Go to content
Sklárna Ruckl Nižbor

Tradice

Středočeské sklárny: křehká tradice

28. 2. 2023

Pevná tradice českého sklářství sahá hluboko do minulosti. Po staletí neztratila nic ze své prestiže – a pokud snad ano, sklářská výroba prožívá renesanci. Nechte se inspirovat a nahlédněte do středočeských skláren. Jedinečný zážitek ve světě elegantní průhledné hmoty zaručen.

Přijměte pozvání do pěti středočeských skláren, kde můžete nahlédnout do provozu a šikovným mistrům sklářům přímo pod ruce. Uvidíte jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla, někde si práci brusičů dokonce sami vyzkoušíte. Zjistěte, kde jinde se ve středních Čechách sklo vyrábí a jako bonus objevte nekonečnou cestu skla prostřednictvím projektu SRNA.

sklárna Ruckl Nižbor
i
Broušení skla – sklárna Ruckl Nižbor
Autor: Lukáš Sochor

1. Sklárna Rückl Nižbor

V rodinné sklárně Rückl v Nižboru na Berounsku si uvědomíte, že tato sklárna je synonymem prvotřídního broušeného křišťálu již přes 175 let: založena byla roku 1846. Prošla si napínavým vývojem a chlubí se mezinárodními úspěchy i výrobou sošky filmové ceny Český lev. S jednotlivými fázemi a tradičními technikami výroby skla se seznámíte vždy od středy do soboty při komentovaných prohlídkách. Za příplatek si můžete vyzkoušet práci brusiče – tento zážitek byste si rozhodně neměli nechat ujít.

2. Ateliér Waga Málkov

Na Berounsku můžete nahlédnout pod šikovné ruce mistrů i v ateliéru WAGA v Málkově, kde se invence krásně snoubí s bohatou tradicí sklářské výroby. Veškeré výrobky tu vznikají dokonalým uměleckým zpracováním. Přímo v ateliéru se nachází malá galerie a příchozí mají možnost setkat se tu s lidmi, kteří za vznikem zdejších výrobků stojí.

 

Huť František Sázava –  galerie
i
Huť František Sázava – galerie
Autor: Ondřej Soukup

3. Sklářská huť František

Z chátrající historické technické památky, Huti František v Sázavě, kterou v roce 1882 nechal nedaleko místního kláštera postavit Josef Kavalír, se stalo Centrum sklářského umění. Obdivujte v něm největší sbírku moderního skla na světě anebo se zapište do některého z pořádaných sklářských kurzů.

4. Crystal Bohemia Poděbrady

Sklu se ve středních Čechách náramně daří také v Polabí. Vydejte se na exkurzi sklárny, která se zrodila už na počátku 18. století a v průběhu doby významně ovlivnila světové sklářství. Český broušený křišťál totiž patří k tomu nejlepšímu, co v tomto oboru vzniklo. Jedna z provozoven sklárny s dlouhou tradicí se nachází ve středočeských Poděbradech. Užijte si návštěvu lázeňského města a dopřejte si zážitek v podobě exkurze do sklárny. Odhalíte při ní mimo jiné tajemství vzniku křehké krásy, která nemá obdoby. Sklárny Crystal Bohemia jsou největším výrobcem v České republice a řadí se mezi přední světové výrobce olovnatého i bezolovnatého skla.

Skleněné výrobky – sklárna Ruckl Nižbor
i
Skleněné výrobky – sklárna Ruckl Nižbor
Autor: Ondřej Soukup

5. Karel a Eva Urbanovi – skláři z Českého ráje

Rodinná firma Urbanových vyrábí v Hubálově figurky do betlémů, klasické stolové figurky, upomínkové a dárkové předměty, speciálně foukané figurky, vinuté perle a další. Přijďte se na vlastní oči přesvědčit o tom, jak figurky vznikají, a staňte se na chvilku sami sklářem. Nabízejí se exkurze i workshopy.

Skláren je ve středních Čechách mnohem víc

Nositelem tradice českého sklářství a místem, kde na svět přicházejí originální skleněné výrobky, je také malá rodinná sklárna Artcristal Bohemia ve Velkém Oseku. Vyrábí dekorativní skleněné výrobky zejména pro vybavení interiérů. Rodí se tu i originální sportovní trofeje.

Sklárna Tom Bohemia Crystal v Bělé pod Bezdězem je dnes jedním z největších výrobců ručně vyráběného broušeného skla v České republice. Založena byla už rou 1931, po nucené pauze zde byla výroba obnovena roku 1990.

Sázavská sklárna Kavalierglass vás přesvědčí o tom, jaké všechny druhy skla v životě potřebujeme a život si bez nich ani neumíme představit. Ve sklárně, jejíž počátky se datují do první poloviny 19. století, vzniká obalové sklo, jako například lahve na nápoje či kosmetické flakóny, tabulové sklo v podobě oken či zrcadel, laboratorní sklo, průmyslové aparatury, výrobky na zakázku i designové kousky, jako třeba závěsná svítidla. S tavící kapacitou přes 220 tun skloviny za den, je sklárna největším výrobcem borosilikátového skla na světě.

Sklárna Glasstar v Nenačovicích na Berounsku sice byla založena až roku 1996, vědomě ovšem navazuje na staletou českou sklářskou tradici a i za kratší dobu si stihla vybudovat věhlas a uznání. Sklárna vyrábějící zejména originální dárkové předměty byla založena doslova na zelené louce – ve svých začátcích neměla žádnou budovu, pouze malou tavicí pec pod širým nebem. Zjistěte víc při exkurzi do provozovny.

BONUS: Nekonečná cesta skla

Potřebujete přesvědčit o nekonečném koloběhu skla? Ve Vraném nad Vltavou sídlí ateliér SRNA, zabývající se recyklací skla. Ekologický a designový projekt dodává sklu nový život. Pomocí tradičních sklářských metod se tu zejména staré skleněné obaly přetváří na originální designové užitkové kousky. Vše ručně, s úctou k přírodě a s myšlenkou trvale udržitelného rozvoje.


Podobné články

Vánoční jarmark

Náš výběr prosincových akcí

Prosincový kalendář akcí ve středních Čechách doslova praská ve všech. Vydáte se za čerty a Mikulášem, na předvánoční jarmark, do tvořivé dílny, na koncert anebo třeba na jízdu předvánočním vlakem? A co takhle schovat se v teple muzea na poutavé výstavě? Výběr je velmi pestrý, nechte se inspirovat. Je na vás té vánoční atmosféry trochu moc? Pak vás potěší, že ne všechny akce mají předvánoční ladění.

Prozkoumat