Go to content
Foukání skla ve sklárně Rückl

Tradice

Středočeské sklárny: křehká tradice

28. 2. 2023

Pevná tradice českého sklářství sahá hluboko do minulosti. Po staletí neztratila nic ze své prestiže – a pokud snad ano, sklářská výroba prožívá renesanci. Inspirujte se a nahlédněte do středočeských skláren. Jedinečný zážitek ve světě elegantní průhledné hmoty zaručen.

Přijměte pozvání do středočeských skláren, ve kterých nahlédnete do provozu a šikovným mistrům sklářům přímo pod ruce. V obklopení uměleckých děl proniknete do života sklářských mistrů a malých výrobců. Poznáte jednotlivé fáze výroby skla i tradiční techniky. Sami si vyzkoušíte řemeslo na vlastní kůži, včetně práce s píšťalou, na verštatu nebo v brusírně. Nechte se unést magií tradičního českého sklářství, které je navíc od prosince 2023 zapsané na seznam tuzemského nehmotného kulturního dědictví UNESCO!

sklárna Ruckl Nižbor
i
Broušení skla – sklárna Ruckl Nižbor
Autor: Lukáš Sochor

1. Sklárna Rückl Nižbor

V rodinné sklárně Rückl v Nižboru na Berounsku si uvědomíte, že tato sklárna je synonymem prvotřídního broušeného křišťálu už pěknou řádku let: v Nižboru ji založili roku 1903. Prošla zajímavým vývojem. Za svou moderní slávu vděčí podporovateli českých značek Martinovi Wichterlemu, vnukovi slavného vynálezce Otty Wichterleho, který stojí za objevem kontaktních čoček. Pod vedením uměleckého ředitele Ronnyho Plesla, který mimochodem stojí i za výrovou filmové trofeje Český lev, vzdává Rückl hold tradičnímu českému sklářství a ikonám české historie. 

Během komentovaných prohlídek sklárny Rückl můžete sledovat jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla. Prohlídky se konají v českém nebo anglickém jazyce, trvají přibližně 45 minut a stejně jako zážitkové exkurze je nutné rezervovat je předem. V rámci exkurze se za příplatek stanete se brusičem a odnesete si domů svůj vlastnoručně vybroušený výrobek. Můžete také vstoupit na verštat a pod vedením mistra skláře zkusit práci se sklářskou píšťalou.

Na sklonku roku 2023 se tuzemská ruční výroba skla stala součástí nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Zpečetila se tak její úroveň i výborná pověst.

2. Ateliér Waga Málkov

Na Berounsku nahlédnete pod šikovné ruce mistrů i v ateliéru WAGA v Málkově, kde se invence krásně snoubí s bohatou tradicí sklářské výroby. Veškeré výrobky tu vznikají dokonalým uměleckým zpracováním. Přímo v ateliéru se nachází malá galerie a příchozí mají možnost setkat se s lidmi, kteří za vznikem zdejších výrobků stojí.

Pro návštěvu doporučujeme dopředu telefonické ověření. Ateliér se dá po telefonické domluvě navštívit i mimo pracovní dobu, například ve večerních hodinách nebo o víkendech.

 

Huť František v Sázavě
i
Huť František v Sázavě
Autor: Ondřej Soukup

3. Sklářská huť František

Z chátrající historické technické památky, Huti František v Sázavě, kterou v roce 1882 nechal nedaleko místního kláštera postavit Josef Kavalír, se stalo Centrum sklářského umění. Obdivujte v něm největší sbírku moderního skla na světě anebo se zapište do některého z pořádaných sklářských kurzů.

4. Karel a Eva Urbanovi – skláři z Českého ráje

Rodinná firma Urbanových vyrábí v Hubálově pod regionální značkou Urbanglass figurky do betlémů, klasické stolové figurky, upomínkové a dárkové předměty, speciálně foukané figurky, vinuté perle a další. Přijďte se na vlastní oči přesvědčit o tom, jak figurky vznikají, a staňte se na chvilku sami sklářem. Domluvte si třeba návštěvu či exkurzi mini sklárně.

recyklované sklo
i
Výroba skleniček z lahví
Autor: Ateliér SRNA

5. Crystal Bohemia Poděbrady

Sklu se ve středních Čechách náramně daří také v Polabí. Vydejte se na exkurzi sklárny, která se zrodila už na počátku 18. století a v průběhu doby významně ovlivnila světové sklářství. Český broušený křišťál totiž patří k tomu nejlepšímu, co v oboru vzniklo. Jedna z provozoven sklárny s dlouhou tradicí stojí ve středočeských Poděbradech.

Užijte si návštěvu lázeňského města a dopřejte si zážitek v podobě exkurze do sklárny. Odhalíte při ní mimo jiné tajemství vzniku křehké krásy, která nemá obdoby. Sklárny Crystal Bohemia jsou největším výrobcem v České republice a řadí se mezi přední světové výrobce olovnatého i bezolovnatého skla.

6. Nekonečná cesta skla

Potřebujete přesvědčit o nekonečném koloběhu skla? Ve Vraném nad Vltavou sídlí ateliér SRNA, zabývající se recyklací skla. Ekologický a designový projekt dodává sklu nový život. Pomocí tradičních sklářských metod tu zejména staré skleněné obaly přetvářejí na originální designové užitkové kousky. Vše ručně, s úctou k přírodě a s myšlenkou trvale udržitelného rozvoje.

Na rozdíl od jiných zemí zahrnuje česká sklářská výroba celou škálu technik. Kromě tradiční výroby vánočních ozdob to zahrnuje také foukání, broušení, malování, výrobu vinutých perel, výrobu trubiček, bižuterních tyčinek a další přípravu a výrobu sklářských surovin.

Broušení skla ve sklárně Glasstar Nenačovice
i
Broušení skla
Autor: Romana Starová

Skláren je ve středních Čechách mnohem víc

Nositelem tradice českého sklářství a místem, kde na svět přicházejí originální skleněné výrobky, je také malá rodinná sklárna Artcristal Bohemia ve Velkém Oseku. Vyrábí dekorativní skleněné kousky zejména pro vybavení interiérů. Rodí se tu i originální sportovní trofeje.

Sklárna Tom Bohemia Crystal v Bělé pod Bezdězem je dnes jedním z největších výrobců ručně vyráběného broušeného skla v České republice. Vznikla už rou 1931, po nucené pauze se zde výroba obnovila roku 1990.

Sázavská sklárna Kavalierglass vás přesvědčí o tom, jaké všechny druhy skla v životě potřebujeme a život si bez nich ani neumíme představit. Ve sklárně, jejíž počátky se datují do první poloviny 19. století, vzniká obalové sklo, jako například lahve na nápoje či kosmetické flakóny. Vyrábí se tu také tabulové sklo v podobě oken či zrcadel, laboratorní sklo, průmyslové aparatury, výrobky na zakázku i designové kousky, jako třeba závěsná svítidla. S tavící kapacitou přes 220 tun skloviny za den je sklárna největším výrobcem borosilikátového skla na světě.

Sklárna Glasstar v Nenačovicích na Berounsku sice byla založena až roku 1996, vědomě ovšem navazuje na staletou českou sklářskou tradici a i za kratší dobu si stihla vybudovat věhlas a uznání. Sklárna vyrábějící zejména originální dárkové předměty vznikla doslova na zelené louce – ve svých začátcích neměla žádnou budovu, pouze malou tavicí pec pod širým nebem. Zjistěte víc při exkurzi do provozovny.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články