Go to content
Pivnice Hájenka v Kersku

Buďte v obraze

Únor ve znamení Hrabala a Formana. Připomeňte si jejich výročí!

30. 1. 2022

Znají je asi všichni: Bohumil Hrabal a Miloš Forman. Co mají společného? Oba jsou neodmyslitelně spojeni se středními Čechami a v únoru si připomeneme jejich výročí. Hrabal odešel na onen svět 3. února před čtvrtstoletím, Forman by se 18. února dožil 90 let. Co se u příležitosti jejich výročí chystá? Nenechte si ujít třeba jedinečnou příležitost navštívit Hrabalovu chatu v Kersku. Uvidíte ji ve stavu, v jakém ji na konci minulého roku zakoupil Středočeský kraj.

Kde to měl Hrabal rád? V Polabí, v Kersku, v Nymburce, v pivovaru… a také na Kladně. Připomeňme si místa, kde pobýval a tvořil, i místa, která se objevila ve filmech natočených podle jeho děl. Inspiraci čerpal všude kolem sebe. Podněty pro mnohé dějové linky načerpal při zastávání funkce výpravčího ve stanici Kostomlaty nad Labem. V jeho díle se objevuje i Kladno, kde prožil náročné období svého života, na které ovšem rád vzpomínal.

Na návštěvu k Hrabalovi. Buďte první!

Do Hrabalových děl se promítl starobylý kolorit Nymburka a zejména ojedinělá atmosféra zdejšího pivovaru a s ním spojených osob, kterým dominovala svérázná postava strýce Pepina. Pobyt malého Bohumila dodnes připomíná pamětní deska na stěně pivovaru, která je na jeho přání umístěna ve výšce, kam čůrají psi. Na náměstí Přemyslovců pak můžete odpočívat vedle jeho sochy sedící na lavičce v obklopení Hrabalových oblíbených knih a koček. Kočky zdobí také jeho hrob v nedalekém Hradištku a dělaly mu společnost i v jeho malé chatě v osadě Kersko, kde napsal většinu svých děl.

Chtěli byste vědět, jak chatička umístěná mezi vzrostlými stromy kerského lesa u Nymburka vypadá právě teď? Nenechte si ujít jedinečnou příležitost k její návštěvě! Chatu totiž na konci loňského roku koupil Středočeský kraj, který ji plánuje vybavit autentickým mobiliářem a naplnit tak záměr na zřízení muzea domu – house museum. Řada exponátů bude pocházet z Polabského muzea – Vlastivědného muzea Nymburk.

Co a kdy uvidíte v Hrabalově chatě? Chata s evidenčním číslem 0274 se návštěvníkům mimořádně otevře u příležitosti připomínky 25. výročí úmrtí spisovatele dne 5. února v čase od 10 do 16 hodin. Dovnitř bude smět vstoupit najednou maximálně osm lidí a bude se dbát na dodržování platných hygienických opatření. Rezervace se nevyžaduje, vstupné bude dobrovolné. Záměrem je představit veřejnosti objekt v aktuálním stavu a poprvé jej zpřístupnit veřejnosti.

V přízemní místnosti, kde se většinou spisovatel zdržoval, bude k vidění mobiliář, který se kraji podařilo získat spolu s chatou. Doplněn bude fotografiemi dokládajícími, jak byly dané předměty zachyceny v minulosti. V prvním patře bude nainstalována drobná panelová výstavka, představující stručnou historii chaty, osobnost Bohumila Hrabala a také plán, jak chatu v dohledné době bude Polabské muzeum využívat. Vše doplní fotografie Bohumila Hrabala v Kersku. V první patře budete moci nahlédnout do prostoru prosklené verandy, které Hrabal říkal hradlo nebo vechtrovna, což je vzpomínka na jeho působení na železnici. V tomto prostoru je aktuálně uložena i částečně zachovalá knihovna z jeho pozůstalosti.

