Go to content
Vánoční strom zámek Loučeň

Buďte v obraze

Vánoce na vlně tradic a svátečních výletů. Kam se vydat?

20. 12. 2022

Jaké u vás doma dodržujete vánoční zvyky? Udělejte si výlet do středních Čech a připomeňte si, jak Vánoce slavili naši předci. Poradíme vám, kam se vydat na výlet i v klidném povánočním čase.

Tradice a lidovou kulturu uchovávají skanzeny – udělejte si do nich výlet, a to klidně i ve vánočním čase. Pokud se vánoční atmosféry nemůžete nabažit, zavítejte i po svátcích do středočeských muzeí, obdivujte betlémy a užijte si poslední doušky vánoční atmosféry, jak je vám libo.

Skanzeny aneb inspirujte se tradicí

Muzeum lidových staveb v Kouřimi
i
Muzeum lidových staveb v Kouřimi
Autor: Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Muzeum lidových staveb v Kouřimi otevírá své brány mimo jiné 27. prosince, na kdy připravilo netradiční podvečerní prohlídku. Těšte se na vyprávění o životním stylu na českém venkově v období raného novověku a v 19. století a o tom, jaké zimní obyčeje lidé dodržovali. Prohlídka potěší zejména návštěvníky s hlubším zájmem o historii, kteří si mimo jiné užijí mimořádný pocit být v muzeu spolu s jeho ředitelem i v době, kdy už muzeum bývá běžně zavřené. Akce je určená pro limitovaný počet hostů, rezervujte si své místo včas.

Jak se Vánoce slavily na českém venkově nejen v Polabí? To se dozvíte na velké výstavě v Polabském národopisném muzeu Přerov nad Labem. Výstava se již tradičně pořádá v celém areálu skanzenu. V interiérech všech zdejších devíti chalup uvidíte scény ze života našich předků připomínající staré zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů. V kuchyni vás nejspíš bude honit mlsná, je v ní totiž instalována nová výstava Cukroví z vánočního stolu našich prababiček. Staročeská chalupa je vyhrazena Štědrému dni se všemi věštbami a pověrami, „devaterem jídel“, štědrovečerním koledováním a představením krajové vánoční hry. V chalupách v dolní části skanzenu se nejen trochu ohřejete, ale především zjistíte, jak vlastně vánoční svátky trávili naši předkové v průběhu minulého století, a to jak na statku, tak v chudé chaloupce. Výstava končí v bednárně, kde je ve staré škole k vidění scéna s tříkrálovými koledníky. A kdy se do Polabí vydat? Čas máte až do 30. prosince, vždy od úterý do neděle od 9 do 16 hodin. Na Štědrý den a první svátek vánoční zůstane zavřeno.

Poslední doušky vánoční atmosféry

Historický betlém
i
Historický betlém

Příbramský betlém, to je pojem! Příbramsko patří k největším betlémářským oblastem v Čechách. Jeho charakter po staletí určoval nejen zdejší těžební průmysl, ale také náboženství, jehož centrem byla Svatá Hora. I proto se v příbramských betlémech objevují postavičky havířů vyřezávané především ze dřeva, kterého bylo v okolí dostatek. Vánoční řemeslo tu dodnes žije díky betlémáři Jánu Chvalníkovi, jehož díla můžete obdivovat v Muzeu Bohutínska na bývalém dole Řimbaba spolu s dalšími nápaditými kousky, a to až do 6. ledna příštího roku. Typické příbramské betlémy si také až do 8. ledna můžete prohlížet v Hornickém muzeum Příbram. Určitě je poznáte na první pohled – jsou totiž zdobeny rozdrceným galenitem z rudných šachet a dalšími minerály, které příbramští havíři nacházeli pod zemí.

A protože betlémů není nikdy dost a jen tak se neokoukají, co takhle užít si je i v období mezi svátky v Regionálním muzeu Mělník? Až do 30. prosince je tam možné vidět výstavu Historické betlémy, ozdoby a dárky. Zážitkem bude komentovaná prohlídka výstavy spolu s historikem umění a sběratelem Miroslavem Smahou, která se uskuteční 27. prosince od 14 hodin. Ponořte se do tradic! K adventu našich prababiček neoddělitelně patří zdobné formičky a vykrajovátka z lisovaného plechu na cukroví, perníčky a domácí vánoční čokoládu. Uvidíte nejen je, ale i mnoho dalšího.

Už máte jasno, kam se na vánoční výlet vypravíte? Ve středních Čechách rozhodně nemůžete šlápnout vedle.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články