami vyzkoušet. Čeká vás tu třeba pečení a zdobení perníčků či tvorba korálkových ozdob. Chcete vědět, jak vypadal pracovní Štědrý den horníků? Pak zajděte ve stejném termínu na důl Anna na akci Štědrovečerní šichta v Prokopské štole.
A světla září
Nedokážete si předvánoční čas představit bez záře světýlek? Tak to budete na zámku Ratměřice v sedmém nebi. Ve světelné rajské zahradě zažijete magickou atmosféru ráje. Najdete tu strom s rajskými jablky, anděly, různá zvířata i nebeskou bránu. Dominantou je obří had a majestátní okřídlený kůň Pegas.
V Příbrami v areálu Nový rybník je záře světel umocněna jejich odrazem na hladině vody. Při procházce kolem rybníka můžete obdivovat nádherné světelné labutě, vážky, ryby či zpívající slavíky. To vše obklopují světelné lekníny, vrby, hejna ptáků a dokonce i pohádkový vodník.
V jiném stylu si užijete vánoční osvětlení v Mladé Boleslavi. Tradiční večerní adventní trhy v parku Výstaviště lákají nejen na adventní dobroty ke stánkům, ale i na procházku krásně nasvíceným parkem. Děti se vyřádí na pouťových atrakcích, dospělí zase ocení kulturní akce. Zajít sem můžete až do Silvestra, vyjma vánočních svátků.
Tohle stojí za to navštívit
Levandulové údolí
Vítejte v ráji jménem Levandulové údolí: tajemno brdských lesů se mísí s omamnou vůní levandule a celá krása nabízí klid, mír, pohodu a odpočinek. A také zdraví!
Prozkoumat
Okružní výlet z Čáslavi na pohádkový zámek Žleby
Romantičtější zámek byste široko daleko jen marně hledali. Vydejte se z královského města Čáslav na okružní výlet dlouhý něco málo přes 20 km. Zavede vás k zámku Žleby s vyhlídkovou věží, pestrou sbírkou zbraní a brnění.
Prozkoumat
Zahrady Myšlín
Zažijte dokonalé spojení s přírodou v Posázaví, na rodinné relaxační farmě. Zahrady Myšlín najdete jen kousek za Prahou. Tohle místo se pyšní svým důrazem na udržitelnost a láskou k přírodě.
Prozkoumat
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
V areálu roztockého zámku a Braunerova mlýna sídlí bohatě vybavené muzeum i pravěké obydlí. Svou stopu zde zanechali slavní Liechtensteinové i jedna významná česká výtvarnice.
Prozkoumat
Okolo Kouřimi po stopách prvních Slovanů
Trasa, kterou zvládnou i vaši nejmenší, vede starověkým slovanským hradištěm i kdysi významným královským městem.
Prozkoumat
GASK – Galerie Středočeského kraje
Galerie moderního a současného umění sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje v Kutné Hoře a je jednou z největších galerií v České republice.
Prozkoumat
Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem
Na jeden z nejstarších skanzenů v celé Evropě narazíte v Přerově nad Labem. Nadchne vás zařízenými interiéry chalup, babiččinou zahrádkou i filmovou minulostí.
Prozkoumat