Nymburk jedním dechem s Hrabalem. Ale i další středočeská místa…

Až se v Kersku porozhlédnete a užijete si výjimečný pocit prvních návštěvníků chaty, vydejte se na průzkum samotného Nymburka. Výhled na dochované středověké hradby si můžete vychutnat stylově. Třeba s orosenou sklenicí piva v ruce. Nymburský pivovar totiž, jako obchodní značku, používá název Postřižinské pivo, čímž odkazuje na asi nejznámější Hrabalovo dílo. Celovečerní film Postřižiny režiséra Jiřího Menzela, natočený podle knihy Bohumila Hrabala, se nicméně nenatáčel v Nymburce, ale v Počátkách a v Dalešicích.

Podobně se na filmové plátno dostala i Loděnice u Berouna. Tu totiž proslavil mimo jiné také oscarový snímek Ostře sledované vlaky, který tu natočil Jiří Menzel v roce 1966 rovněž podle stejnojmenné Hrabalovy novely. V budově zrekonstruovaného nádraží si můžete prohlédnout malou expozici připomínající filmové natáčení i historii trati Praha-Rudná-Beroun. Na loděnickém nádraží se ve filmu objevuje skutečná událost, ke které došlo nedaleko středočeské zastávky Stratov. Tam členové partyzánské skupiny Podřipsko v březnu 1945 odpálili pomocí časového spínače německý muniční vlak. Hrabal tou dobou sloužil jako výpravčí právě v nedalekých Kostomlatech.

A co Hrabal a Kladno? I tam spisovatel trávil část svého života a vzpomínky na město několikrát ve své literární tvorbě zužitkoval. Od roku 1949 totiž pracoval v kladenských ocelárnách. Na tvrdou práci přesto rád vzpomínal. Nejznámějším snímkem spjatým s Kladnem jsou Skřivánci na niti, natočení Menzelem podle Hrabalovy knihy Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet. Životní etapu spojenou s Kladnem mu ukončil těžký úraz hlavy a Hrabal se přestěhoval do Prahy, odkud pravidelně dojížděl do svého milovaného Kerska.

Forman by oslavil devadesátku – chystá se festival

Ve druhé polovině února si připomeneme další výročí – nedožitých 90 let Miloše Formana. Režisér, scénárista, herec a držitel dvou Oscarů za nejlepší režii i tří Zlatých glóbů, který dosáhl mezinárodního úspěchu, se narodil 18. února ve středočeské Čáslavi. V 60. letech minulého století se stal představitelem nové vlny českého filmu, od konce 60. let žil v USA. Světový úspěch mu přinesly zejména filmy Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus.

Na Formanově rodném domě byla v loňském roce odhalena jeho busta z dílny Jana Padyšáka. Čáslav filmaři vzdala hold také přejmenováním ulice, v níž rodný dům stojí, na Formanovu. Učinila tak i na počest jeho rodičů Anny a Rudolfa, kteří za druhé světové války zahynuli v koncentračních táborech.

 

Na počest nedožitých 90 let svého slavného rodáka uspořádá Čáslav festival s promítáním filmů, přednáškami, besedami s pamětníky i workshopy. Přednášky Formana představí také netradičně, třeba jako výborného šachistu. Festival se odehraje v kině Miloše Formana, v Dusíkově divadle i jinde ve městě, kde budou herci předvádět různé scény z Formanových filmů a přihlížející budou hádat jejich názvy.

Kvůli koronavirové situaci a rekonstrukci divadla se festival odehraje až 20.-22. května. V den Formanových narozenin bude zveřejněn festivalový program. Už se těšíte?


Podobné články

Výroba ve sklárně Ruckl v Nižboru

Náš výběr únorových akcí ve středních Čechách

Má sice jen 29 dní, o to intenzivnější zážitky nabízí! Měsíc (nejen) zamilovaných s sebou totiž přináší také masopust. Rozjasněte mrazivé dny masopustním veselím, zabijačkou a hodováním. Oslavte mezinárodní den průvodců, vyrazte na některou ze stálých nebo krátkodobých výstav. Bohatý program si užijí se svými ratolestmi i rodiče školou povinných dětí během jarních prázdnin ve středních Čechách.

Prozkoumat