Jaké u vás doma dodržujete vánoční zvyky? Udělejte si výlet do středních Čech a připomeňte si, jak Vánoce slavili naši předci. Poradíme vám, kam se vydat na výlet i v klidném povánočním čase.
Tradice a lidovou kulturu uchovávají skanzeny – udělejte si do nich výlet, a to klidně i ve vánočním čase. Pokud se vánoční atmosféry nemůžete nabažit, zavítejte i po svátcích do středočeských muzeí, obdivujte betlémy a užijte si poslední doušky vánoční atmosféry, jak je vám libo.
Skanzeny aneb inspirujte se tradicí
Muzeum lidových staveb v Kouřimi otevírá své brány mimo jiné 27. prosince, na kdy připravilo netradiční podvečerní prohlídku. Těšte se na vyprávění o životním stylu na českém venkově v období raného novověku a v 19. století a o tom, jaké zimní obyčeje lidé dodržovali. Prohlídka potěší zejména návštěvníky s hlubším zájmem o historii, kteří si mimo jiné užijí mimořádný pocit být v muzeu spolu s jeho ředitelem i v době, kdy už muzeum bývá běžně zavřené. Akce je určená pro limitovaný počet hostů, rezervujte si své místo včas.
Jak se Vánoce slavily na českém venkově nejen v Polabí? To se dozvíte na velké výstavě v Polabském národopisném muzeu Přerov nad Labem. Výstava se již tradičně pořádá v celém areálu skanzenu. V interiérech všech zdejších devíti chalup uvidíte scény ze života našich předků připomínající staré zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů. V kuchyni vás nejspíš bude honit mlsná, je v ní totiž instalována nová výstava Cukroví z vánočního stolu našich prababiček. Staročeská chalupa je vyhrazena Štědrému dni se všemi věštbami a pověrami, „devaterem jídel“, štědrovečerním koledováním a představením krajové vánoční hry. V chalupách v dolní části skanzenu se nejen trochu ohřejete, ale především zjistíte, jak vlastně vánoční svátky trávili naši předkové v průběhu minulého století, a to jak na statku, tak v chudé chaloupce. Výstava končí v bednárně, kde je ve staré škole k vidění scéna s tříkrálovými koledníky. A kdy se do Polabí vydat? Čas máte až do 30. prosince, vždy od úterý do neděle od 9 do 16 hodin. Na Štědrý den a první svátek vánoční zůstane zavřeno.
Poslední doušky vánoční atmosféry
Příbramský betlém, to je pojem! Příbramsko patří k největším betlémářským oblastem v Čechách. Jeho charakter po staletí určoval nejen zdejší těžební průmysl, ale také náboženství, jehož centrem byla Svatá Hora. I proto se v příbramských betlémech objevují postavičky havířů vyřezávané především ze dřeva, kterého bylo v okolí dostatek. Vánoční řemeslo tu dodnes žije díky betlémáři Jánu Chvalníkovi, jehož díla můžete obdivovat v Muzeu Bohutínska na bývalém dole Řimbaba spolu s dalšími nápaditými kousky, a to až do 6. ledna příštího roku. Typické příbramské betlémy si také až do 8. ledna můžete prohlížet v Hornickém muzeum Příbram. Určitě je poznáte na první pohled – jsou totiž zdobeny rozdrceným galenitem z rudných šachet a dalšími minerály, které příbramští havíři nacházeli pod zemí.
A protože betlémů není nikdy dost a jen tak se neokoukají, co takhle užít si je i v období mezi svátky v Regionálním muzeu Mělník? Až do 30. prosince je tam možné vidět výstavu Historické betlémy, ozdoby a dárky. Zážitkem bude komentovaná prohlídka výstavy spolu s historikem umění a sběratelem Miroslavem Smahou, která se uskuteční 27. prosince od 14 hodin. Ponořte se do tradic! K adventu našich prababiček neoddělitelně patří zdobné formičky a vykrajovátka z lisovaného plechu na cukroví, perníčky a domácí vánoční čokoládu. Uvidíte nejen je, ale i mnoho dalšího.
Už máte jasno, kam se na vánoční výlet vypravíte? Ve středních Čechách rozhodně nemůžete šlápnout vedle.
Tohle stojí za to navštívit
Poutní areál Svatá Hora
Ne nadarmo se jí přezdívá mariánská barokní perla. Svatá Hora patří k nejnavštěvovanějším poutním místům v Čechách. S městem Příbram ji spojuje 365 schodů i hornická minulost.
Prozkoumat
Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem
Na jeden z nejstarších skanzenů v celé Evropě narazíte v Přerově nad Labem. Nadchne vás zařízenými interiéry chalup, babiččinou zahrádkou i filmovou minulostí.
Prozkoumat
Hrad Český Šternberk
Zvenčí strohá gotická stavba ukrývá zdobné zámecké interiéry. Hrad Český Šternberk již téměř osm století přísluší potomkům jeho zakladatele, Zdeslava z rodu Divišovců, pána ze Sternberga.
Prozkoumat